Biometria – co to jest i gdzie znajduje zastosowanie? | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Biometria – co to jest i gdzie znajduje zastosowanie?

Biometria – co to jest i gdzie znajduje zastosowanie?

Biometria w powszechnym rozumieniu jest techniką umożliwiającą identyfikowanie konkretnej osoby na podstawie jej unikalnych cech. Tęczówka oka, linie papilarne czy wzorzec siatkówki są wyjątkowe dla każdego. Właśnie tę właściwość wykorzystują systemy biometryczne. Gdzie się je stosuje? Jakie dają korzyści? Sprawdź!

Czym jest biometria?

Biometria w encyklopedycznym rozumieniu jest nauką, która skupia się na badaniu zmienności populacji danych organizmów. Najczęściej jednak mówi się o niej w kontekście systemów wykorzystujących biometryczne metody uwierzytelniania i autoryzacji osób.

Mogą one bazować na badaniu wielu różnych cech ciała człowieka. Najważniejszą zasadą jest to, że muszą to być cechy unikalne dla konkretnej osoby. Nie ma dwóch takich samych ludzi – to powszechnie znany fakt. Niektóre właściwości organizmu i części ciała są jednak szczególnie unikatowe. To m.in.:

  • linie papilarne,
  • wygląd twarzy,
  • tęczówka oka,
  • siatkówka oka,
  • kształt dłoni,
  • głos,
  • kształt ucha,
  • kod DNA,
  • zapach,
  • rozmieszczenie zębów.

Właśnie te cechy są najczęściej wykorzystywane w badaniach biometrycznych. Niektóre z nich (np. ślady zapachowe czy DNA) wykorzystuje się w kryminalistyce. Inne, w tym linie papilarne i wygląd twarzy, znajdują zastosowanie w znacznie codziennych czynnościach. To może być np. logowanie się do urządzenia elektronicznego odciskiem palca.

Gdzie wykorzystuje się biometrię?

Jak wspomniano, biometria ma bardzo szerokie zastosowanie – od specjalistycznych badań kryminologicznych, po odblokowywanie smartfonu poprzez przyłożenie palca do czytnika. Unikalność konkretnych cech człowieka może być wykorzystywana wszędzie tam, gdzie potrzebna jest autoryzacja – do danych, urządzeń,programów czy pomieszczeń.

Podstawowym zadaniem systemów korzystających z biometrii jest więc wykluczenie nieautoryzowanego dostępu – do komputera czy smartfonu, ale także do pokoju w instytucji.

Dodatkowo czytniki cech biometrycznych mogą także służyć do udzielania dostępu do danych pomieszczeń. Przykładowo, aby otworzyć poszczególne drzwi w siedzibie firmy, należy przyłożyć palec do skanera. Wzór linii papilarnych zostanie wówczas połączony w systemie z konkretną osobą. Jeśli został jej udzielony dostęp do danego pomieszczenia, drzwi zostaną odblokowane. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w przypadku stref, które muszą być objęte szczególnym nadzorem, t.j.: serwerownie, archiwa, gabinety prezesów.

Jakie korzyści dają systemy biometryczne?

Zalety systemów wykorzystujących dane biometryczne są naprawdę spore. Sprawdź, dlaczego warto się na nie zdecydować, np. jako na metodę kontroli dostępu  w firmie.

  • Brak ryzyka nieuprawnionego dostępu – dane biometryczne są niepodrabialne, w przeciwieństwie do karty dostępu czy klucza. Nie ma więc żadnej możliwości, że nieuprawniona osoba posłuży się cudzym odciskiem palca.
  • Danych biometrycznych nie można zgubić – utrata badża czy klucza do drzwi to natomiast poważny problem, ponieważ mogą one zostać wykorzystane przez osobę postronną. Zagubienie takich elementów wymaga szybkiej reakcji, np. wymiany zamka czy zablokowania karty w systemie i wyrobienia nowej. To wiąże się z kosztami i dodatkowymi nakładami czasu. W przypadku systemów biometrycznych takie ryzyko nie występuje.
  • Wygoda – pracownicy nie muszą mieć przy sobie żadnych elementów autoryzacyjnych (kluczy ani kart). Nie muszą pamiętać o ich zabraniu do pracy, dbać o to, by ich nie zgubić, ani nie zepsuć. Dane biometryczne „noszą zawsze ze sobą”.
  • Brak ryzyka nadużyć – linie papilarne czy tęczówka oka są unikalne, dlatego umożliwiają zidentyfikowanie danej osoby bez żadnych wątpliwości. Systemy biometryczne redukują więc zagrożenie, że pracownik przekaże kartę dostępu innej osobie, np. by dostać się do strefy,  w której nie ma prawa przebywać.

Dowiedz się więcej o biometrii i czym są dane biometryczne na: rosslare.pl/biometria-a-dane-biometryczne-definicja-zastosowanie/.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy