Jak przeprowadzić rekrutację pracownika na stanowisko Team Leadera? Czy warto zastosować headhunting? | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Jak przeprowadzić rekrutację pracownika na stanowisko Team Leadera? Czy warto zastosować headhunting?

Jak przeprowadzić rekrutację pracownika na stanowisko Team Leadera? Czy warto zastosować headhunting?

Dobry Team Leader musi posiadać szereg kompetencji twardych i miękkich – dopasowanych do danej branży – które przekładają się na efektywną pracę całego zespołu. To sprawia, że znalezienie odpowiedniego pracownika na to stanowisko może być sporym wyzwaniem. Zwłaszcza że naprawdę skuteczni Team Leaderzy bardzo rzadko aktywnie poszukują pracy.

Jak znaleźć właściwą osobę? Pomocny może być headhunting, czyli Executive Search!

Odpowiedni kandydat na stanowisko Team Leadera musi posiadać szereg kompetencji twardych oraz umiejętności interpersonalnych

Odpowiedni kandydat na stanowisko Team Leadera musi posiadać zestaw kompetencji twardych i miękkich. Do tych pierwszych możemy zaliczyć przede wszystkim znajomość danej branży oraz umiejętność planowania poszczególnych działań i pracy zespołu. Niezbędna może być także dobra znajomość języka obcego.

Z kolei w przypadku kompetencji miękkich istotne są przede wszystkim zdolności interpersonalne – empatia, komunikatywność, a także umiejętność motywowania współpracowników. Taki zestaw kwalifikacji pozwala leaderowi na sprawną pracę z zespołem, jest pomocny w rozwiązywaniu konfliktów i ostatecznie przekłada się na pozytywną atmosferę w miejscu pracy.

Z jakich powodów tradycyjne poszukiwanie osoby na stanowisko Team Leadera może nie być skuteczne?

Tradycyjne poszukiwanie Team Leadera, czyli na przykład z pomocą ogłoszeń zamieszczanych na stronach internetowych i w mediach społecznościowych, bardzo rzadko przynosi oczekiwane rezultaty. Przede wszystkim jeżeli ktoś naprawdę dobrze spisuje się na kierowniczym, odpowiedzialnym stanowisku, raczej nie musi samodzielnie rozglądać się za nową pozycją.

Najlepsi Team Leaderzy zazwyczaj w ogóle nie przeglądają ogłoszeń on-line, co sprawia, że naprawdę trudno do nich dotrzeć. Kolejną trudnością jest to, że mając już doświadczenie w danej firmie, znają specyfikę projektów i zespołu, przez co raczej nie są zmotywowani do zmiany pracodawcy.

Poza tym firma pragnąca zatrudnić cenionego i rozpoznawalnego profesjonalistę powinna także przygotować się na to, że taka osoba będzie mieć wysokie wymagania – zarówno finansowe, jak i te dotyczące możliwości rozwoju i awansu. Z tego powodu negocjacje z nim powinien przeprowadzać kompetentny konsultant HR., który doskonale wie, jak prowadzić podobne rozmowy.

Jak widać, samodzielne próby znalezienia Team Leadera o adekwatnych do potrzeb firmy kompetencjach mogą być procesem długotrwałym, kosztownym, obarczonym sporym ryzykiem błędu zatrudnienia nieodpowiedniej osoby, a wręcz fiaska. W takiej sytuacji najbezpieczniejszym, a przy tym najefektywniejszym rozwiązaniem jest headhunting.

Na czym polega headhunting i dlaczego jest skuteczny?

Największą zaletą headhuntingu jest to, że pozwala na bezpośrednie dotarcie do kandydatów. Konsultanci zajmujący się poszukiwaniami pracowników mają własną sieć oraz bazę kontaktów, dzięki czemu  z łatwością identyfikują osoby na odpowiednich stanowiskach w organizacjach. W ten sposób mogą skontaktować się z pracownikami pasującymi do profilu stworzonego przez firmę i poznać ich nastawienie do zmiany pracy.

Dzięki temu można pominąć wiele etapów rekrutacji i „odsiewanie” profesjonalistów z morza przypadkowych kandydatów, co pozwala zaoszczędzić czas i środki.

Usługa ta świetnie sprawdza się w przypadku rekrutacji pracowników na wysokie stanowiska. Jest skuteczna, relatywnie szybka, precyzyjna oraz – co często ma duże znaczenie zarówno dla potencjalnego pracownika, jak i przyszłego pracodawcy – dyskretna.

Czym jest Direct Search w Executive Search?

Metodą, którą najczęściej posługują się rekruterzy w Executive Search jest Direct Search. To technika, z pomocą której dedykowany dział firmy headhunterskiej pozyskuje osoby o pożądanych kompetencjach, pracujące dla firm określonych w Target Liście.

Następnie rekruter kontaktuje się z wybranymi kandydatami i stara się ustalić, czy są oni zainteresowani danym projektem oraz czy posiadają wymagane kompetencje. Jeśli tak jest, kandydat zostaje włączony do puli talentów.

Niekwestionowanymi zaletami Direct Search są:

  • możliwość nawiązania kontaktu z profesjonalistami pasującymi do wymagań klienta, którzy nie szukają aktywnie pracy, i zainteresowanie ich daną ofertą;
  • usługa mapowania rynku pod kątem dostępnych talentów, co pozwala nie tylko określić liczbę kandydatów, lecz również poznać obowiązujący zakres wynagrodzeń;
  • ocena kandydata, w której rekruter wykorzystuje metody i techniki o udowodnionej skuteczności, sprawdza referencje i przeprowadza inne adekwatne działania;
  • dyskrecja – bardzo często kandydaci nie chcą, by informacja o spotkaniu dotarła do ich pracodawcy i rynku.

Na jakiej podstawie wybrać firmę headhunterską?

Wybierając firmę headhunterską, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jej skuteczność, potwierdzoną dobrą reputacją i opiniami klientów. Poza tym ważna jest specjalizacja – firma powinna mieć doświadczenie w rekrutacjach dla konkretnych branż – stosowane metody oraz oczywiście koszty usług.

Jedną z firm, która cieszy się zaufaniem klientów oraz odznacza wysoką skutecznością, jest firma headhunterska Arthur Hunt Consulting. Zatrudniani przez nią konsultanci  mają szeroką sieć kontaktów, wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu projektów Executive Search, a dodatkowo służą radą i pomocą na każdym etapie rekrutacji!

Zdjęcia w treści artykułu pochodzą ze strony arthur-hunt.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy