Studia podyplomowe z psychologii – kierunek z przyszłością

Coraz szybsze tempo życia, narastające problemy i napięcie, a także większa świadomość na temat zdrowia psychicznego sprawiają, że rośnie zapotrzebowanie na usługi terapeutyczne. Wykwalifikowani psycholodzy są niezwykle potrzebni, ale do wykonywania tego zawodu niezbędna jest wiedza oraz odpowiednie kwalifikacje, które zdobywa się podczas studiów magisterskich. Studia podyplomowe z zakresu psychologii mają charakter doskonalący – uzupełniają wcześniej zdobytą wiedzę i pomagają sprecyzować kierunek zawodowej ścieżki.
Czym są studia podyplomowe z psychologii?
Psychologia to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów podyplomowych. Dziedzina ta jest wprost idealna dla osób, które chcą pomagać innym w wychodzeniu z problemów. Niezbędna do tego jest wiedza psychologiczna, którą można zdobyć w trakcie studiów podyplomowych.
Studia podyplomowe psychologia to specjalny tryb edukacji, który ma charakter kwalifikacyjny. Skupiają się na przekazaniu niezbędnej wiedzy, ale także praktycznych umiejętności. Studenci zapoznają się z tematyką związana z mechanizmami funkcjonowania ludzkiej psychiki, technikami terapeutycznymi, prowadzeniem terapii i monitorowania jej efektów. Po ukończeniu studiów podyplomowych absolwenci mają być przygotowani do pełnienia funkcji psychologa.
Dlaczego warto studiować psychologię w ramach studiów podyplomowych?
W odróżnieniu od studiów licencjackich, magisterskich czy inżynierskich, studia podyplomowe trwają znacznie krócej, bo od 2 do 4 semestrów. Przy tym program edukacji kładzie nacisk na wiedzę praktyczną. Do tego pozwala uzyskać uprawnienia potrzebne do wykonywania zawodu.
Warta podkreślenia jest również forma studiowania w systemie e-learningu. Studenci mają dostęp do specjalnej platformy, materiałów, a także kadry wykładowczej, gotowej wspomóc proces nauki. Studia online doskonale sprawdzą się osobom aktywnym zawodowo i mieszkającym z dala od uczelni.
Co można robić po psychologii?
Oferta studiów podyplomowych zawiera różne kierunki psychologiczne, które przygotowują do wykonywania konkretnego zawodu. Lista specjalizacji dostępna jest m.in. w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego.
Wybór danego kierunku determinuje dalszą karierę zawodową. Można zdecydować się na kierunki związane z prowadzeniem terapii, doradztwem, mentoringiem lub coachingiem. Dostępne są także kierunki związane z seksuologią, prowadzeniem terapii par, doradztwo kryzysowe i wiele innych.
Po studiach możliwe jest zatrudnienie w ośrodkach psychologicznych, kryzysowych, a także w prywatnych gabinetach. Zdobycie wiedzy psychologicznej bywa początkiem do rozpoczęcia naukowej działalności, np. w ramach badań, prowadzenia zajęć lub wydawania książek.
Studia podyplomowe – psychologia. Kto może się zapisać?
Studia podyplomowe mają charakter uzupełniający, dlatego oferta studiów skierowana jest do osób mających wyższe wykształcenie licencjackie, magisterskie lub inżynierskie. Adresatami są absolwenci kierunków psychologicznych, pedagogicznych, socjologicznych, okołomedycznych. Czy inne kierunki także wchodzą w grę? Tak, zwłaszcza wśród osób, które pragną się przebranżowić.