Na czym polega finansowanie faktur i kogo powinno zainteresować?

Faktury z odroczonym terminem płatności to zmora wielu branż. Bardzo często udzielenie kredytu kupieckiego jest wręcz warunkiem rozpoczęcia współpracy biznesowej. I choć taka sytuacja jest korzystna dla kupujących, sprzedającego stawia w dość trudnym położeniu. Jak skutecznie utrzymać płynność finansową w takich warunkach? Czym jest i jak działa finansowanie faktur?
Utrzymanie płynności finansowej – podstawowe wyzwanie każdego przedsiębiorcy
Zdolność do bieżącego regulowania zobowiązań jest jednym z największych wyzwań, z jakimi mierzyć musi się przedsiębiorca. Problemem są nie tylko zatory płatnicze, które zdarzają się nader często, lecz także funkcjonowanie w środowisku, w którym odraczanie płatności kontrahentom jest wręcz standardem. Doskonale zdają sobie z tego sprawę przedsiębiorcy działający w branżach transportowej, handlowej czy budowlanej. Wielu ich klientów jako warunek współpracy stawia możliwość korzystania z kredytu kupieckiego.
Jak odbija się to na przedsiębiorcy? Konieczność oczekiwania kilku tygodni na uregulowanie faktury niewątpliwie nie ułatwia utrzymania płynności finansowej. Przedsiębiorca musi bowiem z innych środków wypłacać pracownikom wynagrodzenia, regulować czynsz za zajmowane nieruchomości czy finansować niezbędne inwestycje. Jeśli nie dysponuje niezbędnymi środkami, może skorzystać z obcego finansowania lub zdecydować się na usługę finansowania faktur.
Finansowanie faktur – na czym polega?
Finansowanie faktur to usługa finansowa, adresowana do przedsiębiorców, którzy nie chcą lub nie mogą czekać na uregulowanie faktur przez kontrahentów. Zasada działania usługi jest bardzo prosta, co doskonale widać na przykładzie oferty NFG (https://nfg.pl/finansowanie-faktur). Przedsiębiorca wnioskuje o przyznanie limitu faktoringowego na finansowanie faktur, z którego następnie może swobodnie korzystać. Za każdym razem, gdy wystawi fakturę kontrahentowi z odroczonym terminem płatności, może w ramach przyznanego limitu ją sfinansować i cieszyć się pieniędzmi w zaledwie 5 min, a wszelkie formalności załatwić online.
Jest to tym samym bardzo wygodne i szybkie źródło finansowania działalności. Jednocześnie bardzo elastyczne – przedsiębiorca może bowiem dostosowywać wykorzystanie limitu faktoringowego do bieżących potrzeb prowadzonej działalności. Ogromnym atutem jest również to, że w ramach finansowania faktur korzystać można ze wszystkich odmian faktoringu – nie tylko jawnego, który jest najbardziej popularny, lecz także cichego, jeśli przedsiębiorca obawia się o naruszenie dobrych stosunków z kontrahentem.
Kto może zdecydować się na faktoring?
Korzystanie z usług faktoringowych nie jest w żaden sposób ograniczone. Po taką formę finansowania dziś może sięgnąć dosłownie każdy przedsiębiorca – niezależnie od branży, w której działa, oraz skali prowadzonego biznesu. Na sprzedaż faktur mogą się zdecydować zarówno przedsiębiorcy, prowadzący ogromne biznesy, jak i ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.