Być kobietą, być przedsiębiorcą!
Sytuacja związana z pandemią COVID-19 pokazała, że to, co zaplanowane, oraz to, co chcemy zrealizować, może być trudne do wdrożenia w zmiennym świecie. Potrzeba wprowadzenia błyskawicznych zmian dotknęła każdego. Natomiast grupą, która szczególnie odczuła, jak bardzo świat jest nieprzewidywalny, są przedsiębiorcy. Z dnia na dzień musieli zamknąć swoje firmy i przenieść ich funkcjonowanie do nowego, często nieznanego im miejsca – sfery online. Przejście w nowy wymiar działania, przeszkolenie się z obszarów, o których wcześniej właścicielki i właściciele firm nie mieli okazji nawet pomyśleć, i otwarcie się na innowacyjne rozwiązania – wszystko to pokazało, że wprowadzenie zmiany może nieść za sobą szansę na podtrzymanie działalności, ale przede wszystkim na rozwój.
Firma jest kobietą
Kobiety coraz śmielej decydują się na zakładanie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Mimo że oznacza to ogromną odpowiedzialność (za siebie, swoją rodzinę i pracowników), przede wszystkim niesie ze sobą wiele korzyści, wyzwań i satysfakcji. Bycie przedsiębiorczynią otwiera szereg możliwości rozwoju i łączenia pracy z wieloma rolami społecznymi, które pełną kobiety. Wielozadaniowość, dokładność wykonywanych zadań i wrażliwość na otoczenie wpływają na nieustanny rozwój osobisty i doskonalenie się w wielu obszarach. A bez rozwoju właścicielki nie ma rozwoju jej firmy.
Ubiegły rok pokazał, że wszystkie sytuacje i trudności, zarówno te zawodowe, jak i prywatne, mogą pobudzić firmę i jej właścicielkę do działania w kierunku samorozwoju i znalezienia nowych rozwiązań, o których nikt wcześniej nie musiał myśleć. Widmo zawieszenia biznesu wisiało praktycznie nad każdą firmą, w związku z tym każde nowe działanie otwierało nowe możliwości i niosło nadzieję na poprawę sytuacji. W czerwcu 2020 r. Fundacja Polska Bezgotówkowa przygotowała specjalny, bezpłatny poradnik dla małych i mikroprzedsiębiorców. Zawiera on 100 porad dotyczących działań, które mogą wspierać właścicieli firm i nakierować ich biznes na właściwe, stabilne tory. Można go pobrać w formie e-booka z podstrony Fundacji. Poradnik jest jednym z elementów kampanii #DziałamyNieZnikamy wspierającej przedsiębiorców w stopniowej odbudowie firm dotkniętych skutkami pandemii COVID-19.
Rozwój osobisty a rozwój firmy
Przedsiębiorczyni chcąca rozwijać firmę, nie może zapominać o rozwoju własnych umiejętności, zarówno tych miękkich, jak i branżowych. Współczesny świat umożliwia czerpanie wiedzy i nabywanie kompetencji z rozmaitych źródeł. Jak wybrać te najbardziej odpowiednie dla siebie, a w dalszej perspektywie dla własnej firmy? E-book ze 100 poradami wskazuje kilka prostych sposobów.
Po pierwsze warto poszukać bezpłatnej i dostępnej wiedzy wśród specjalistów, którzy np. w witrynach internetowych, blogach czy profilach social media dzielą się doświadczeniem w postaci tekstów, filmików i webinarów, przekazują wiedzę w sposób czytelny i uporządkowany, dzięki czemu zawsze można do niej wrócić, gdy ponownie okaże się potrzebna. Kanały, które tworzą eksperci, często oferują również możliwość subskrypcji i zapisania się do newslettera, dzięki czemu można być na bieżąco ze wszystkimi informacjami.
Drugim sposobem zdobywania wiedzy jest udział w kursach online (np. z zakresu informatyki, finansów czy języka obcego). Wystarczy połączenie z Internetem – nie trzeba poświęcać cennego czasu na dojazdy na zajęcia stacjonarne.
Kolejny pomysł to wykorzystanie portali społecznościowych, takich jak Facebook czy LinkedIn, do nawiązania kontaktu i relacji z innymi przedsiębiorcami, którzy działają w tych samych lub pokrewnych branżach. Wymienianie się doświadczeniami i wiedzą pomaga rozwiązać trudne sytuacje, a rozmowa z osobami, które mierzą się z podobnymi trudnościami, może często okazać się potrzebnym wsparciem.
Fundacja Polska Bezgotówkowa wspiera kobiety w rozwoju ich firm
Rozwój przedsiębiorczości w Polsce, szczególnie wśród kobiet, nabiera coraz większego znaczenia. Dlatego też Fundacja Polska Bezgotówkowa chętnie wspiera kobiety w zakładaniu ich biznesów i otwieraniu się na nowe rozwiązania. Właścicielki małych, średnich i mikroprzedsiębiorstw mogą wziąć udział w Programie Polska Bezgotówkowa i rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych, nie ponosząc opłat za użytkowanie terminala przez 12 miesięcy. Kobiety, które wzięły udział w Programie, cenią sobie nowoczesność i wygodę wynikającą z posiadania terminala, dostrzegają też zadowolenie klientów, którzy chętniej korzystają z miejsc, gdzie można płacić bezgotówkowo.
Więcej informacji oraz bezpłatną platformę edukacyjną dla przedsiębiorczyń można znaleźć na stronie internetowej: https://polskabezgotowkowa.pl/dzialamy.