W jakich sprawach radca prawny może pomóc klientom biznesowym? | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

W jakich sprawach radca prawny może pomóc klientom biznesowym?

W jakich sprawach radca prawny może pomóc klientom biznesowym?

Zawiłości prawne mogą stanowić zarówno wyzwanie, jak i potencjalne ryzyko dla prowadzenia biznesu. Mowa tutaj zawieraniu umów handlowych, rejestracji spółek, ochronie danych osobowych, prawie podatkowym, tworzeniu regulaminów i nie tylko. W jakich sprawach konkretnie może pomóc radca prawny?

Rola i znaczenie radcy prawnego dla przedsiębiorcy

Radca prawny może pomóc przedsiębiorcy w założeniu nowej działalności gospodarczej, wybierając odpowiednią formę prawno-organizacyjną, czyli np. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, jednoosobową działalność gospodarczą czy spółkę akcyjną. 

Radca prawny śledzi też na bieżąco wszelkie zmiany, jakie zachodzą w prawie i pomaga przedsiębiorcom dostosować się do obowiązujących przepisów. Jego wsparcie gwarantuje zgodność z prawem i chroni interesy firmy przed ewentualnymi konsekwencjami niewłaściwego działania.

W przypadku sporów sądowych lub pozasądowych radca prawny może reprezentować przedsiębiorcę i np. prowadzić w jego imieniu negocjacje, pomagając rozwiązywać konflikty prawne bez konieczności angażowania sądu. Radca prawny może też pomóc przedsiębiorcy w zabezpieczeniu i ochronie patentów, zapobiegając ich naruszeniom przez inne podmioty.

To jednak nie wszystko. W kwestiach związanych z zatrudnieniem, radca prawny może pomóc przedsiębiorcy w sporządzaniu umów o pracę, regulaminów pracy czy reprezentować przedsiębiorstwo w sprawach z zakresu prawa pracy. 

Radca prawny wyspecjalizowany w konkretnej dziedzinie

Radca prawny może być wyspecjalizowany np. w obszarze prawa handlowego, podatkowego lub innych dziedzin, które są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej.  Dlatego też skorzystanie z usług takiego prawnika może być znaczącym wsparciem dla biznesu.

Radca prawny może pomóc m.in. w: 

  • Doborze optymalnej formy prawnej dla przedsiębiorstwa. Radca prawny pomaga w procesie zakładania różnego rodzaju spółek, doradza w wyborze najodpowiedniejszej formy prawnej dla danego biznesu oraz prowadzi cały proces rejestracji.
  • Tworzeniu umów handlowych, takich jak umowy zlecenia, umowy o dzieło czy umowy o pracę. Radca prawny wspiera klienta w sporządzaniu umów z partnerami biznesowymi, kontrahentami, dostawcami czy odbiorcami, dbając o zabezpieczenie interesów firmy.
  • Sporządzaniu regulaminów, polityk prywatności oraz innych dokumentów wewnętrznych dla firmy.
  • Zagwarantowaniu bezpieczeństwa danych osobowych. Z uwagi na znaczące zmiany w regulacjach dotyczących ochrony danych osobowych (GDPR), radca prawny służy pomocą w dostosowaniu działalności firmowej do wymogów prawnych oraz udziela wsparcia w kwestiach związanych z przetwarzaniem danych osobowych
  • Konsultowaniu informacji dotyczących zagadnień podatkowych, włączając w to wybór optymalnej strategii opodatkowania. Radca prawny doradza w kwestiach podatkowych, pomaga w sporządzaniu deklaracji podatkowych, interpretacji przepisów oraz reprezentuje firmę w sprawach podatkowych przed organami podatkowymi.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy