Wydarzenia | Fundacja Kobiety e-biznesu | ABC Senior
biuro@kobietyebiznesu.pl

Fundacja Kobiety e-biznesu podejmuje współpracę z Krajowym Instytutem Gospodarki Senioralnej w projekcie ABC Senior.

Fundacja Kobiety e-biznesu podejmuje współpracę z Krajowym Instytutem Gospodarki Senioralnej w projekcie ABC Senior.

 

 

Fundacja Kobiety e-biznesu podejmuje współpracę z Krajową Izbą Gospodarki Senioralnej.  Współpraca rozpoczyna się od udziału w projekcie ABC Senior.

 

 

Pandemia COVID-19 spowodowała nie tylko problemy gospodarki i rynku pracy, pogłębiła dysproporcje związane z dostępem do edukacji czy zrujnowała plany urlopowe Polaków. Lockdown i strach przed wirusem zatrzymały w domach seniorów, pozbawiając ich uczestnictwa w życiu społecznym i decyzyjności w codziennych sprawach. Komfort życia osób starszych powinien być troską całego społeczeństwa, dlatego Fundacja Kobiety e-biznesu podjęła współpracę z Krajowym Instytutem Gospodarki Senioralnej (KIGS), którego misją jest pomoc seniorom. Celem współpracy jest Akademia ABC Senior – platforma wspierająca osoby 60+ w dostępie do wiedzy, edukacji i rozwoju.

 

W Polsce jest ponad 9 mln osób powyżej 60 roku życia. Według badań Eurostatu z 2019 roku 53% seniorów w grupie wiekowej 65-74 deklarowało, że nigdy nie korzystało z Internetu. W obliczu pandemii i konieczności społecznego dystansowania się to zatrważające dane, oznaczające wykluczenie cyfrowe, w konsekwencji społeczne i kulturalne. Kiedy wszelkie aktywności – od dostępu do medycyny, przez zakupy po załatwianie spraw urzędowych i kontakty międzyludzkie – przeniosły się do sieci, kilka milionów starszych osób zostało przed zatrzaśniętymi drzwiami do tego e-świata.

 

Grupa seniorów w Polsce jest bardzo zróżnicowana, mówi się nawet o dwóch pokoleniach w tej grupie wiekowej. Osoby starsze chcą być aktywne, uczestniczą w życiu społecznym i kulturalnym, nie rezygnują z rozwijania pasji, poszukują nowych hobby, pielęgnują relacje towarzyskie. To słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku, uczestniczy zajęć sportowych i lokalnych kół i stowarzyszeń – instytucji, które zawiesiły działalność na czas pandemii. Z drugiej strony wielu z nich nie radzi sobie z codziennością, cierpi na samotność i poczucie niedopasowania do realiów XXI wieku. Ograniczenia spowodowane wiekiem i chorobami pogłębiają wyobcowanie i zależność od osób trzecich. Obie te grupy w obliczu pandemii potrzebują szczególnej troski i wsparcia, włączenia do cyfrowego świata usług i życia społecznego oraz wykorzystania ich potencjału, potrzeby uczestnictwa w społeczności, chęci uczenia się i dzielenia doświadczeniem.

 

Fundacja Kobiety e-biznesu i KIGS podejmują współpracę, której celem jest włączanie i wspieranie osób starszych do uczestnictwa w społeczeństwie cyfrowym, pomoc w odnalezieniu się w świecie postępującej transformacji technologicznej i sprawnej obsłudze narzędzi niezbędnych do poruszania się w sieci. Miejscem skupiającym wspólne działania jest Akademia ABC Senior – platforma przyjazna seniorom, stworzona specjalnie dla nich. To miejsce, gdzie można rozwijać zainteresowania, poszukiwać interesujących materiałów i porad, nawiązać kontakt ze specjalistami z różnych dziedzin.

 

Na platformie udostępniane będą kursy, wykłady i webinary. Będzie można nauczyć się czegoś nowego, podsłuchać ciekawostek i porad, porozmawiać ze specjalistami w różnych dziedzinach. Udostępniane codziennie kolejne materiały pozwolą na odnalezienie interesujących treści dla każdego i korzystania z nich dowolnie.  Tygodniowy program aktualizowany w każdy poniedziałek ułatwi poruszanie się po platformie i podejmowanie decyzji, w których kursach czy spotkaniach chce się wziąć udział. Aby korzystać z zasobów Akademii ABC Senior, niezbędne jest założenie konta na platformie.

 

Kobiety e-biznesu będą uczyć seniorów, jak korzystać z narzędzi cyfrowych – z platform do spotkań online lub aplikacji mobilnych, e-usług.

“Okres świąteczny to czas wzmożonych zakupów. Znając trudną sytuację Seniorów i chcąc pomóc im w bezpiecznym przygotowaniu się do Świąt zaczynamy od lekcji z aplikacji mobilnych. Seniorzy naucza się jak korzystać z aplikacji, która umożliwi im bezpicznie zamawiać artykuły spożywcze z najbliższego sklepu. – mówi Anna Heimberger z Fundacji Kobiety e-biznesu.

Zakupy bez ryzyka kontaktu ze szczególnie groźnym dla seniorów koronawirusem to jeden z problemów, z którymi borykają się osoby starsze, czasem oddalone od bliskich, zdane na pomoc obcych. Teraz seniorzy mogą choć trochę odzyskać niezależność, nabyć nowe kompetencje, wejść do cyfrowego świata usług.

 

Zapraszamy na stronę Akademii  ABC Senior: https://abcsenior.com/akademia/slownik/ oraz na stronę Fundacji Kobiety e-biznesu https://www.kobietyebiznesu.pl/