Korzyści z płatności natychmiastowych dla biznesu | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Korzyści z płatności natychmiastowych dla biznesu

Korzyści z płatności natychmiastowych dla biznesu

Szybko i intuicyjnie – właśnie tak współcześni klienci chcą płacić za zakupy. Oczekują błyskawicznie działających usług bankowych, a ich brak skutecznie zniechęca do zakupu. Na szczęście na rynku istnieją funkcjonalności, która umożliwiają przekazanie przelewów pomiędzy dwoma bankami w zaledwie kilka lub kilkanaście sekund – to płatności natychmiastowe.

Czym są płatności natychmiastowe?

Płatność natychmiastowa to transfer pieniędzy pomiędzy dwoma stronami, który następuje niezwłocznie. W przeciwieństwie do tradycyjnych przelewów bankowych środki pojawiają się na koncie odbiorcy w ciągu kilkunastu sekund. Nie ma znaczenia godzina zlecenia przekazu czy dzień tygodnia. Płatności natychmiastowe działają 365 dni w roku (także w niedziele i święta) przez całą dobę. 

Płatności natychmiastowe działają dzięki zaawansowanym rozwiązaniom informatycznym, które opierają się na ciągłej komunikacji pomiędzy bankami i instytucjami finansowymi. Kiedy płatność zostanie zainicjowana, system niezwłocznie przetwarza transakcję i przekazuje pieniądze na konto odbiorcy. Środki nie muszą czekać godzinami na zatwierdzenie, co dzieje się w przypadku tradycyjnych przelewów.

Rodzaje płatności natychmiastowych

Płatność natychmiastową można wykonać za pomocą kilku różnych instytucji.

  • BlueCash. System niezależny od banków, powstały za zgodą NBP, który działa jako pośrednik płatności. Po zleceniu transakcji środki najpierw zostają przelane do BlueCash, a następnie przekazane do odbiorcy, co łącznie trwa do kilkunastu sekund.
  • Express Elixir. System omijający sesje Krajowej Izby Rozliczeniowej, którego podstawą jest rachunek powierniczy prowadzony przez NBP. Działa tylko w przypadku przelewów wykonywanych w polskiej walucie.
  • SORBNET. System Obsługi Rachunków Banków prowadzony przez NBP, który służy do rozliczania transakcji o dużej wartości. W praktyce jednak za jego pomocą można wykonać przelew na dowolną kwotę.
  • BLIK. System obsługiwany przez większość polskich banków, za pomocą którego możliwe jest wykonanie płatności natychmiastowej bez ponoszenia żadnych kosztów. Wymaga jedynie podania numeru telefonu odbiorcy końcowego.
  • Fintechy. Płatności natychmiastowe realizowane są także przez nowoczesne technologie finansowe, do których należy m.in. Revolut czy PayPal. Umożliwiają one wykonanie szybkiego przelewu, pod warunkiem, że zarówno nadawca, jak i odbiorca płatności korzystają z tego samego systemu.

Dlaczego warto wprowadzić płatności natychmiastowe w swoim biznesie?

Główną zaletą płatności natychmiastowych jest szybki czas realizacji transakcji. W przeciwieństwie do tradycyjnych przelewów, pojawiają się na koncie odbiorcy w kilka lub kilkanaście sekund. Nie wymagają przetwarzania, a w związku z tym nie generują opóźnień. Gwarantują szybki dostęp do środków, który jest kluczowy w wielu branżach, zwłaszcza w e-commerce.

Niejednokrotnie płatności natychmiastowe wiążą się z niższymi opłatami transakcyjnymi, co pozwala na wypracowanie wyższego zysku. Firmy, które decydują się na takie rozwiązanie, zmniejszają swoje koszty. To sprawia, że są bardziej konkurencyjne w swojej branży.

Firmy korzystające z płatności natychmiastowych notują także wyższy poziom bezpieczeństwa oraz zmniejszają ryzyko oszustw. Dzięki temu, że środki niemalże od razu pojawiają się na koncie, cyberprzestępcy mają ograniczone możliwości.

Na koniec nie można także nie wspomnieć o konsumentach. Coraz większy odsetek osób kupujących online jest przyzwyczajony do płatności natychmiastowych. Ich brak może oznaczać rezygnację z zakupu.

1 Komentarz

  1. Jan

    Ulatwiło to wszystkim życie…

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy