Dlaczego warto zainwestować w szkolenia zamknięte dla pracowników?
Regularne szkolenia pracowników stały się domeną najlepszych firm na rynku międzynarodowym. Wynika to z faktu, że dzięki nim łatwiej znaleźć i utrzymać specjalistę, kapitał ludzki ma większą motywację do codziennej pracy, a firma więcej zarabia. Dowodzą tego wyniki licznych ankiet, których analiza pomaga również wybrać najefektywniejszy program szkolenia.
Dlaczego warto zainwestować w szkolenia zamknięte dla pracowników?
Regularne szkolenia pracowników stały się domeną najlepszych firm na rynku międzynarodowym. Wynika to z faktu, że dzięki nim łatwiej znaleźć i utrzymać specjalistę, kapitał ludzki ma większą motywację do codziennej pracy, a firma więcej zarabia. Dowodzą tego wyniki licznych ankiet, których analiza pomaga również wybrać najefektywniejszy program szkolenia.
Szkolenia otwarte? A może więcej korzyści ze szkolenia zamkniętego?
Inwestowanie w szkolenia zamknięte lub otwarte przynosi liczne korzyści zarówno pracownikom, jak i firmie. Poniżej podano niektóre dane z ankiet przeprowadzonych na ten temat na całym świecie.
- Prawie 6 na 10 pracowników uważa, że szkolenia pomagają im lepiej wykonywać swoją pracę. Ponad połowa, 51%, jest zdania, że szkolenia dają im więcej pewności siebie, a 41% twierdzi, że pomagają im poprawić umiejętności zarządzania czasem (SurveyMonkey).
- Prawie 6 na 10 millenialsów chce widzieć możliwość podnoszenia kwalifikacji już w momencie przeglądania ofert pracy. Odejdą ze swoich stanowisk szybciej niż inne pokolenia, jeśli stwierdzą, że praca „hamuje to ich rozwój”. Dla porównania, 44% przedstawicieli pokolenia X i 41% pokolenia wyżu demograficznego powiedziało to samo (Gallup).
- Ponad 90% pracowników twierdzi, że nie odejdzie, jeśli nabędzie nowe kompetencje (LinkedIn).
- Ponad 8 na 10 menedżerów ds. rekrutacji uważa, że szkolenia pracowników pozytywnie wpływają na przyciąganie odpowiednich kandydatów. Jednocześnie 86% twierdzi, że te same szkolenia są kluczowe dla zatrzymania pracowników. To samo badanie wykazało, że 76% pracowników chętniej pozostaje w firmie, która oferuje ciągłe szkolenia (SHRM).
- Firmy są o 17% bardziej produktywne i o 21% bardziej dochodowe, gdy oferują szkolenia zaangażowanym pracownikom (freelancing).
- Firmy zarabiają ponad dwukrotnie więcej na pracownika, gdy oferują szkolenia umożliwiające podnoszenie kompetencji pracowników. Firmy te mają również o 24% wyższą marżę zysku ogółem (Forbes).
Jedną z najpopularniejszych form szkoleń jest szkolenie otwarte. Jednak ze względu na swoje charakterystyczne wady i liczne zalety szkoleń zamkniętych coraz więcej firm decyduje się na zorganizowanie tego ostatniego.
Wady szkoleń otwartych
Główną wadą szkoleń otwartych jest to, że odbywa się ono w miejscu, do którego pracownicy muszą dojechać, co nieraz wiąże się dla nich z większym wysiłkiem. Z badań wynika, że 68% pracowników woli uczyć się lub szkolić w miejscu pracy (Research.com). Ponadto ramy tematyczne takiego szkolenia dostosowuje się do różnych firm i branż, a nie do specyficznych potrzeb zawodowych osób biorących w nim udział.
Dlaczego warto zamówić szkolenie zamknięte?
Jakiego szkolenia więc oczekuje większość pracowników? Według HR Dive 91% pracowników chce spersonalizowanego szkolenia zamkniętego, które jest istotne dla ich stanowiska. Wynika to także z innych badań i wypowiedzi pracowników, np:
- 92% uważa, że szkolenia w miejscu pracy mają pozytywny wpływ na ich zaangażowanie w pracę (Axonify),
- 89% pracowników chce, aby szkolenia były dostępne w dowolnym miejscu i czasie (HR Dive),
- 85% ankietowanych twierdzi, że chce móc wybierać godziny szkoleń, które pasują do ich harmonogramu (HR Dive),
- 90% chce szkoleń, które są również angażujące i zabawne (HR Dive),
- 93% w badaniu, stwierdziło, że chce szkoleń pracowniczych, które są łatwe do ukończenia (HR Dive).
Wszystkie te oczekiwania może spełnić szkolenie zamknięte z kilku powodów:
- odbywa się ono w czasie wyznaczonym przez pracowników lub pracodawcę,
- zorganizowanie szkolenia zamkniętego zaczyna się od dokładnego zrozumienia wymagań klienta, jego struktury organizacyjnej, problemów lub braku określonych kompetencji pracowników itd.,
- tematyka szkoleń zamkniętych ustalana jest na podstawie tej analizy, a sposób przekazania wiedzy – dostosowany do charakteru pracowników,
- uczestnicy szkolenia są bezpośrednio zaangażowani w jego przeprowadzenie, co przyspiesza ich proces uczenia się,
- w przypadku szkolenia zamkniętego miejsce szkolenia to siedziba firmy lub miejsce wskazane przez zamawiającego szkolenie. Jest to wygodne i bezpieczne dla pracowników, a ponadto chroni poufne dane firmy, np. strategie, metody negocjacji itp. przed wyciekiem. Pozwala to uczestnikom szkolenia na swobodne wyrażanie myśli, zastrzeżeń i obaw,
- program szkolenia zamkniętego niejednokrotnie jest najtańszym i najszybszym sposobem przyswojenia konkretnego zakresu tematycznego, lub obsługi nowej technologii.
Skorzystaj więc z profesjonalnego wsparcia i specjalistów, którzy mogą realnie wspomóc Twój zespół. Wybierz szkolenia zamknięte od Vademecum – 100% dostosowane do potrzeb szkoleniowych odbiorców oraz do wyzwań, z którymi zmierzyć się musi Twoja organizacja.