Wydarzenia | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Kobiety odważnie wchodzą w świat e-biznesu

Kobiety odważnie wchodzą w świat e-biznesu

Kobiety odważnie wchodzą w świat e-biznesu

Fundacja Kobiety e-biznesu wraz z agencją Atena Research & Consulting przygotowały raport „Potencjał kobiet w e-biznesie. Wiedza o e-commerce”. Pomysł na jego przeprowadzenie zrodził się w odpowiedzi na sytuację na rynku pracy podczas pandemii. Jak potwierdzają wyniki raportu, kobiety najbardziej odczuły zmiany związane z pracą zawodową wymuszone przez COVID-19. Badanie pokazuje, ich odnalezienie się w świecie biznesu online i pozytywne nastawienie. Respondentki chcą dalej rozwijać swoją wiedzę, kompetencje i umiejętności na tym polu.

Cele badania

Najważniejszym celem badania było poznanie potencjału kobiet w e-biznesie oraz stanu wiedzy o e-commerce. Obiecujące jest to, że

38% badanych zadeklarowała chęć rozpoczęcia działalności gospodarczej online. Natomiast aż 62% spośród planujących sprzedaż w sieci chce otworzyć swój biznes w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

Najbardziej aktywne w e-biznesie są kobiety w przedziale wiekowym 35 – 44 lata (52% obecnie prowadzących działalność online). 91% kobiet aktywnych w tym obszarze ma wykształcenie wyższe (niezależnie od miejsca pracy – własna firma czy zatrudnienie w firmie).
Kolejny cel, który postawili sobie badacze, to wskazanie aktualnych potrzeb i wyzwań, które stoją przed kobietami na rynku e-commerce.
Jeszcze kilka miesięcy temu e-commerce powszechnie kojarzył się głównie ze sprzedażą fizycznych produktów. Natomiast dzisiaj, w „nowej rzeczywistości”, wychodzimy poza te ramy myślenia. Ponad połowa naszych respondentek, które rozważają wejście w e-biznes, chce się skoncentrować m.in. na usługach edukacyjnych (36%) i coachingowych (19%). To segment usług, w których kontakt „na żywo” wydawał się dotąd kluczowy. Jak widać, pandemia zmieniła wiele w naszym postrzeganiu rzeczywistości. – mówi Dorota Bachman, współzałożycielka Fundacji Kobiety e-biznesu.

Respondentki wyraziły swoje obawy wobec ryzyka związanego z wejściem na rynek e-commerce, w tym prowadzenia sklepu internetowego – aż 36% spośród nich wyraziło swoje wątpliwości. Stąd też duże zapotrzebowanie na profesjonalne doradztwo w tym zakresie – 46% kobiet chce zdobywać u wiarygodnych źródeł informacje związane z prowadzeniem tego typu działalności. Co ciekawe, aż 51% kobiet już działających w e-biznesie uważa tę działalność za bezpieczną.
Respondentki odpowiadały również na pytania, które pozwoliły określić co stanowi dla nich w rozwoju e-biznesu „koło napędowe”, a co jest barierą, na ile są otwarte na rozwój i pozyskiwanie wiedzy o branży e-commerce i jakich kanałów z informacjami oraz narzędzi potrzebują.

Obawy zdefiniowane przez kobiety

Dla kobiet największym wyzwanie w prowadzeniu e-biznesu jest konkurencja – obawia się jej aż 61% z nich. Powodem może być brak wystarczającej wiedzy na temat sposobów dotarcia do klienta – deklaruje to 49% respondentek. Barierą jest też brak wystarczających umiejętności technologicznych (46%). Z drugiej strony natomiast, aż 41% ma świadomość, że SEO pomoże im w zwiększeniu sprzedaży i taką wiedzę chcą czerpać podczas np. webinariów na temat prowadzenia biznesu online. Ta forma edukacji jest postrzegana jako wartościowe źródło pozyskiwania wiedzy przez 46% badanych.

Diagnoza badaczy – znajomość platform sprzedażowych e-commerce

Niska świadomość dotycząca znajomości platform może wynikać z mnogości dostępnych rozwiązań sklepowych. Z drugiej strony może także wskazywać na niewystarczające działania marketingowe prowadzone przez operatorów i właścicieli platform, które eksponowałyby przewagi nad innymi rozwiązaniami. Istotne są działania edukacyjne prowadzone online, które propagowałyby wiedzę na temat rozwiązań wspierających sprzedaż online. – zauważa Anna Heimberger, współzałożycielka i Prezes Fundacji Kobiety e-biznesu.

31% kobiet planujących wejście w e-biznes nie zna żadnej platformy do budowy sklepów internetowych, niemniej jednak 46% spośród nich zamierza korzystać z gotowych rozwiązań w tym zakresie.

Oczywiste jest, że respondentki już działające w e-biznesie po stronie pracodawcy znają więcej platform niż te z nich, które prowadzą własną działalność.
O badaniu Wyniki zrealizowanego przez nas badania pokazują, że sytuacja pandemii uczyniła handel w internecie biznesem z dużym i wciąż rosnącym potencjałem. Wiele kobiet deklaruje chęć założenia własnego e-biznesu lub założyła go krótko po wybuchu pandemii. Raport odkrywa również pewne obawy i wątpliwości kobiet zainteresowanych e-biznesem, dlatego tak ważna i potrzebna wydaje się być edukacja i wsparcie e-przedsiębiorczyń. Z punktu widzenia badacza ciekawe jest zderzenie dwóch perspektyw – kobiet prowadzących własne firmy w obszarze e-biznesu oraz kobiet zajmujących się e-commerce z ramienia pracodawców. Raport pokazuje istotne różnice między tymi dwoma grupami respondentek, zarówno w zakresie wiedzy na temat e-biznesu, ich potrzeb, jak i branż, w ramach których funkcjonują dane biznesy. – zwraca uwagę Agnieszka Brytan-Jędrzejowska, współzałożycielka Fundacji Kobiety e-biznesu. – CEO i Dyrektor Zarządzająca agencji badawczej Atena Research & Consulting,
Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (ankieta online), poszerzone o pogłębione wywiady indywidualne, na próbie 151 kobiet już działających w e-biznesie i tych, które planują rozpoczęcie działalności biznesowej w tej formule. Badanie miało zasięg ogólnopolski i objęło kobiety w wieku 18 – 55+. O Fundacji

Fundacja Kobiety e-biznesu

to polska organizacja non-profit zajmująca się poprawą życia kobiet i rozwojem zawodowym głównie w branży e-commerce. Organizacja określiła swoją misję , w której nadrzędnym celem jest dzielenie się wiedzą i wspieranie kobiet w rozwijaniu swoich kompetencji w działalności związanej z gospodarką cyfrową i rozwojem biznesu w internecie. Założycielki Fundacji – Anna Heimberger, Dorota Bachman, Agnieszka Brytan-Jędrzejowska i Justyna Skorupska, chcą pomagać kobietom w różnym wieku, na różnych etapach ich rozwoju zawodowego i osobistego, żeby mogły uczestniczyć w procesach związanych z rozwojem społeczeństwa o wysokich kompetencjach cyfrowych.

 

Piszą o nas:

https://zdrowie.wprost.pl/psychologia/rozwoj-osobisty/10359232/kobiety-odwaznie-wchodza-w-swiat-e-biznesu.html