Marketplace jako strategia sprzedaży i rozwoju e-commerce.
Postcovidowa rzeczywistość spowodowała dynamiczny rozwój handlu z wykorzystaniem sklepów internetowych, aplikacji mobilnych czy social mediów. Jednym z najbardziej popularnych miejsc w online, gdzie konsumenci szukają produktów do kupienia są również marketplace.
Konkurencja w e-commerce jest coraz większa. Wyzwaniem okazuje się dotarcie z ofertą do Internautów, wyróżnienie się na tle tysięcy graczy i dziesiątek tysięcy produktów. W tym artykule znajdziesz informacje, które przybliżą znaczenie, definicje, sposób funkcjonowania marketplace.
Co to jest i co oznacza marketplace?
Istnieje kilka zbliżonych definicji marketplace. Najbardziej popularna to: strona internetowa (platforma online) na której Internauta może kupować produkty różnych dostawców czy sprzedawców jednocześnie. Tymi dostawcami inaczej sprzedawcami mogą być zarówno osoby fizyczne, jaki i sklepy internetowe czy firmy posiadające produkty konkretnej tylko marki.
Wysoka konkurencja w online wymaga poszukiwania i korzystania z wielu równoległych kanałów sprzedaży. Marketplace doskonale wpisuje się w wykorzystywanie strategii omnichannel, która pozwala nie tylko sprzedawać więcej, ale i zatrzymuje klientów na dłużej. Ten model OmniChannel można na pewno nazwać jednym z najbardziej dochodowych biznesów w internetowym e-commerce. Blisko 40% e-sklepów wystawia swoje produkty na aukcjach i e-platformach. (1)
Najpopularniejsze marketplace na świecie.
Online zaciera granice między państwami i Internautami – zbliża świat do siebie. Możliwości logistyczne i rozwój międzynarodowego transportu umożliwia zakup produktów online i przesyłkę z kraju innego niż miejsce dostawy. Dlatego warto zwrócić uwagę na wszystkie najpopularniejsze platformy sprzedażowe również te zagraniczne.
- Amazon
- eBay
- Walmart
- Jet
- Allegro
- Asos
- Cdiscount
- Game
- Tesco
- Americanas
- Submarino
- Alibaba
- Aliexpress
- Flipkart
- GittiGidiyor
- Wayfair
- Houzz
Z polskich dobrze znanych marketplace dodam jeszcze Empik, Morele.net, OLX. Obecnie Facebook rozwija coraz efektywniej swój marketplace.
Czy każdy marketplace jest dobry do sprzedaży twoich produktów?
Wiele zależy od kategorii produktów, jakie sprzedajesz lub oferujesz konsumentom. Jeśli masz produkt niszowy, zawsze ciekawie jest poszukać niszowych marketplace. Liczba codziennych użytkowników może nie być tak duża, ale są oni bardziej zainteresowani tym, co masz do zaoferowania. To są tematyczne marketplace. Nie oznacza to również, że nie możesz inwestować w więcej niż jeden lub dwa takie sklepy. Dzięki dobremu doborze miejsca sprzedaży, zdefiniowaniu potencjalnych klientów możesz budować cały biznes, będąc aktywnym tylko na kilku z nich.
Jeśli wolisz skoncentrować swoje wysiłki na dużym marketplace z tysiącami kategorii, sprzedawców i tym podobnych, tak jak Amazon czy Allegro, strategia jest inna niż na rynku produktów niszowych. Musisz przyciągnąć odpowiednich klientów do swojego sklepu, stosując szereg strategii, które omówimy w tym artykule.
Podsumowując, łatwiej będzie sprzedawać produkty w marketplace:
- Producentom oryginalnych, wyróżniających się produktów. Często są to artykuły zmieniające się często sezonowo. Mam na myśli kategorie takie jak odzież, artykuły wyposażenia wnętrz w tym dekoracje czy biżuteria
- Sklepom, firmom oferujący końcówki serii, wyprzedażowe outletowe artykuły w zdecydowanie niższej cenie niż regularna na rynku
- Artystom, kolekcjonerom i detalistom sprzedającym produkty autorskie, ręcznie wykonane lub bardzo niszowe. Dzięki temu będą mogli efektywniej konkurować z innymi. Zdecydowanie tez mniej ryzykują niż inwestycja we własny sklep internetowy.
Na co zwrócić uwagę przed wejściem w marketplace?
Jeżeli nie masz własnego sklepu internetowego – decydując się na marketplace upewnij się, że będziesz w stanie zaistnieć na platformie przez co najmniej kilka miesięcy. Dokładnie przeanalizuj swoją ofertę i konkurencję na wybranej platformie.
Zainwestowanie pieniędzy i doświadczenia w zbudowanie maszyny do sprzedaży wymaga czasu – i na pewno jest tego warte. Ucz się, testuj i analizuj.
Zastanów się nad strategią działania. Przyjmuje się różne strategie, biorąc między innymi pod uwagę, etap rozwoju marki i rozpoznawalność produktu. Pamiętaj, że w przypadku marketplace Twoja marka ma mniejsze znaczenie i nie będzie w stanie zbudować wysokiej rozpoznawalności bez znacznych inwestycji.
Ponadto przed rozpoczęciem sprzedaży zapoznaj się dokładnie z wymaganiami, opłatami i prowizjami. Nie ma nic gorszego niż inwestowanie czasu i wysiłku w platformę, aby skończyć bez żadnych rezultatów, mając jednocześnie do czynienia z problemami i wymaganiami, na które wcześniej się nie zgodziłeś.
Ważne jest również, aby nauczyć się korzystać z marketplace. Jest wiele narzędzi funkcji, które pomogą w wypozycjonowaniu i wyróżnieniu Twojej oferty. Zazwyczaj nie wymaga to dodatkowej wiedzy technicznej. Marketerzy też chętnie pomagają i prowadzą szkolenia dla zainteresowanych.
Dla isniejących sklepów internetowych marketplace jest dodatkowym kanałem sprzedaży. Niejednokrotnie generującym wyższe obroty niż własny e-sklep. Stwórz plan i strategię sprzedaży przez marketplace. Wybierz odpowiednie produkty, zdefinij cele, jakie chcesz osiągnąć. Wysyłaj pracowników na szkolenia, dedykuj budżet i analizuj wyniki sprzedaży. Przygotuj zestaw narzędzi, które pomogą Ci w sprzedaży online, np. efektowne zdjęcia, unikalne opisy. Jest wiele czynników, które wpływają na wzrost konwersji zakupowej.
Zalety sprzedaży w marketplace
- Jest to zazwyczaj mniejsza inwestycja niż w tworzenie własnego sklepu internetowego
- To gotowa i sprawdzona już infrastruktura sprzedaży
- Korzystasz z już dobrze rozpoznawalnej marki platformy online
- Dzięki wysokiej ilości użytkowników zyskujesz nowych klientów
- Wysoka pozycja ofert marketplace w wyszukiwarkach Google reklamuje Twoje produkty
- Silny marketing platform marketplace i programy lojalnościowe pomagają sprzedawać
- Jest to dodatkowe źródło dochodu dla tych którzy mają już własne e-sklepy
- Dzięki marketplace możesz rozwijać sprzedaż zagraniczną, docierać do odbiorców na całym świecie
- Masz wsparcie ekspertów, którzy pomogą zaistnieć i sprzedawać
W kolejnym artykule dowiesz się z czym wiąże się wybór platformy marketplace na główny kanał sprzedaży oraz co zrobić, aby wyróżnić się pośród dziesiątek tysięcy produktów i sprzedawców.
(1) Marketplaces: The Evolving Landscape MarkMonitor
Więcej artykułów o e-commerce znajdziesz w naszej strefie wiedzy https://www.kobietyebiznesu.pl/e-commerce/.
Autor: Anna Heimberger