E-commerce B2B dla marki producenta
Markowy sklep internetowy w branży – za i przeciw e-commerce B2B
W dzisiejszych czasach, każdy może sprzedawać online, a większość tych samych produktów jest dostępna nawet w kilkudziesięciu sklepach internetowych. Sytuacja ta powoduje, że firmy produkcyjne, importerzy zadają sobie pytanie: czy jest sens wdrażać własny sklep internetowy.
W tym artykule nawiążemy do E-commerce B2B. Posiadając podpisane umowy z dystrybutorami lub sprzedając do kanału B2B to pytanie wydaję się zasadne. Czy inwestycja w dedykowany marce lub grupie marek sklep internetowy producenta okaże się trafiona? Spróbujemy rozwiać te wątpliwości.
Nie powinno zaczynać się od budżetu ale nie ukrywamy, że finanse są ważne. Koszty budowy dobrej jakościowo platformy e-commerce oraz zasadność tworzenia platformy to pierwsze z wyzwań. Pamiętając, że w przypadku B2B nowa platforma i sklep internetowy w pewien sposób może być konkurencją dla innych sklepów internetowych. Z pewnością sklepy te mają w swoim katalogu produktów artykuły tej samej marki. Niewątpliwie dylematy są jeszcze większe, gdy weźmiemy pod uwagę, że to są klienci B2B właściciela danego brandu.
W tym artykule, na podstawie wieloletnich doświadczeń postaramy się rozwiać wątpliwości na temat e-commerce B2B i odpowiedzieć na pytanie, kiedy warto pomyśleć o własnym dedykowanym sklepie internetowym.
Krok pierwszy – analiza
Zanim zdecydujemy się na wdrożenie swojego e-commerce, warto zastanowić się, po co to w ogóle chcemy zrobić. Oczywiście argumenty „bo wszyscy tak robią” z pewnością nie są wystarczające.
Przede wszystkim już na początku zdefiniuj cele markowego e-sklepu, grupę jego odbiorców, asortyment i przede wszystkim – oczekiwane rezultaty. Należy przemyśleć, czy nasz sklep będzie w stanie koegzystować na rynku razem ze sklepami naszych klientów oraz czy e-commerce B2B będzie dla nas w dłuższej perspektywie opłacalne.
Reasumując zastanów się czy jest wystarczające miejsce dla nowego sklepu internetowego w całym ekosystemie online sprzedaży. Niewątpliwie powinieneś przeanalizować, na ile skomplikowane będzie wdrożenie e-commerce w organizacji i czy firma jest na to gotowa. czy będzie dedykowany zespół projektowy?
Ważne powody, dla których warto wdrożyć markowy sklep internetowy
Poniżej przedstawiamy listę powodów, dla których warto rozważyć uruchomienie brand e-commerce. Jakie korzyści może przynieść własny sklep i jaką funkcję może pełnić?
1. sklep internetowy jako wizytówka marki
W przypadku wielu firm, zwłaszcza obecnych głównie w kanale tradycyjnym, otworzenie swojego sklepu internetowego może być pretekstem do uporządkowania obecności w Internecie. Tworząc serwis prezentujący w atrakcyjny i przystępny sposób asortyment, zyskujemy nowy kanał kontaktu komunikacji z konsumentem. Nawet jeśli ten nie zdecyduje się na zakup w sklepie firmowym, mamy szansę przekonać go do naszych produktów, które kupi w innym sklepie online lub stacjonarnie.
2. cały asortyment w jednym miejscu
W przypadku dużego portfolio produktowego, zazwyczaj w szerokiej dystrybucji znajduje się tylko jego niewielka część. W takiej sytuacji sklep brandowy jest dobrym rozwiązaniem, aby umożliwić konsumentom zakup mniej popularnych produktów, niedostępnych gdzie indziej np. mniej popularnych artykułów, części zapasowych do produktów pogwarancyjnych czy produktów wyprzedaż-owych, wycofywanych z oferty.
3.Weryfikacja pomysłów
Własny sklep może stać się poligonem doświadczalnym, zarówno do sprawdzania potencjału nowych produktów, jak i działań marketingowo-sprzedażowych. We własnym serwisie, dzięki narzędziom analitycznym możemy w szybki i prosty sposób reagować na potrzeby konsumentów, optymalizować działania i niedużym kosztem dopasowywać ofertę do potrzeb rynku.
4. Kształtowanie cen w e-commerce B2B
Wchodząc na rynek z własnym sklepem, stajemy się kolejnym graczem oferującym nasze produkty. Teoretycznie możemy sobie pozwolić na sprzedawanie produktów po bardziej konkurencyjnych cenach niż rynek, ale w praktyce lepiej konkurować innymi wartościami niż cena. Często sklepy markowe stają się swego rodzaju katalogiem, do którego cen odwołuje się rynek. Warto uzupełniać ofertę na rynku, a nie konkurować ze sklepami naszych klientów.
5. Cenna wiedza o produkcie
Uruchomienie własnego sklepu wiąże się ze zwiększeniem kontaktu marki z użytkownikami naszych produktów. Dzięki temu mamy zarówno większy wpływ na to, jak dany brand jest postrzegana przez konsumentów (dzięki doradztwu czy obsłudze po sprzedażowej), jak i szybciej możemy uzyskać opinie o produktach (czy informacje o ewentualnych problemach). Klienci firmowego niejednokrotnie mogą pomóc, informując o niejasnym opisie, o problemach z felerną partią produktów czy o nieoczywistych zastosowaniach naszych produktów.
Uruchomienie sklepu internetowego
Uruchomienie i rozwinięcie sklepu internetowego wymaga sporo czasu, pracy, zaangażowania i dużych inwestycji. Mamy nadzieję, że powyższymi przykładami udało Nam się przekonać wahających się.
Podsumowując w większości przypadków inwestycja w sklep internetowy pod nazwą marki jest bardzo dobrym wyborem. Zwiększa rozpoznawalność marki, buduje odpowiedni wizerunek, rozpoznawalność asortymentu i tworzy nowoczesny kanał komunikacyjny.
Decydując się na markowy sklep internetowy zyskujemy jednocześnie dostęp do lepszej analizy rynku, bezpośredni kontakt z konsumentami.
B2B e-commerce model mieszany
Zazwyczaj decyzja o uruchomieniu sklepu wiąże się z ogromnymi zmianami. Przede wszystkim wiąże się z rezygnacją ze sprawdzonego modelu B2B na model mieszany. Z pewnością powoduje to szereg zmian, zarówno biznesowych, technologicznych, organizacyjnych, jak i personalnych. Dlatego też decyzja o stworzeniu dedykowanego sklepu internetowego powinna być przemyślana i przeanalizowana, szczególnie gdy:
- nasze produkty są już dostępne w szerokiej dystrybucji.
- mamy nieduży asortyment produktów.
- posiadamy możliwość prowadzenia zaawansowanych działań marketingowych i sprzedażowych u naszych klientów.
Uruchomienie własnego sklepu internetowego wymaga wiele, często nieoczywistych na pierwszy rzut oka działań. Często okazuje się bardziej czasochłonne i kosztowne, niż się początkowo wydawało. Często większym problemem niż technologia czy finanse okazuje się czynnik ludzki i brak lub błędne rozumienie nowego kanału sprzedaży. W związku z tym ważne jest, aby uruchomienie firmowego sklepu internetowego było elementem przemyślanej strategii biznesowej. W przeciwnym razie inwestycja może zwracać się dłużej się i nie przynosić oczekiwanych rezultatów.
Źródło wiedzy o klientach i rynku
Dobrze zaprojektowany i mądrze prowadzony sklep może stać się nieocenionym źródłem wiedzy o rynku i klientach. Jednocześnie staje się także atrakcyjnym kanałem marketingowym. Brand e-commerce może doskonale uzupełniać asortyment sklepów obecnych na rynku. Reasumując wpływa na wzrost sprzedaży naszych produktów we wszystkich kanałach.
Podsumowując, o czym warto pamiętać podejmując decyzję o wdrożeniu dedykowanego, markowego sklepu internetowego:
sklep internetowy, który jest wizytówką marki i firmy powinien:
- być spójny z identyfikacją marki
- odpowiadać na potrzeby finalnych konsumentów
- nadążać stylistyką i obsługą za panującymi trendami
- budować społeczność wokół marki i lojalność konsumentów
- wyróżniać się spośród innych sklepów online
- być najlepszym miejscem na promowanie nowości
- nie konkurować ceną z klientami B2B
- pozyskiwać nowych ambasadorów marki
Autor: Katarzyna Bronowska
Przeczytaj więcej artykułów w strefie wiedzy e-commerce