Czy projektowanie 2D w DraftSight jest zajęciem typowo męskim?
Z programu DraftSight korzystają specjaliści (i specjalistki?) z bardzo różnych dziedzin. W największym skrócie program ten służy do precyzyjnego projektowania 2D i edytowania rysunków technicznych, które są niezbędne w firmach produkcyjnych, budowalnych oraz innych. To, jak wiele kobiet na nim obecnie pracuje, wynika z charakterystyki grup zawodowych, wśród których DraftSight jest najbardziej popularny. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Wykorzystanie programu DraftSight przez różne grupy zawodowe
Z programu DraftSight najczęściej korzystają inżynierowie: absolwenci kierunków „Mechanika i budowa maszyn”, konstruktorzy, projektanci urządzeń, inżynierowie budowlani. DraftSight pozwala im tworzyć dokładne modele 2D i 3D, które są niezbędne w procesie projektowania i produkcji urządzeń lub stawiania konstrukcji przemysłowych.
Kolejną grupą użytkowników DraftSight są projektanci form użytkowych: produktowi, przemysłowi, meblowi, inni. Korzystają z DraftSight do tworzenia wizualizacji swoich projektów, które ma cechować również ergonomia i estetyka.
Nierzadko z DraftSight korzystają też technicy: rysownicy techniczni, pracownicy działów utrzymania ruchu. Wykorzystują DraftSight do tworzenia, aktualizowania i modyfikowania dokumentacji technicznej.
Pokaźną grupą sięgającą regularnie po DraftSight, ze względu na przyjazny interfejs, są studenci, studentki i kadra akademicka: w szkołach technicznych i na uczelniach wyższych DraftSight jest często wykorzystywany jako narzędzie do nauki projektowania CAD.
Liczba kobiet biegłych w DraftSight rośnie
Obiektywnie rzecz biorąc, ze względu na ostatnią z wymienionych grup, o ilości kobiet biegłych w wykorzystaniu programu DraftSight można wnioskować na podstawie proporcji płci wśród osób studiujących na uczelniach technicznych. W Polsce kobiety wciąż stanowią mniejszość na uczelniach z kierunkami technicznymi, ale ich ilość stale rośnie. Różnie to się przedstawia w poszczególnych miastach i na poszczególnych kierunkach, ale średnia uczestnictwa studentek w tej części szkolnictwa wyższego sięga już 35%-40% ogółu. Jest to wyraźny trend utrzymujący się przez szereg ostatnich lat.
Można zatem śmiało założyć, że na rynku pracy ilość kobiet znających program DraftSight jest nie tylko istotna, szczególnie wśród absolwentek architektury czy kierunków studiów w zakresie budownictwa, ale będzie sukcesywnie rosnąć.
Kobiety z doświadczeniem w DraftSight mogą znaleźć zatrudnienie w przemyśle mechanicznym, projektując maszyny i urządzenia, tworząc dokumentację techniczną, przygotowując rysunki detali i zespołów oraz współpracując z konstruktorami i konstruktorkami 3D. Atrakcyjnym kierunkiem kariery jest również automatyka i robotyka czy energetyka – branże, w których jak nigdy dotąd potrzebne jest świeże spojrzenie i umiejętność postrzegania rozwiązań technicznych w szerszym, społecznym i ekologicznym kontekście.
Nowości w DraftSight
Każdego roku pojawia się nowa wersja programu DraftSight, i bez stałego kontaktu z tym oprogramowaniem można poczuć się po kilku latach nieco zagubioną/ym w jego nowych możliwościach.
Wraz z nadejściem roku 2025 DraftSight wzbogaca się w następujące funkcje:
- Importowanie plików STEP: importując pliki STEP zyskuje się możliwość łatwego włączania złożonych modeli 3D do swoich rysunków 2D w DraftSight, co eliminuje konieczność ich ponownego tworzenia i usprawnia cały proces projektowania.
- Dostosowany widok bloków: dzięki blokom niestandardowym z wieloma stanami widoczności można łatwo personalizować swoje rysunki, ukrywając lub pokazując wybrane elementy bez tworzenia dodatkowych bloków, co znacznie ułatwia zarządzanie projektem.
- Menedżer stylów wizualnych: to narzędzie, które umożliwia szybkie i łatwe przełączanie między różnymi stylami wyświetlania rysunku, podobnie jak filtry w edytorze zdjęć, co znacznie ułatwia pracę nad projektem.
- Menedżer stylów wymiarowania: centralizuje wszystkie ustawienia, ułatwiając organizację i zarządzanie stylami wymiarowania, dzięki czemu można szybciej znaleźć to, czego się w danym projekcie potrzebuje.
To tylko parę przykładów. Oprogramowanie ewoluuje nieustannie. Więcej o nowościach w DraftSight i możliwościach jego wykorzystania w biznesie i do celów edukacyjnych można dowiedzieć się w firmie Visiativ Poland, która specjalizuje się we wsparciu przedsiębiorstw w transformacji cyfrowej.