Czym jest design system i jakie ma zalety? | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Czym jest design system i jakie ma zalety?

Czym jest design system i jakie ma zalety?

Tworząc produkty cyfrowe nie należy zapominać o stworzeniu design system, który w taki sam sposób jak Brand Book, stanowi zapis wszelkich wytycznych dotyczących projektowania. Z design systemów korzystają korzysta bardzo wielu kluczowych pracowników takich jak UX/UI designerzy, product menagerowie, product ownerzy czy też graficy, content writerzy i analitycy biznesowi. Warto więc przyłożyć się do budowy design systemu dla swoich produktów. W jaki jednak sposób się za to zabrać? Jakie daje to korzyści? I gdzie można znaleźć więcej informacji o tym jak powinna wyglądać budowa design systemu?

1. Design System – co to jest i gdzie się go wykorzystuje?

2. Jakie są podstawowe komponenty design systemu – jakie daje korzyści klientom?

3. Gdzie znaleźć więcej informacji o design systemie – jak stworzyć design system?

Design System – co to jest i gdzie się go wykorzystuje?

Design system to nic innego jak biblioteka komponentów, w której zawarte są takie elementy jak opisy dobrych praktyk, reguły, wytyczne, definicje, instrukcje, sposoby implementacji czy rekomendacji. Najczęściej z posiadania design systemu korzystają firmy pracujące w internecie i tworzące produkty cyfrowe. Można tam znaleźć reguły dotyczące kolorystyki, logotypów, elementów graficznych czy szablonów stron i podstron. Dodatkowo stanowi on źródło nawigacji, relacji poszczególnych elementów między sobą (ich wielkości i odległości między sobą) czy też systemów siatek.

Jakie są podstawowe komponenty design systemu – jakie daje korzyści klientom?

Posiadanie design systemu w swojej organizacji ma szereg zalet. Za jedną z nich można uznać szybsze wdrażanie nowych pracowników czy też oszczędność czasu, pracy i pieniędzy. Każdy wie jak wygląda style guide produktów marki, nie musi wszystkiego wymyślać od początku, całość może być wykonana wraz design systemem. Z kolei dla klientów zalety są takie, że z łatwością są w stanie odróżnić produkty danej marki od produktów konkurencji. 

Gdzie znaleźć więcej informacji o design systemie – jak stworzyć design system?

Gdzie znaleźć więcej informacji na temat design system i tworzenia produktów cyfrowych? Warto w tym celu przeszukać strony UX desing studiów czy software house czyli gdzieś, gdzie pracują doświadczeni specjaliści, którzy zajmują się tworzeniem design systemów. Warto przy tym cały czas mieć świadomość, że design system powinien być tworzony skrupulatnie, ponieważ bardzo wielu specjalistów z różnych dziedzin będzie z niego korzystało a klienci firmy również będą benefitowali z wdrożenia dobrze skrojonego rozwiązania. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy