Jak chmury prywatne wspierają transformację cyfrową przedsiębiorstw?
Transformacja cyfrowa organizacji sprawia, że przedsiębiorstwa poszukują łatwych do wdrożenia, bezpiecznych i skalowanych technologii do przechowywania i przetwarzania danych. Raport „Chmura 2030” McKinsey & Company podkreśla, że usługi chmurowe napędzają innowacje i przyspieszają cyfryzację polskich firm. Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań jest chmura prywatna. Jak działa i dlaczego warto w nią zainwestować?
Czym jest chmura prywatna?
Chmura prywatna (korporacyjna) działa wewnątrz sieci firmowej, zapewniając użytkownikom danej organizacji dostęp do wirtualnych zasobów informatycznych. Własna chmura umożliwia zarządzanie danymi pracownikom z dowolnych lokalizacji, aczkolwiek przedsiębiorstwo, które stosuje rygorystyczne środki bezpieczeństwa, może ograniczyć dostęp do informacji z wybranych urządzeń.
Co ważne, infrastruktura, w której hostuje się chmurę prywatną, nie jest współdzielona z innymi organizacjami jak w chmurach publicznych. Organizacja wybiera protokoły bezpieczeństwa, np. metody uwierzytelniania i zapory sieciowe, co sprzyja podwyższonemu poziomowi ochrony przed cyberatakami.
Jak wdrożyć chmurę prywatną w organizacji?
Przedsiębiorstwo zamierzające wdrożyć chmurę prywatną ma do wyboru kilka modeli świadczenia usługi. Organizacja musi określić, jaki zakres obowiązków związanych z działaniem i utrzymaniem chmury będzie leżeć po stronie dostawcy, a jaki po stronie wewnętrznego działu IT.
- SaaS (Software as a Service) – dostawca odgrywa rolę administratora i właściciela infrastruktury oraz oprogramowania. Użytkownicy końcowi mogą modyfikować pewne parametry aplikacji, ale nie mają wpływu na jej funkcjonalności. To rozwiązanie uwalnia dział IT od problemów operacyjnych związanych z m.in. konserwacją infrastruktury.
- PaaS (Platform as a Service) – dostawca usługi chmurowej udostępnia kompleksowe środowisko deweloperskie, w którym użytkownicy tworzą własne oprogramowanie.
- IaaS (Infrastructure as a Service) – ten model gwarantuje klientowi największą kontrolę nad środowiskiem chmurowym. Dostawca utrzymuje sprzęt IT i udostępnia go w modelu subskrypcyjnym przedsiębiorstwu. Opłaty są naliczane wedle zużycia pamięci masowej bądź mocy obliczeniowej w wybranym okresie.
Według International Data Corporation rosnącym zainteresowaniem firm w skali globalnej cieszą się modele PaaS i IaaS. Zdaniem analityków przewidywane ograniczenie wydatków na rozwiązania SaaS wiążą się z dużym wyczerpaniem możliwości rynku.