Jak zrobić harmonogram produkcji? | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Jak zrobić harmonogram produkcji?

Jak zrobić harmonogram produkcji?

Istotą każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego jest towar, który można upłynnić w celu czerpania zysków. Finalny produkt, zanim osiągnie gotową formę, podlega licznym procesom produkcyjnym. Każdy z etapów wymaga sprawnej organizacji i solidnego planowania, aby uniknąć przestojów i podnieść wydajność. Jak zrobić harmonogram produkcji?

Planowanie procesu produkcyjnego

Bez spójnego harmonogramu trudno przystąpić do jakiejkolwiek realizacji. Zwarty i dobrze opracowany plan pozwala na optymalizację procesów produkcyjnych, co z kolei przekłada się na rentowność firmy. Harmonogram pomaga skutecznie wykorzystać zasoby ludzkie i pozwala na alokację maszyn oraz urządzeń, a także informuje o konieczności zakupu odpowiednich surowców. Efektem dobrze sporządzonego planu procesu produkcyjnego jest precyzyjny termin zakończenia wszystkich operacji i konkretny rezultat w formie towaru.

Zatrudnienie dodatkowych pracowników – czy to konieczność?

Harmonogramowanie prac produkcyjnych to złożone zadanie, które polega na umiejętnym rozłożeniu w czasie dostępnych zasobów i precyzyjnym określeniu terminów realizacji poszczególnych partii towaru. Można pomyśleć, że tak skomplikowana czynność wymaga zatrudniania dodatkowych pracowników.

Na szczęście postęp technologiczny jest mocno zauważalny również w branży produkcyjnej, gdzie można zaobserwować rozwiązania zwiększające produktywność i automatyzację procesów. Jednym z nich jest narzędzie marki Prodio pozwalające zoptymalizować harmonogram produkcji. To rozwiązanie dostępne w formie przejrzystego programu, który zawiera szczegółowe dane planistyczne dla każdego etapu procesu produkcyjnego. Mając to narzędzie w swoim przedsiębiorstwie, zatrudnienie kolejnych pracowników stanie się zbędne.

Z czego się składa dobry harmonogram produkcji?

Aby sporządzić kompletny i rzetelny harmonogram procesów produkcyjnych, należy dysponować informacjami, które pomogą zorganizować i określić ramy czasowe każdego etapu produkcyjnego na hali. Główne elementy dobrego harmonogramu to:

  • zadania i etapy – warto zdefiniować poszczególne zadania i wprowadzić podział na etapy, aby harmonogram był czytelny. Jeśli zajdzie konieczność, można przydzielić role pracownikom odpowiedzialnym za konkretny etap produkcji,
  • czas trwania,
  • dostępność zasobów – obejmuje surowce, urządzenia, narzędzia i zasoby ludzkie,
  • termin realizacji,
  • kalendarz – z uwzględnieniem czasu pracy przedsiębiorstwa oraz dni ustawowo wolnych.

Proste harmonogramowanie produkcji z Prodio

Prodio to kompleksowe narzędzie do harmonogramowania produkcji dedykowane małym i średnim przedsiębiorstwom. Pozwala na stworzenie zrozumiałego grafiku działań w rozbiciu na interwały czasowe. Narzędzie oferuje:

  • przejrzystość procesów,
  • intuicyjny plan produkcyjny,
  • elastyczne planowanie.

Ponadto w programie można porównać termin realizacji z faktycznym paskiem postępu, sprawdzić zajętość maszyn oraz ich obłożenie na etapie planowania. Dzięki temu będzie można skutecznie zaplanować procesy produkcyjne, tak aby poprawić ich efektywność i jakość usług, a tym samym zwiększyć przewagę konkurencyjną na rynku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy