Zakup samochodu do firmy - jak wybrać odpowiednią formę finansowania dla swojego biznesu? | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Zakup samochodu do firmy – jak wybrać odpowiednią formę finansowania dla swojego biznesu?

Zakup samochodu do firmy – jak wybrać odpowiednią formę finansowania dla swojego biznesu?

Samochód w firmie może zostać sfinansowany na kilka różnych sposobów. Przedsiębiorcy mają do wyboru m. in. leasing, zakup auta za gotówkę lub na kredyt, jego wynajęcie w ramach wynajmu długoterminowego, a także skorzystanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z prywatnego samochodu. Każda z tych form finansowania jest inna i oferuje różne korzyści. Sprawdźmy, z której z nich szczególnie opłaca się skorzystać w dzisiejszych czasach!

Leasing firmowego samochodu. Czy warto?

Leasing jest jedną z zewnętrznych form finansowania firmowej floty samochodowej. Za jego pomocą można sfinansować zarówno jeden pojazd, jak i cały ich tabor – w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa. Z pojazdu można korzystać w firmie na zasadzie dzierżawy bez konieczności inwestowania dużych środków własnych, co ma z kolei miejsce w przypadku zakupu auta na własność. W przypadku leasingu przedsiębiorstwo spłaca pojazd w miesięcznych ratach, które są zwykle regulowane z bieżących przychodów. Sama wysokość rat może zostać dostosowana do potrzeb firmy.

Zaletą leasingu jest jego dobra, powszechna dostępność – w przeciwieństwie do kredytu bankowego, mogą bowiem z niego skorzystać także firmy bez długiej historii kredytowej. W większości przypadków nie jest także wymagana opłata wstępna, a cała procedura rozpatrywania wniosku przebiega szybko i sprawnie. Leasingiem można sfinansować zarówno zakup auta nowego, jak i pojazdu używanego dowolnego typu. Spośród korzyści, jakie zapewnia ta forma finansowania, warto natomiast wymienić m. in. łatwą dostępność, brak opłaty wstępnej, brak zamrożenia kapitału, a także benefity podatkowe.

Auto prywatne w firmie a korzyści podatkowe

Nie każdy przedsiębiorca wie, że w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej może on wykorzystać także samochód prywatny. Co ciekawe, nie musi on być jego własnością – istnieje bowiem możliwość zbudowania floty samochodowej w oparciu o umowę użyczenia i pojazd należący do dowolnej osoby, która wyrazi na to zgodę.

Od 2019 r. jest to rozwiązanie opłacalne pod względem formalnym. Od tego czasu firma nie ma bowiem obowiązku prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu prywatnego, rozliczanego w ramach działalności gospodarczej. Wiąże się to jednak z pewnymi ograniczeniami podatkowymi – firmy, które nie prowadzą kilometrówki, do kosztów uzyskania przychodu mogą bowiem zaliczyć tylko 20% kwoty netto plus nierozliczony VAT wydatków związanych z korzystaniem z prywatnego pojazdu. Do kosztów podatkowych należą m. in. koszty paliwa i płynów eksploatacyjnych, napraw i ceny części zamiennych, przeglądów technicznych, opłat parkingowych i kosztów ubezpieczenia.

Warto jednak dodać, że nadal istnieje możliwość rozliczenia wszystkich kosztów samochodu prywatnego w firmie, lecz tylko w sytuacji, kiedy auto to jest wykorzystywane wyłącznie do celów firmowych, a przedsiębiorstwo prowadzi dla niego kilometrówkę oraz złoży w US deklarację VAT-26.

A może auto w abonamencie? Na czym polega wynajem długoterminowy dla firm?

Trzecim sposobem finansowania floty samochodowej, który zdecydowanie warto rozważyć, jest wynajem długoterminowy. Pod nazwą tą kryje się nowoczesna usługa oferowana przez wypożyczalnie samochodów. Obsługują one zarówno klientów indywidualnych, jak i firmy oraz instytucje, które z roku na rok coraz bardziej doceniają korzyści płynące z budowania floty samochodowej w oparciu o wynajem długoterminowy (sprawdź więcej informacji pod adresem interfleet.pl/pl/finansowanie-12-24-i-36-miesiecy).

Usługa ta polega na udostepnieniu firmie wybranych przez nią pojazdów na czas dłuższy niż 12 miesięcy. Umowy w ramach wynajmu długoterminowego są zwykle zawierane na 2-3 lata, w zależności od potrzeb firmy. W ich ramach przedsiębiorstwo może korzystać z użyczonych mu przez wypożyczalnię pojazdów tak, jakby były one jego własnością. W zamian za to, jest natomiast zobowiązane do opłacania abonamentu.

W przeciwieństwie do raty leasingu, zawiera on jednak nie tylko samą opłatę za korzystanie z pojazdu, lecz także szereg innych, bezpośrednio związanych z jego eksploatacją wydatków. W ramach wynajmu długoterminowego firma nie musi martwić się o wydatki związane m. in. z ubezpieczeniem samochodu, wymianą opon, naprawami, przeglądami technicznymi, assistance i innymi kosztami – wszystkie opłaca bowiem wypożyczalnia. To z kolei zapewnia większą przewidywalność kosztów oraz możliwość dokładniejszego oszacowania kosztów korzystania z floty samochodowej. To jednak jeszcze nie wszystko!

W pakiecie z samochodami firma otrzymuje także profesjonalne wsparcie w zakresie zarządzania swoją flotą samochodową. Zapewniają je fleet managerowie z wypożyczalni, którzy zdejmują z barków przedsiębiorstwa kolejny, czasochłonny i bardzo odpowiedzialny obowiązek związany z kompleksową, codzienną opieką nad taborem pojazdów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy