Czy mając wspólnika, można wnioskować o kredyt samochodowy dla firmy? | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Czy mając wspólnika, można wnioskować o kredyt samochodowy dla firmy?

Czy mając wspólnika, można wnioskować o kredyt samochodowy dla firmy?

Kredyt samochodowy dla firmy może być korzystną formą finansowania pojazdu wykorzystywanego do celów służbowych. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o kredyt na auto firmowe. Jedną z ważnych kwestii jest to, czy można go wziąć, mając wspólnika lub wspólników. Wyjaśniamy.

Kredyt na samochód firmowy a wspólnik w firmie

Kredyt na samochód firmowy to produkt bankowy, z którego korzysta wiele firm. Warto wiedzieć, jakie warunki trzeba spełnić, aby go uzyskać. Jedną z kwestii, która budzi wątpliwości, jest to, czy można wnioskować o niego z sukcesem, jeśli ma się wspólnika.

Dobrą wiadomością jest to, że nie ma żadnych przeszkód, by ubiegać się o kredyt na samochód dla firmy, mając wspólnika lub nawet kilku wspólników. W takim przypadku do wyboru są dwie możliwości:

 • złożenie wspólnego wniosku o kredyt, lub
 • wnioskowanie oddzielnie (każdy wspólnik składa osobny wniosek o kredyt na auto firmowe).

Kredyt na firmowe auto – jakie warunki?

Warto pamiętać, że przy udzielaniu kredytu samochodowego firmie dla banków największe znaczenie mają zdolność kredytową i zyski podmiotu starającego się o taką formę finansowania. Kredytodawcy mogą również brać pod uwagę, jak długo firma działa na rynku. Niekiedy odmawiają udzielenia kredytu przedsiębiorstwom, których staż prowadzenia działalności jest krótszy niż na przykład 2 lata.

Ubieganie się o kredyt na samochód dla firmy zawsze należy rozpocząć od wypełnienia wniosku. W zależności od polityki danego banku można to zrobić online lub trzeba udać się osobiście do placówki. W formularzu podaje się konkretny model pojazdu, który ma zostać sfinansowany kredytem. Bank weźmie pod uwagę parametry auta, aby ustalić warunki finansowania.

W przypadku firm niezbędne jest również przedstawienie określonych dokumentów. Najczęściej jest to wypis z CEiDG lub KRS, zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami z Urzędu Skarbowego oraz sprawozdanie finansowe. Dokładna lista wymaganych dokumentów zależy od polityki danego banku. Może być również wymagany wkład własny, choć nie jest to regułą.

W Toyota Banku możesz wziąć Kredyt niższych rat Toyota Easy na nowe samochody (RRSO 12,13%, kalkulacja została dokonana na dzień 2023-11-20 r. na reprezentatywnym przykładzie). Ma on oprocentowanie zmienne i jest oparty o spłatę utraty wartości pojazdu. To ty podejmujesz decyzję o sposobie zakończenia umowy. Możesz sprzedać samochód dealerowi (masz gwarancję odkupu), a pieniądze przeznaczyć na spłatę ostatniej raty i wkład własny kolejnego kredytu balonowego. Atrakcyjną opcją dla przedsiębiorców jest możliwość uzyskania finansowania bez wkładu własnego.

Od czego zależy koszt kredytu samochodowego dla firmy?

Warto przyjrzeć się, od czego zależą koszty kredytu udzielanego na zakup firmowego auta. Największy wpływ mają na nie:

 • wysokość wkładu własnego – im wyższy, tym tańszy kredyt,
 • wiek samochodu – im starsze auto, tym zwykle firma więcej zapłaci za obsługę finansowania,
 • wartość samochodu – drogi samochód i duży kredyt mogą oznaczać lepsze warunki finansowania,
 • okres kredytowania – szybsza spłata oznacza niższe koszty.

Warto jednak wiedzieć, że każdy bank może indywidualnie kształtować swoją politykę cenową, jeśli chodzi o kredyty na auta firmowe. Zawsze więc trzeba dokładnie zapoznać się z konkretną ofertą i zweryfikować jej warunki.

Kredyt samochodowy dla spółki a rola wspólników

O kredyty dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.) mogą ubiegać się ich wspólnicy, natomiast podmiotem odpowiedzialnym za spłatę zobowiązania zawsze pozostaje spółka. Aby otrzymać pozytywną decyzję kredytową, musi ona wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową i stabilną historią wcześniejszego kredytowania (jeśli miało ono miejsce). Co ważne, podczas ubiegania się o kredyt dla spółki z o.o. najczęściej trzeba uzyskać na takie zobowiązanie zgodę wszystkich członków zarządu lub wspólników oraz rady nadzorczej, jeśli spółka ją ma.

Udziałowcy, co do zasady, nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Jednak mimo to, bank niekiedy może badać także ich pod względem zdolności kredytowej. Jeśli są zadłużeni, kredytodawca może uznać, że udzielenie kredytu danej spółce jest zbyt dużym ryzykiem.  

Jakie warunki musi spełnić spółka, by ubiegać się o kredyt na samochód?

Tak samo jak w przypadku innych form prawnych firm, także spółka musi spełnić określone warunki, które umożliwią jej otrzymanie kredytu. Niezbędne może być:

 • generowanie odpowiednio wysokich obrotów,
 • brak wysokich strat z prowadzonej działalności gospodarczej,
 • niezaleganie z opłacaniem składek w ZUS oraz podatków,
 • wykazanie dobrej historii kredytowej,
 • przedstawienie zabezpieczenia spłaty kredytu,
 • odpowiednio długi staż działalności.

Ważne! Spółka z o.o. nie tylko musi wykazać, że ma wysokie obroty, ale jednocześnie, że nie notuje dużych strat. Jeśli strata w przychodzie jest większa niż 5%, najprawdopodobniej kredyt dla spółki będzie niedostępny.

Ubieganie się o kredyt na auto firmowe, mając wspólnika, jest możliwe. Banki biorą jednak pod uwagę różne kwestie, które mogą wpływać na zdolność kredytową podmiotów wnioskujących o takie finansowanie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy