Chcesz kredyt hipoteczny na milion złotych? Ile powinno się zarabiać, by wziąć taki kredyt? | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Chcesz kredyt hipoteczny na milion złotych? Ile powinno się zarabiać, by wziąć taki kredyt?

Chcesz kredyt hipoteczny na milion złotych? Ile powinno się zarabiać, by wziąć taki kredyt?

Zakup domu lub działki to spora inwestycja, która w zdecydowanej większości wymaga zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Wraz ze wzrostem cen nieruchomości, które zwłaszcza w miastach mogą wynosić już ponad milion złotych, rosną także kwoty finansowania, co wiąże się jednocześnie ze zwiększeniem wymagań wobec kredytobiorców. Jednym z kluczowych wymogów jest odpowiedni poziom zarobków – ile trzeba zarabiać, aby wziąć kredyt na kwotę miliona złotych?

Kredyt hipoteczny – wymagania banków

Aby móc uzyskać kredyt hipoteczny – niezależnie od kwoty – niezbędne jest spełnienie kilku istotnych warunków. Podstawowe wymogi obejmują ukończenie 18. roku życia i posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych. Kredytobiorca musi być obywatelem Polski lub udokumentować swój związek z krajem, np. poprzez kartę pobytu. Do tego, jeśli chodzi o kwestie związane w bardziej bezpośrednim stopniu z finansami, oprócz samej wysokości zarobków banki biorą pod uwagę również m.in. inne czynniki dotyczące zdolności kredytowej. Są to przede wszystkim:

  • wysokość pozostałych zobowiązań,
  • wysokość miesięcznych wydatków,
  • sytuacja zawodowa i rodzaj zatrudnienia,
  • branża, w której kredytobiorca wykonuje swoją pracę.

W trakcie analizy wniosku sprawdzana jest również historia kredytowa w BIK. Największe szanse na uzyskanie pomyślnej decyzji banku, także przy wyższych kwotach, mają osoby zatrudnione na umowie o pracę, o wysokim poziomie zarobków, małej wysokości obecnych zobowiązań i dobrej historii kredytowej. Niezbędny jest także wkład własny, który z reguły wynosi 10–20% wartości kupowanej nieruchomości.

Zarobki a kredyt hipoteczny. Jakie wpływy są potrzebne, by otrzymać milion złotych kredytu?

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że możliwość zaciągnięcia kredytu na wskazaną kwotę jest w dużym stopniu zależna od indywidualnej sytuacji klienta banku. Wynika to z faktu, że czynniki wpływające na zdolność kredytową mogą się znacznie różnić, zwłaszcza w obszarze pozostałych zobowiązań. Z tego względu przy wyliczeniach dotyczących minimalnych zarobków najlepszym wyborem jest przyjęcie braku kosztów innych kredytów i pożyczek. Przy takich założeniach kredyt na kwotę miliona złotych jest dostępny dla osób zarabiających co najmniej ok. 14 500 złotych miesięcznie (w przypadku jednej osoby zarabiającej).

Wyliczenia wyglądają nieco inaczej w sytuacji, w której o kredyt starają się dwie osoby zarabiające, np. współmałżonkowie. Łączny próg dochodu jest wtedy nieco większy (ok. 15 000 zł przy 30-letnim kredycie na kwotę 1 000 000 zł i braku innych zobowiązań), ale w przeliczeniu na jedną osobę jest to już znacznie niższa kwota – ok. 7,5 tys. zł miesięcznie.

Kredyt na milion złotych – wkład własny i zabezpieczenie

Przy kredycie hipotecznym nie można zapominać o wymogu wniesienia wkładu własnego. Od kilku lat jest on obowiązkowy przy wszystkich standardowych ofertach tego typu, zgodnie z aktualnymi wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego. Wyjątkiem są kredyty zaciągane w ramach specjalnych programów rządowych (takich jak Bezpieczny Kredyt 2%), które mogą umożliwiać kredytobiorcom uzyskanie finansowania bez wkładu własnego lub ze zmniejszonym wkładem.

Jeśli jednak chodzi o zwykły kredyt, najczęściej można spotkać się z wkładem własnym na poziomie 10–20% wartości nieruchomości. Oznacza to, że przy zakupie domu, mieszkania lub działki za kwotę dokładnie 1 000 000 zł kredytobiorca musi już na samym początku wnieść 100–200 tys. zł z własnych środków. Taki wymóg stanowi przede wszystkim ochronę dla banku przed potencjalnymi problemami ze spłatą, jak również potwierdzenie, że kredytobiorca będzie w stanie na bieżąco regulować należności. Można jednak spotkać się także z dodatkowymi wymaganiami w tym zakresie. Najczęstszym z nich jest ustanowienie zabezpieczenia dla kredytu, np. w formie hipoteki w księdze wieczystej.

Jak wybrać odpowiedni kredyt hipoteczny?

Choć oferty kredytów hipotecznych muszą uwzględniać istotne wytyczne prawne, m.in. w zakresie dopuszczalnej wysokości wkładu własnego czy wysokości stóp procentowych, poszczególne propozycje mogą się różnić pod względem kwestii takich jak realny koszt kredytu czy wymagania wobec kredytobiorców. Dlatego przed wyborem konkretnej opcji warto porównać rozwiązania dostępne na rynku. W tym celu przyda się porównywarka kredytów hipotecznych. Korzystając z narzędzi tego typu, wystarczy wprowadzić podstawowe dane dotyczące finansowania – wartość nieruchomości, wysokość wkładu własnego i okres spłaty. Następnie można uzyskać listę dostępnych ofert kredytów hipotecznych w różnych bankach, wraz z szacunkowym wyliczeniem całkowitej kwoty do spłaty i wysokości miesięcznych rat. Na koszty wpływa w głównej mierze wysokość marży i prowizji dla banku. Co do zasady, im mniejsze marże i prowizje, tym lepiej dla kredytobiorcy – czasami jednak należy uwzględnić także inne kwestie, np. dodatkowe wymagania dotyczące kredytu.

Należy podkreślić, że wyliczenia przedstawiane przez kalkulatory i porównywarki są oparte na przykładach reprezentatywnych, przez co nie zawsze będą dokładnie odzwierciedlać wyniki dla konkretnego kredytobiorcy. W celu uzyskania bardziej precyzyjnych informacji należy skontaktować się z doradcą kredytowym lub przesłać zapytanie bezpośrednio do banku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy