W co teraz warto zainwestować? Podpowiadamy!

Trwająca od wielu miesięcy inflacja, niepewna sytuacja gospodarcza i trudne warunki na rynku pracy sprawiają, że coraz więcej osób rozważa pomnożenie kapitału za pomocą inwestycji. Istnieje wiele różnych sposobów na ulokowanie swoich pieniędzy, co stawia inwestorów przed ciężkim wyborem — w co opłaca się inwestować? W poniższym artykule przedstawiamy najbardziej atrakcyjne opcje.
Metale szlachetnie i monety inwestycyjne
Metale szlachetne charakteryzują się imponującą trwałością i odpornością na korozję. Ze względu na swoje właściwości znajdują swoje zastosowanie w takich branżach jak jubilerstwo, mincerstwo, przemysł elektroniczny oraz medycyna. Ze względu na swoją wytrzymałość stanowią świetny instrument inwestycyjny. Kolejną zaletą jest fakt, że kruszce te nie podlegają inflacji, zatem zachowują swoją oryginalną wartość. Wśród najczęściej wybieranych materiałów szlachetnych wymieniamy: złoto, srebro, platynę oraz pallad.
Jedną z najbardziej popularnych form inwestowania w metale szlachetne jest zakup monet bulionowych. Ich wartość określana jest głównie na podstawie surowca, z którego są wykonane. Ponadto posiadają dodatkową wartość kolekcjonerską — w przypadku, gdy egzemplarz danej monety pojawił się w niskim nakładzie, jego wartość kolekcjonerska może przewyższać nawet walory kruszcu. Ważne jest jednak, aby kupować takie egzemplarze tylko u sprawdzonych sprzedawców. Z ofertą monet możesz zapoznać się tutaj: https://numimarket.pl/kategoria/zlote-monety-polskie_168/1.
Obligacje skarbowe
Inwestorzy określają obligacje skarbowe jako dobrą alternatywę dla lokat bankowych. Dlaczego? Jest to spowodowane tym, że lokaty i konta oszczędnościowe dotyczą relatywnie niskich kwot, a atrakcyjne oprocentowanie kończy się zazwyczaj już po kilku miesiącach. Ponadto podczas inflacji ryzykujemy większymi stratami niż zyskiem.

Obligacje skarbowe występują w formie papierów wartościowych, sprzedawanych przez Ministerstwo Finansów. Inwestowanie w takiej formie polega na pożyczaniu ustalonej sumy pieniędzy Skarbowi Państwa, a w zamian Ministerstwo Finansów ma obowiązek wykupić obligacje po upływie określonego czasu. Równoznaczne jest to ze zwróceniem zainwestowanych pieniędzy, a dodatkowo możemy liczyć na zwrot odsetek. Wśród okresów wykupu obligacji wyróżniamy:
- obligacje krótkoterminowe — trwające do 1 roku,
- obligacje średnioterminowe — trwające od 1 roku do 5 lat,
- obligacje długoterminowe — trwające powyżej 5 lat,
- obligacje wieczyste — charakteryzują się nieokreślonym terminem wykupu obligacji. Inwestor otrzymuje wtedy tzw. rentę wieczystą, dzięki czemu może liczyć na zwrot odsetek bez ograniczeń.
Zakup obligacji możliwy jest poprzez pośrednika (najczęściej dom maklerski) na giełdzie Catalyst, nabycie uczestnictwa w funduszach obligacji lub przez bezpośredni zakup detaliczny w Skarbie Państwa.
Nieruchomości
W czasach rosnącej inflacji inwestowanie w nieruchomości wydaje się jednym z najsensowniejszych rozwiązań. Rynek nieruchomości jest bardzo różnorodny, przez co każdy może dostosować formę inwestycji do swoich potrzeb. Taka forma przechowywania kapitału to nie tylko zakup mieszkań na wynajem, ale również tzw. flipowanie mieszkań, przekształcanie działek rolnych w budowlane oraz kupno lokali biurowych, czy hal magazynowych. Sporą zaletą inwestowania w nieruchomości jest też to, że zazwyczaj ich wartość zwiększa się na przestrzeni lat, czyniąc je bardzo bezpiecznymi instrumentami inwestycyjnymi.
Jan
Teraz przy tej inflacji nie wiadomo w co inwestować ale pomocny artykuł