Planujesz otworzyć zakład fryzjerski. Sprawdź, gdzie szukać projektu.
Strzyżenie włosów to usługa, która od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Aby móc obsługiwać klientów w odpowiednich warunkach oraz zyskać znakomitą renomę, warto stworzyć komfortową i funkcjonalną przestrzeń pod zakład fryzjerski. W tym celu można zdecydować się między innymi na wzniesienie niewielkiego budynku usługowego. Czym powinien charakteryzować się taki obiekt oraz jak dopasować go do indywidualnych potrzeb?
Projekt zakładu fryzjerskiego – najważniejsze cechy
Zakład fryzjerski to lokal usługowy. W kolekcji pracowni projektowych oferujących gotowe projekty domów, dostępne są również gotowe projekty budynków o funkcji usługowej bądź handlowej. Są to projekty budynków wyłącznie handlowo-usługowych oraz takie, które posiadają dodatkowo wydzieloną część mieszkalną. Dzięki takiemu połączeniu można uzyskać budynek o wszechstronnym przeznaczeniu, który ułatwi pogodzenie pracy zawodowej z życiem prywatnym lub pozwoli na czerpanie dodatkowych zysków z wynajmu wydzielonych lokali użytkowych.
Projekty obiektów usługowych wyróżniają się interesującym wyglądem zewnętrznym, który ma na celu przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów. Ich duże przeszklenia wpuszczają znaczną ilość światła dziennego, do minimum ograniczając konieczność korzystania ze sztucznego oświetlenia, wprowadzają przyjemny nastrój do wnętrz.
Zazwyczaj są to budynki z poddaszem lub piętrowe, które umożliwiają wygospodarowanie maksymalnej przestrzeni użytkowej lub mieszkalnej przy stosunkowo ograniczonej powierzchni zabudowy. Podobnie jak projekty domów, także projekty obiektów usługowych cechują się odmienną stylistyką, geometrią dachu, metrażem i funkcjonalnością, co pozwala na precyzyjne ich dopasowanie do indywidualnych wymagań inwestora, jak i zapisów miejscowego prawa.
Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt budynku, w którym ma powstać zakład fryzjerski?
Gotowe projekty budynków usługowo-handlowych przeważnie są projektami uniwersalnymi, dzięki temu można je zaadoptować dla różnych usług. Na stronie https://projekty.muratordom.pl/uslugowe/ można znaleźć wiele takich projektów. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać właściwą koncepcję? Jeżeli planujemy prowadzić działalność fryzjerską na niewielką skalę, w zupełności wystarczy nam obiekt o stosunkowo niedużym metrażu. Pamiętajmy jednak, by jego powierzchnia umożliwiła nam wydzielenie recepcji, poczekalni dla klientów z wieszakami na odzież wierzchnią, stanowiska mycia włosów z umywalką, strefy do strzyżenia a także toalety dla klientów i możliwie wygodnego zaplecza socjalnego dla pracowników.
Warte uwagi jest połączenie funkcji użytkowej i mieszkalnej w jednym budynku. Takie projekty możemy odnaleźć w katalogu obiektów usługowych MURATORA. Połączenie tych dwóch funkcji wyeliminuje konieczność codziennych dojazdów do pracy i umożliwi nam doglądanie własnego biznesu przez całą dobę.
Kolejnym aspektem, o którym nie możemy zapomnieć, jest dopasowanie projektu budynku usługowego do wytycznych zapisanych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Zakup projektu niezgodnego z przepisami może bowiem skutkować odrzuceniem naszego wniosku o pozwolenie na budowę. Jeżeli wybrany projekt nie do końca spełnia miejscowe wymagania, rozważmy możliwość wprowadzenia do niego niezbędnych zmian. Takie rozwiązanie umożliwi nam realizację przedsięwzięcia zgodnie z prawem, a zarazem bez konieczności całkowitej rezygnacji z odpowiadającej nam gotowej koncepcji.
Jeżeli mamy zamiar otworzyć zakład fryzjerski, wiele interesujących projektów budynków usługowych znajdziemy w kolekcji MURATORA. Różnorodność ich metrażu, stylistyki i funkcjonalności pozwoli na bezproblemowe dopasowanie do naszych potrzeb i lokalnych przepisów, umożliwiając nam realizację marzeń o własnym, nowoczesnym salonie stylizacji włosów.
Zdjęcie: Projekt UC43 Budynek usługowy z częścią mieszkalną, inż. Ryszard Fabrowski