VAT w Czechach: Co musisz wiedzieć o zmianach w 2024 roku? | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

VAT w Czechach: Co musisz wiedzieć o zmianach w 2024 roku?

VAT w Czechach: Co musisz wiedzieć o zmianach w 2024 roku?

Stawki podatku VAT oraz zasady dotyczące rozliczeń konkretnych transakcji stale się zmieniają. Urzędy podatkowe najczęściej wprowadzają zmiany zawsze z początkiem nowego roku podatkowego. W tym czasie przedsiębiorcy rozliczający podatek VAT od swoich transakcji handlowych są zobowiązani do zapoznania się z nowymi zasadami rozliczeń. Chcesz dowiedzieć się, jakie zmiany w podatku VAT zaszły w Czechach na 2024 rok? Zobacz ten poradnik i dowiedz się, jak zmieniły się stawki VATu w tym kraju.

Stawki podatku VAT w Czechach – jakie zmiany na 2024 rok?

Najistotniejszą zmianą jeśli chodzi o VAT – Czechy 2024 to całkowita modyfikacja stawek podatkowych. Jeszcze do końca 2023 roku obowiązywały aż cztery stopnie podatkowe. Po aktualnych zmianach dwie z nich zostały skonsolidowane, a w ich miejsce pojawił się nowy VAT wynoszący 12%.

Najistotniejsze zmiany, jakie zaszły w czeskich przepisach podatkowych na 2024 rok to:

  • obniżenie podatku VAT z 10% do 0% – np. książki,
  • obniżenie podatku VAT z 21% i 15% do 12%, czyli konsolidacja stawek, np. nieregularny transport autobusowy, towary i usługi,
  • wzrost 10% podatku VAT do 12% dla usług noclegowych, usług cateringowych oraz transportu pasażerskiego,
  • wzrost z 15% podatku VAT do 21%  dla napojów, drewna kominkowego, kwiatów oraz usług związanych z gospodarką odpadami komunalnymi.

Jak widzisz  w tym kraju zaszły dość mocne wahania podatku VAT. Głównie dlatego powinieneś poznać wszystkie najistotniejsze zagadnienia, aby prawidłowo rozliczać podatek w nadchodzącym roku podatkowym. W przeciwnym razie sporo ryzykujesz, np. kontrolą ze strony US i nałożeniem wysokich sankcji, które mogą wynieść nawet 30% wartości należnego podatku VAT, który nie został uwzględniony ani opłacony.

Kiedy pojawia się obowiązek podatkowy w Czechach? VAT w praktyce

Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą na arenie międzynarodowej, musisz wiedzieć, kiedy w danym kraju zachodzi obowiązek odprowadzenia podatku VAT. Na terenie Cech są dwie sytuacje, kiedy jako zagraniczna firma musisz rozpocząć odprowadzanie VATu, a mianowicie:

  1. Magazynujesz towaru na terenie Czech. Wtedy musisz rozliczać podatek VAT w tym kraju, a więc potrzebujesz rejestracji do czeskiego urzędu podatkowego. Dotyczy to także prowadzenia działalności na zasadach fulfillmentu.
  2. Druga sytuacja to sprzedaż towarów i usług o wartości większej niż 10 000 euro. Wtedy musisz obowiązkowo zarejestrować się do podatku VAT w Czechach.

Alternatywnie możesz skorzystać z wygodnej procedury VAT OSS, czyli rozliczenia dedykowanego dla firm e-commerce.

Faktury VAT w Czechach – jak poprawnie przygotować dokument handlowy?

W tym kraju podstawowe informacje do zawarcia na fakturze to:

  • dane odbiorcy oraz sprzedawcy towaru/usługi,
  • data wystawienia i dostawy towarów na miejsce docelowe,
  • kwota podatku VAT wraz ze wskazaniem stawki,
  • opcjonalnie informacja o odwrotnym obciążeniu podatkowym.

Warto też dodać, że oprócz obowiązku rejestracji do podatku VAT Czechach musisz też raportować swoje działania do raportu statystycznego Intrastat. Masz obowiązek złożenia takiej deklaracji wtedy, kiedy wartość wywozu lub przywozu towarów przekroczy 15 000 000 CZK.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy