Czy faktoring to dobre rozwiązanie dla małych i średnich firm? | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Czy faktoring to dobre rozwiązanie dla małych i średnich firm?

Czy faktoring to dobre rozwiązanie dla małych i średnich firm?

Małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywają kluczową rolę w gospodarce każdego kraju – sektor ten dysponuje dużą elastycznością, co pozwala mu wprowadzić innowacyjne rozwiązania. Jednakże, początki działalności nierzadko wiążą się z prawdziwymi wyzwaniami – duża część sektora MŚP boryka się z problemami finansowymi, które ograniczają ich zdolność do rozwoju. Czy usługi faktoringowe to dobre rozwiązanie w przypadku mniejszych działalności? Zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułu.

Czym jest faktoring?

Faktoring to forma finansowania, polegająca na sprzedaży należnych firmie faktur (wierzytelności) z tytułu dostarczonych towarów lub usług. Przedsiębiorstwo sprzedające faktury, nazywane inaczej „faktorantem”, otrzymuje od instytucji finansowej (faktora) zaliczkę na wartość faktury. Faktor przejmuje następnie odpowiedzialność za odzyskiwanie długu od klienta firmy.

Faktoring dla małych i średnich firm – kluczowe korzyści

Polscy przedsiębiorcy mierzą się w ostatnim czasie z dużą niepewnością, która spowodowana jest m.in. trudną sytuacją gospodarczą, związaną z utrzymującą się na wysokim poziomie inflacją i wojną za wschodnią granicą. Firmy dostosowują strategie biznesowe do pojawiających się wyzwań, korzystając często z narzędzi faktoringowych, które wspierają główne obszary ich działalności. Do najważniejszych korzyści faktoringu dla małych i średnich firm należy m.in.:

Płynność finansowa

Na początku swojej działalności firmy często borykają się z trudnościami w utrzymaniu stałej płynności finansowej – faktoring staje się wówczas cennym rozwiązaniem, pozwalając przedsiębiorcom na pokrywanie codziennych kosztów operacyjnych oraz terminową spłatę zobowiązań finansowych. Taka forma finansowania eliminuje więc ryzyko opóźnień i braków w płatnościach, które mogłyby poważnie wpłynąć na zdolność działania firmy.

Unikanie ryzyka niewypłacalności

Faktoring odciąża firmy od odpowiedzialności za niewypłacalność klientów. To faktor przejmuje ryzyko nieterminowych lub niezapłaconych faktur, dając przedsiębiorstwom zwiększone poczucie bezpieczeństwa.

Zwiększona szansa na rozwój

Małe i średnie przedsiębiorstwa dążą do ciągłego rozwoju. Decydując się na faktoring, firmy zyskują dodatkowe środki pieniężne, które mogą wykorzystać na inwestycje w nowy sprzęt, rozwijanie produktów czy rozszerzanie infrastruktury.

Zastanawiasz się nad skorzystaniem z zewnętrznej formy finansowania? Sprawdź ofertę firmy Faktoria

Należąca do Grupy Nest Bank spółka Faktoria od lat pomaga polskim przedsiębiorcom w poszerzaniu potencjału biznesowego, oferując szereg nowoczesnych rozwiązań, które umożliwiają im skutecznie zabezpieczenie firmowych płatności. Eksperci pomagają m.in. w finansowaniu zakupów oraz sprzedaży z przejęciem ryzyka. Odwiedź stronę internetową faktoria.pl, aby poznać więcej szczegółów.

2 Komentarzy

  1. AJ

    mam dobre doświadczenia z faktoringiem w eFaktorze, już nie raz w ten sposób finansowaliśmy faktury i wszystko było w jak najlepszym porządku

  2. Marek

    Korzystam z faktoringu w Finea i jestem bardzo zadowolony. Szybko załatwiłem formalności online, szybko są pieniądze na koncie, przepływ gotówki jest.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy