Zarządzanie flotą samochodową – jak robić to efektywnie?
Właściwe zarządzanie flotą samochodową to klucz do usprawnienia funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz redukcji kosztów związanych z utrzymaniem firmowych aut. Kluczem do skutecznego zarządzania flotą samochodową jest wybór odpowiednich aut oraz właściwego sposobu ich finansowania, a także prawidłowa opieka nad samochodami. Jak w odpowiedni sposób podejść do tego zadania, aby posiadanie firmowych samochodów wiązało się wyłącznie z korzyściami dla przedsiębiorstwa?
Czym się kierować wybierając firmowe auta?
Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, planując zbudowanie własnej floty samochodowej, jest wybór samych pojazdów. Jest to bardzo indywidualna kwestia, która zależy m. in. od potrzeb firmy, profilu prowadzonej przez nią działalności, a także przeznaczonego na ten cel budżetu. Zastanawiając się nad wyborem aut firmowych, warto mieć na uwadze także fakt, że potrzeby firmy mogą zmieniać się w czasie. Zbudowana dziś flota samochodowa za rok, dwa lub pięć może okazać się niedostosowana do bieżących oczekiwań przedsiębiorstwa.
Firmy, których działalność skupia się głównie na dostawach towaru do klientów, pod uwagę powinny brać przede wszystkim przestrzeń ładunkową pojazdów, ich poziom spalania, koszt zakupu, a także awaryjność. Jeśli przedsiębiorstwo trudni się natomiast działalnością usługowo-handlową, a auta mają być wykorzystywane przez przedstawicieli handlowych, warto aby były ekonomiczne w codziennym użytkowaniu, miały pojemne bagażniki, a także prezentowały się atrakcyjnie, co przekłada się wprost na prestiż i renomę firmy. Ten ostatni warunek będzie z kolei najistotniejszym w przypadku wyboru auta dla prezesa firmy i kadry managerskiej.
Zarządzanie flotą samochodową w praktyce. Kto powinien się tym zajmować?
Budując od podstaw flotę samochodową, warto także rozważyć wyznaczenie jednej lub kilku osób, w zależności od jej wielkości, które będą zajmowały się wszystkimi związanymi z nią kwestiami. Może to być zarówno już zatrudniony pracownik, któremu nadamy dodatkowe obowiązki, jak i zupełnie nowa osoba, zatrudniona specjalnie w tym celu. Aby ułatwić mu prace, warto także rozważyć wdrożenie profesjonalnego oprogramowania dedykowanego zarządzaniu flotą samochodową.
Do tego zadania warto podejść z dużą uwagą, gdyż zarządzanie flotą samochodową jest bardzo odpowiedzialnym przedsięwzięciem. Jej manager powinien posiadać odpowiednie kompetencje, a najlepiej doświadczenie w pracy na takim stanowisku. Do jego kluczowych zadań będzie należała zarówno opieka nad firmowymi pojazdami, jak i pozyskiwanie nowych, w miarę rosnącego zapotrzebowania przedsiębiorstwa.
Jaki sposób finansowania floty samochodowej wybrać? Co dziś najbardziej się opłaca?
I wreszcie, przychodzi pora, aby zdecydować, w jaki sposób pozyskamy firmowe samochody. Do wyboru mamy kilka sposobów ich finansowania. Flotę samochodową w firmie możemy zbudować zarówno kupując auta na własność, jak i biorąc je w leasing lub korzystając z wynajmu długoterminowego.
Największym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców w ostatnich latach cieszy się wynajem długoterminowy – nowoczesny, skrojony na miarę potrzeb współczesnych przedsiębiorców sposób finansowania floty samochodowej. Dlaczego cieszy się tak dużą popularnością?
Wynajem długoterminowy to obecnie najskuteczniejszy sposób budowania floty samochodowej. W jego ramach firma korzysta z udostępnionych przez wypożyczalnię aut w ramach jednej umowy. Umowa w wynajmie długoterminowym jest zawierana na okres od 1 do 3 lat. W trakcie jej trwania firma może korzystać z wynajętych pojazdów, jak z własnych, opłacając jedną, z góry ustaloną i znaną od początku kwotę. Jest to abonament, który oprócz opłaty za samo udostępnienie samochodów zawiera także wiele innych, związanych z jego codzienną eksploatacją kosztów – są to m. in. przeglądy i naprawy, ubezpieczenie, wymiana opon, assistance i szereg innych, często niemożliwych do przewidzenia wydatków.
W efekcie, firma korzystająca z wynajmu długoterminowego z góry wie, ile będzie kosztowało ją utrzymanie floty samochodowej, co z kolei ułatwia planowanie budżetu oraz pozwala sprawować lepszą kontrolę nad codziennymi wydatkami. Jakby tego było mało, firma może liczyć także na profesjonalne wsparcie wypożyczalni, która doradzi, jakie samochody wybrać, dobierze ich odpowiednią specyfikację, a także będzie czuwała nad satysfakcjonującym dla obu stron przebiegiem współpracy.
Partner artykułu: https://latweauto.pl/