Czy Twoją firmę stać na leasing samochodu? | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Czy Twoją firmę stać na leasing samochodu?

Czy Twoją firmę stać na leasing samochodu?

Raty leasingowe zaczynają się już od kwot poniżej tysiąca złotych. Czy Twoja firma jest w stanie ponosić co miesiąc takie wydatki? Jeśli tak, to oznacza, że leasing samochodu firmowego w Twoim przypadku jak najbardziej jest w zasięgu ręki! Dowiedz się, jakie kwestie wziąć pod uwagę, gdy planujesz taki krok.

Leasing aut a inne formy korzystania z samochodu firmowego

Warto pamiętać, że leasing to tylko jedna z możliwości, jakie stoją przed Twoją firmą. Być może właśnie ona jest najlepsza, jednak przed podjęciem decyzji dobrze jest jednak rozważyć inne opcje:

  • jeśli potrzebujesz samochodu tylko na krótki czas, jako tymczasowego wsparcia, nie warto inwestować w leasing – tu lepiej sprawdzi się najem krótkoterminowy (wypożyczenie auta na czas do 30 dni);
  • jeśli zależy Ci na stosunkowo swobodnym korzystaniu z samochodu na dłużej – nawet przez kilka lat, ale nie chcesz mieć go na własność, dobrym rozwiązaniem będzie najem długoterminowy – na zasadach podobnych do leasingu, ale bez zakupu na własność po zakończeniu okresu kredytowania;
  • jeśli Twoja firma ma wystarczające środki finansowe, możesz pomyśleć o zakupie własnego samochodu – jest to opłacalne ze względu na możliwość uwzględnienia odpisów amortyzacyjnych w kosztach firmy.

Jakiego wkładu własnego potrzebujesz, by leasingować auto?

Firma korzystająca z opcji leasingu nie musi dysponować znacznymi środkami finansowymi. Wysokość wkładu własnego może być niewielka, nawet rzędu kilku tysięcy złotych. Niektórzy leasingodawcy w ogóle nie wymagają nawet takiej opłaty na początek.

Warto jednak pamiętać, że im większy wkład własny, tym niższa rata leasingowa. To kwestia do przemyślenia: czy bardziej opłaca się „zamrozić” pieniądze, wpłacając je leasingodawcy na początku okresu leasingowania, czy pozostawić sobie do nich dostęp, płacąc za to więcej co miesiąc? Nie ma tu lepszych ani gorszych decyzji. Wszystko zależy od sytuacji finansowej i planów rozwoju przedsiębiorstwa.

Jak obliczyć wysokość raty leasingowej?

Jedną z zalet leasingu auta firmowego jest duża elastyczność jeśli chodzi o ustalanie wysokości raty leasingowej. Kwota, którą firma płaci co miesiąc leasingodawcy, zależy od kilku czynników:

  • wartości samochodu;
  • wysokości wkładu własnego;
  • czasu trwania umowy;
  • indywidualnych warunków ustalonych z leasingodawcą.

Nie oznacza to jednak, że o wysokości opłaty dowiesz się dopiero po podpisaniu umowy. Szacunkową wartość pomoże Ci wyliczyć kalkulator leasingu – bezpłatne narzędzie udostępniane na stronach wielu leasingodawców. Ma ono jeszcze jedną funkcję: dzięki niemu możesz znaleźć auta, które są w zasięgu finansowym Twojej firmy i wybrać spośród nich najlepszy model. 

Czy leasing samochodu firmowego się opłaca?

Opcja leasingu jest na tyle elastyczna (pod względem wysokości wkładu własnego i rat leasingowych, a także długości umowy), że na pewno znajdziesz dla swojej firmy opłacalne rozwiązanie. Pamiętaj, że nie musisz od razu decydować się na pierwszą znalezioną ofertę. U największych leasingodawców znajdziesz wiele modeli samochodów, różniących się wielkością, klasą czy wyposażeniem. Na pewno będziesz mieć z czego wybierać!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy