Jak dbać o bezpieczeństwo danych na komputerze? | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Jak dbać o bezpieczeństwo danych na komputerze?

Jak dbać o bezpieczeństwo danych na komputerze?

Myślisz, że Twoje dane są bezpieczne na Twoim komputerze? Podpowiadamy, jak dobrze zabezpieczyć dane. Warto stosować się do tych wskazówek, wiele z nich nie wymaga od nas nawet szczególnych działań. Zapraszamy zatem do lektury!

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa danych

Jest kilka podstawowych zasad, których powinniśmy się trzymać podczas korzystania z komputerów. Szczególnie sprzęt podłączony do Internetu może być narażony na ryzyko dostępu niepowołanych osób. Czasem próba dostępu do naszego komputera będzie starannie zaplanowana i wykonana przez hackerów, innym razem jest to po prostu złośliwe działanie, a nawet próba żartu.

Najważniejsze zasady pozwalające na zabezpieczenie danych na naszym komputerze to:

  • używaj silnych haseł do komputera i do kont na stronach internetowy – trudne hasło, zawierające losowe znaki (w tym małe i duże litery, cyfry, znaki specjalne) jest niemal nie do odgadnięcia. Nawet używając specjalistycznego oprogramowania jest to trudne i bardzo czasochłonne.
  • nie udostępniaj swoich haseł nikomu – administratorzy stron i serwisów online (w szczególności bankowość elektroniczna, social media, dostawca poczty e-mail) nigdy o to nie proszą
  • posiadaj aktywnego i aktualnego antywirusa – nawet prosty, darmowy program może uchronić nas przed złośliwym oprogramowaniem. Warto choćby aktywować zabezpieczenia wbudowane w system Windows.
  • nie pobieraj i nie instaluj programów z nieznanego źródła – mogą być zainfekowane, a złośliwe oprogramowanie na komputerze może posłużyć do kradzieży Twoich danych!
  • nie otwieraj linków z niepewnych źródeł (otrzymanych mailem lub przez komunikator) – szczególnie, jeśli wyglądają podejrzanie (np. jeden ze znajomych niespodziewanie wysyła Ci dziwny link).
  • uważaj na fałszywe maile i techniki socjotechniczne  – cyberprzestępcy i oszuści mogą próbować wykorzystać do kontaktu skradzione konto innej osoby (choćby Twojego znajomego) lub podszyć się pod kogoś. W takiej sytuacji możesz po prostu zadzwonić do takiej osoby i zapytać, czy to rzeczywiście ona. Często w ten sposób dochodzi do prób wyłudzenia pieniędzy (np. podania kodu BLIK).
  • rozważnie klikaj w reklamy – nie zawsze pochodzą one z rzetelnego źródła. Podejrzane reklamy mogą być działaniem hakerów, można na nie trafić także na zaufanych serwisach (niekiedy zamieszczają reklamy zautomatyzowane).
  • ważne pliki trzymaj w bezpiecznych katalogach (zaszyfrowane z hasłem) – pozwoli to lepiej chronić Twoje wrażliwe, prywatne dane (np. zdjęcia, poufne dane). Sprawdź jak zabezpieczyć folder hasłem. Korzystanie z niego może być nieco bardziej uciążliwe, warto tam jednak trzymać najważniejsze i prywatne treści.
  • uważaj na swoje dyski przenośne – nie podłączaj ich do nieznanych komputerów. Prywatne dane znajdujące się na dysku zewnętrznym mogą być też po prostu utracone w wyniku kradzieży całego nośnika. Warto zabezpieczyć dysk przenośny lub pendrive hasłem.

Po co dbać o bezpieczeństwo plików?

Obecnie spora część naszych działań wykonywana jest w Internecie. W ten sposób korzystamy z naszej bankowości elektronicznej, komunikujemy się ze światem, uczymy, czy pracujemy. Korzystanie z wielu usług i narzędzi przez Internet może jednak wiązać się z ryzykiem utraty danych. Wszystkie informacje, które publikujemy w sieci, wysyłamy komuś lub po prostu trzymamy na komputerze mogą paść łupem cyberprzestępców.

Po pozyskaniu prywatnych zdjęć, wrażliwych danych i poufnych informacji może dojść do próby szantażu lub wyłudzenia. Realne pieniądze możemy też stracić na kilka innych sposobów – na przykład po wejściu hakera na Twoje konto w bankowości elektronicznej. Również dane naszej karty płatniczej lub kredytowej mogą być wykorzystane do pobrania środków z konta. Nierzadko w ten sposób są tracone duże sumy, niekiedy ich odzyskanie jest bardzo trudne, a nawet niemożliwe. Do prawdziwych problemów może doprowadzić także utrata danych związanych z wykonywaną pracą. Nierzadko są to dane poufne i wrażliwe – na przykład dane klientów firmy, czy dane dostępowe do firmowych systemów.

Poprawne zabezpieczenie naszych kont w sieci, ale też samego komputera, jest więc bardzo ważne. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to wcale trudne zadanie. Zastosowanie się do przedstawionych dziś wskazówek to kwestia zmiany kilku nawyków i kilka jednorazowych działań. Więcej informacji na temat bezpieczeństwa w sieci znajdziesz w serwisie nano.komputronik.pl.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-women
Polecamy