Kobieta w pracy jako przedstawiciel handlowy | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Kobieta w pracy jako przedstawiciel handlowy

Kobieta w pracy jako przedstawiciel handlowy

Czy warto zostać przedstawicielem handlowym?

Szukając dla siebie odpowiedniej ścieżki kariery, bierzemy pod uwagę warunki poszczególnych zawodów, które najbardziej nas interesują. Przeważnie to ilość korzyści płynących z wykonywania danej pracy najbardziej do nas przemawia. Możemy kierować się możliwością zdobywania nowych kompetencji, programem szkoleniowym poszerzającym nasze umiejętności czy atrakcyjnym wynagrodzeniem. Wszystkimi wymienionymi zaletami mogą cieszyć się przedstawiciele handlowi. To rozwojowy zawód, który może sprawić wiele satysfakcji. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Czym zajmuje się przedstawiciel handlowy?

Do obowiązków przedstawiciela handlowego należy wiele zadań. Musimy więc wykazać się wszechstronnością oraz umiejętnością pracowania w zróżnicowanych warunkach. To oczekiwania przedsiębiorstw, z którymi zaczniemy ściśle współpracować, określą, jakim dokładnie zadaniom będziemy musieli sprostać. Jednak głównie praca przedstawiciela handlowego polega na reprezentowaniu swojej firmy i sprzedaży produktów czy usług, które ona oferuje. W związku z tym należy przygotować odpowiednią strategię, która ułatwi nam nasze dalsze kroki, m.in. stworzenie oferty handlowej czy negocjowanie warunków umowy zadowalających obie strony. Ponadto ważne jest nawiązywanie sieci kontaktów. Może się to okazać pomocne, jeśli planujemy w przyszłości zmienić swoją profesję. Stopniowe zdobywanie wiedzy w zakresie swojej pracy daje możliwość awansu czy wyboru innej branży, z którą chcielibyśmy zacząć współpracować. Ścieżka kariery przedstawiciela handlowego może poprowadzić go więc w różne kierunki.

Kto sprawdzi się na stanowisku przedstawiciela handlowego?

Przede wszystkim przedstawiciel handlowy powinien wykazywać się umiejętnościami planowania oraz zarządzania projektami, ponieważ poza utrzymywaniem kontaktu z klientami, musi sprawnie realizować plany sprzedażowe. W dużej mierze opiera się więc na swoich umiejętnościach miękkich oraz zdolności szybkiego reagowania na dany problem. W pracy przedstawiciela handlowego równie ważna jest chęć do poszerzania swoich kompetencji. Musimy na bieżąco poznawać kolejne nowości ze świata branży, do której głównie kierujemy swoje usługi, aby profesjonalnie reprezentować naszą firmę i dopasować warunki umowy do obecnej sytuacji w tym sektorze. Natomiast zdobycie specjalistycznej wiedzy, która ułatwi nam komunikację z głównymi klientami, wcale nie musi być trudne. Zwłaszcza, jeśli już wcześniej interesowaliśmy się daną branżą. Stanowisko przedstawiciela handlowego to świetna okazja dla młodych osób, które nie posiadają jeszcze dużego doświadczenia zawodowego. Z początkowymi zadaniami poradzi sobie każdy kandydat, który choć trochę włada językiem sprzedażowym i wykaże się odpowiednim zaangażowaniem.

Ile może zarabiać przedstawiciel handlowy?

Wynagrodzenie przedstawicieli handlowych jest zależne przede wszystkim od branży, w której działa dana firma. Oczywiście wysokość zarobków opiera się także od uzyskiwanej prowizji od sprzedaży, regionu pracy, wykształcenia czy formy zatrudnienia. Możemy mieć jednak pewność o otrzymaniu uczciwego wynagrodzenia, ponieważ waha się ono od 4000 zł do 8000 zł brutto. Na najwyższe zarobki możemy liczyć w branży medycznej oraz IT, ponieważ w tych wiodących sektorach przedstawiciel handlowy może zarabiać nawet 9000 zł brutto. Z równie atrakcyjnymi ofertami mamy szansę zapoznać się na stronie Gowork.pl. Przeglądając wiele ogłoszeń, możemy znaleźć takie, które będzie najlepiej spełniało nasze oczekiwania. Przy wyborze zwróćmy uwagę na branżę, w której zaczniemy pracować, ponieważ może być to kluczowe dla naszej dalszej ścieżki kariery. Wybierzmy więc taki sektor, w którym będziemy czuć się najlepiej oraz zyskamy wiele szans na rozwój.

2 Komentarzy

  1. Aska

    przydatny artykuł. dziękuję

  2. Paula

    Większość przedstawicieli to faceci, ale badania pokazują że to kobiety osiągają w tym zawodzie najlepsze wyniki! Pracowałam przez wiele lat w administracji, ale to chyba była ślepa uliczka 😀 chciałam zmienić branżę i zrobiłam kurs przedstawiciela handlowego w Centrum Doskonalenia Zawodowego – teraz pracuję w dużej firmie i wynikami biję swoich kolegów na głowę 😛

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy