Jak stworzyć własny e-biznes w kilku krokach? | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Jak stworzyć własny e-biznes w kilku krokach?

Jak stworzyć własny e-biznes w kilku krokach?

Handel przez internet to jedna z tych branż, która rozwija się bardzo dynamicznie. Klienci doceniają wygodę, możliwość dokonywania płatności w bezpieczny i szybki sposób oraz niższe ceny i bardziej różnorodną ofertę w porównaniu do sklepów stacjonarnych. Z tego właśnie powodu coraz większa liczba przedsiębiorców zaczynających własną działalność stawia na e-biznes. Jesteś jedną z takich osób i zastanawiasz się jak to zrobić? Mamy dla ciebie przydatne rady.

E-biznes, czyli?

E-biznes to forma prowadzenia działalności gospodarczej w internecie, jest coraz popularniejszy wśród przedsiębiorców i konsumentów. Może obejmować sprzedaż produktów fizycznych, cyfrowych lub usług. E-biznes może być prowadzony zarówno przez osoby fizyczne, jak i przez firmy, a jego zalety to między innymi: niskie koszty, zasięg globalny, łatwość skalowania i dostosowywania oferty do potrzeb klientów.

Kreatywny pomysł na biznes

Pierwszym krokiem jest znalezienie pomysłu na e-biznes, który będzie odpowiadał twoim zainteresowaniom, umiejętnościom i pasjom. Możesz zainspirować się trendami rynkowymi, potrzebami niszowych grup odbiorców, lukami na rynku lub własnymi doświadczeniami. Warto poszukiwać niszy, która wciąż nie jest zapełniona przez inne sklepy lub usługodawców. Możesz skorzystać z narzędzi takich jak Google Trends, Keyword Planner czy Answer The Public, aby sprawdzić, jakie są popularne i niespełnione zapytania w internecie.

Analiza rynku i konkurencji

Nie da się ukryć, że w większości branż konkurencja na rynku jest bardzo spora. Sprawia to, że firmy dopiero ruszające ze swoją działalnością mają utrudnione zadanie. Dlatego też ruszając z własnym e-biznesem. Dlatego też niezbędnym elementem są badania rynku i konkurencji, które pomogą ci zweryfikować, czy twój pomysł na e-biznes ma szansę na sukces. Musisz poznać swoją grupę docelową, jej preferencje, potrzeby, problemy i motywacje. Musisz również sprawdzić, kto jest twoją konkurencją, jakie są jej mocne i słabe strony, jakie produkty lub usługi oferuje oraz w jaki sposób się promuje. Możesz wykorzystać do tego celu ankiety, wywiady, obserwacje, analizy statystyczne, portale społecznościowe czy narzędzia do analizy SEO.

Czas na biznesplan

Opracowanie biznesplanu pozwoli ci zapanować nad wydatkami oraz kolejnymi krokami w pracy nad swoim sklepem. Biznesplan powinien zawierać takie elementy jak: opis pomysłu na e-biznes, analiza rynku i konkurencji, profil klienta, oferta produktowa lub usługowa, model biznesowy, plan marketingowy, plan sprzedażowy, plan operacyjny, plan finansowy, analiza ryzyka i plan awaryjny. Wraz ze stworzeniem biznesplanu warto jednocześnie popracować nad budżetem by mieć pełną kontrolę nad finansami firmy.

Twoje miejsce w sieci

Kolejnym krokiem jest założenie własnej strony internetowej lub sklepu online, czyli wizytówki twojego e-biznesu w sieci. Strona internetowa lub sklep online powinien być atrakcyjny, funkcjonalny, intuicyjny, responsywny, bezpieczny oraz zoptymalizowany pod kątem SEO. Możesz stworzyć własną stronę internetową lub sklep online samodzielnie lub też korzystając z gotowych szablonów i platform, takich jak Wix, Shopify czy WordPress. Można również zlecić to zadanie profesjonalnej firmie lub freelancerowi.

Promocja i sprzedaż

Czas na rozpoczęcie promocji i sprzedaży, czyli działania mające na celu dotarcie do potencjalnych klientów i zachęcenie ich do zakupu Twoich produktów lub usług. Promocja i sprzedaż mogą odbywać się za pomocą różnych kanałów i narzędzi, takich jak: marketing internetowy (np. reklama w wyszukiwarkach, social media, e-mail, blog, podcast, webinar, influencerzy), marketing tradycyjny (np. reklama w prasie, radiu, telewizji, ulotki, plakaty, gadżety), marketing szeptany (np. rekomendacje, opinie, referencje, programy lojalnościowe, programy partnerskie), sprzedaż bezpośrednia (np. telefon, e-mail, chat, spotkanie, prezentacja, negocjacje, zamknięcie).

Artykuł stworzył Krzysztof Wyszogrodzki z Ebizneskrokpokroku.pl.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy