Jednoosobowa działalność w Niemczech a w Polsce – najważniejsze różnice
Na mocy prawa obowiązującego na terenie Unii Europejskiej każdy obywatel państwa członkowskiego ma prawo założyć własną firmę w wybranym kraju zrzeszonym w ramach wspólnoty. Prowadzenie działalności gospodarczej poza granicami kraju, np. jednoosobowej firmy w Niemczech, wymaga jednak spełnienia lokalnych przepisów prawnych, a także podporządkowania się obowiązującemu tam systemowi podatkowemu. Jak wygląda prowadzenie jednoosobowej firmy w Niemczech i czym różni się od procedur funkcjonujących w Polsce? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
Jednoosobowa firma w Niemczech – co trzeba wiedzieć na początek?
Jedną z najpopularniejszych form działalności, na jaką decydują się polscy przedsiębiorcy rozpoczynający swoje biznesy za zachodnią granicą, pozostaje bez wątpienia Gewerbe, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza w Niemczech. Sprzyja temu fakt, że do założenia Gewerbe nie jest wymagane posiadanie zameldowania na terenie tego kraju. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że istotnym minusem prowadzenia działalności na odległość okazuje się brak możliwości skorzystania z licznych ulg podatkowych, jakie przewiduje niemiecki system fiskalny.
Przedsiębiorcy zobowiązani są bowiem do zgłoszenia prowadzonej działalności gospodarczej do właściwego urzędu skarbowego i rozliczenia się z nim – spod reguły tej wyłączeni są jedynie przedstawiciele tzw. wolnych zawodów. Warto również wiedzieć, że obywatelstwo nie decyduje o rezydencji podatkowej. Znaczenie w tym kontekście ma przede wszystkim miejsce zamieszkania przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową firmę w Niemczech. Sam fakt zarejestrowania działalności na terenie innego kraju nie w każdym przypadku oznacza zatem zmianę rezydencji podatkowej.
Kolejną istotną kwestią jest fakt, że każda osoba, która prowadzi jednoosobową firmę w Niemczech, zobowiązana jest jednocześnie do opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. U naszych zachodnich sąsiadów istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia prywatnego lub skorzystania z oferty państwa. W pierwszym przypadku jego wysokość wyliczana jest przez firmę ubezpieczeniową, która uwzględnia czynniki takie jak m.in. wiek, aktualny stan zdrowia czy zakres wybranego pakietu. Natomiast korzystając z państwowego ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech, wysokość składek określana jest ustawowo i zależy przede wszystkim od dochodów osoby zatrudnionej. Podstawą obliczenia okazuje się zatem łączny dochód brutto pomniejszony o ujednoliconą stawkę składki na ubezpieczenie.
Prowadzenie jednoosobowej firmy w Niemczech – czym się charakteryzuje?
Jedną z kluczowych zalet, jakie często wymienia się w odniesieniu do niemieckiej Gewerbe, jest mniej formalności przy zakładaniu i prowadzeniu biznesu niż ma to miejsce w Polsce. Istotną informacją dla rodzimych przedsiębiorców okazuje się ponadto fakt, że u naszych zachodnich sąsiadów w przeważającej większości branż ubezpieczenie rentowne i emerytalne jest całkowicie dobrowolne. Wielu właścicieli firm w Niemczech decyduje się jednak na opłacanie należnych składek emerytalnych, ponieważ wiąże się to z wysoką emeryturą dla przedsiębiorców w przyszłości. Prowadząc własną jednoosobową firmę w Niemczech, można liczyć także na wyższą kwotę wolną od podatku.