Jak przygotować się do rozmowy o pracę?
Rozmowa o pracę może być niezwykle stresogennym wydarzeniem. Choć zdawałoby się, że nasze umiejętności i wykształcenie grają tu pierwsze skrzypce, to bez dobrej autoprezentacji możemy zaprzepaścić swoje szanse na zdobycie danego stanowiska. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Jak przeważyć szalę na swoją korzyść i wyróżnić się spośród tłumu aplikantów? W czasach pandemii jest to szczególnie ważne – kandydatów na wolne stanowisko może nie brakować, warto więc poświęcić trochę czasu, by sumiennie się przygotować.
Nie idź na żywioł
Nawet jeśli z planowaniem Ci nie po drodze i wolisz spontaniczne decyzje, rozmowa o pracę jest wydarzeniem, do którego należy podejść poważnie. W końcu to od niej zależy czy zdobędziesz tę posadę. Możesz mieć nieskazitelne CV i wiele talentów, ale jeśli nie przekonasz do siebie rekrutera – wszystko będzie stracone. Pokaż, że się przyłożyłaś i jesteś osobą na poziomie – nie poprzestawaj na zapoznaniu się z opisem posady, o którą się ubiegasz. Doczytaj, poznaj profil firmy, jej specyfikację i misję oraz cechy, którymi wyróżnia się na rynku. Wykaż zaangażowanie i zainteresowanie tematem, a z pewnością zostanie to docenione.
Poza tym, zastanów się, jakie potencjalne pytania mogą paść (mnóstwo przykładów znajdziesz w Internecie) i opracuj swoje odpowiedzi. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko elementu zaskoczenia, które w tak stresującym momencie potrafi odebrać mowę, i zdejmiesz z siebie choć trochę niepotrzebnej presji. Potem przećwicz alternatywne scenariusze – możesz poprosić o pomoc przyjaciół lub trenować przed lustrem. I nie chodzi tu o nienaturalne wyrecytowanie uprzednio spisanych formułek, lecz o zakodowanie sobie w głowie kilku zdań, które z pewnością przyczynią się do płynnej wypowiedzi i dodadzą Ci pewności siebie.
Jak Cię widzą tak Cię ocenią
Wygląd nie jest najważniejszy – w końcu to kwalifikacje powinny być priorytetem w doborze pracowników. Jednak pierwsze wrażenie wywiera się błyskawicznie i bazuje ono na prezencji, która jest naszą wizytówką. Jeśli chcesz dobrze wypaść w oczach przyszłego pracodawcy, zadbaj o odpowiedni strój, dopasowany do stanowiska na które aplikujesz. Jeśli profil firmy jest biznesowy i formalny, Twoje ubranie powinno jest być schludne, eleganckie i wyważone. Zapomnij o krzykliwych kolorach, fantazyjnych upięciach czy mocnym makijażu. Postaw na klasykę i subtelny makijaż, które świadczą o dobrym smaku i zawsze się obronią. W mniej formalnych organizacjach, w których nie obowiązują sztywne zasady, możesz pozwolić sobie na nieco mniej sztywny uniform. Pamiętaj jednak, by Twój strój był schludny, wyprasowany i wygodny – w końcu to Ty musisz czuć się w nim dobrze.
Zastanów się czego oczekujesz
Idąc na rozmowę o pracę chcesz wywrzeć jak najlepsze wrażenie na potencjalnym pracodawcy – to naturalne. Nie zapominaj jednak o tym, co jest ważne dla Ciebie – wysokość zarobków to kwestia, którą należy dobrze przemyśleć. Przed spotkaniem zorientuj się, jaka stawka obowiązuje na podobnych stanowiskach. Możesz podpytać swoich znajomych, bądź przejrzeć dostępne rankingi w Internecie. Jeśli jest kwota, poniżej której nie wyobrażasz sobie zejść, poinformuj o tym. Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakiej sytuacji się znajdujesz. Jeśli jesteś w miarę zadowolona z obecnej pracy i aplikowanie do innej firmy jest czymś na zasadzie „a nuż się uda” – możesz pozwolić sobie na większe negocjacje. Jeśli zaś akurat straciłaś posadę i desperacko potrzebujesz zatrudnienia, musisz liczyć się z tym, że zbyt wygórowane kwoty mogą przekreślić Twoje szanse. Pamiętaj, że to dopiero początki i po czasie z pewnością będziesz mogła ubiegać się o wyższe wynagrodzenie.
Przygotuj różne scenariusze
Przygotowałaś się do rozmowy, wyprasowałaś elegancki strój, znasz firmę od podszewki i jesteś przekonana, że to będzie Twój dzień. Cóż, życie lubi płatać nam figle. Zastanów się, co potencjalnie może pójść nie tak i przygotuj się na prawdopodobne wpadki. Wyjdź wcześniej w domu, w końcu na drodze bywa różnie – korek, wypadki, czy roboty drogowe mogą być doprawdy niepotrzebnym utrudnieniem. Samochód może się zepsuć, a autobus spóźnić. Nie ma nic gorszego od wpadnięcia zziajanej na spotkanie decydujące o Twojej dalszej przyszłości w firmie i przepraszanie łamiącym się głosem. Nie dość, że wygląda to dość nieprofesjonalnie, to w dodatku odbiera Ci szansę na opanowanie nerwów tuż przed.
Oprócz problemów z dojazdem, weź pod uwagę inne niefortunne zdarzenia, generujące niepotrzebny stres. Nowe buty mogą Cię obetrzeć, a kawa pita w poczekalni niechcący poplamić białą bluzkę. Postaw na sprawdzony strój i zapakuj do torebki to, co może wybawić Cię z opresji – apaszkę, która zakryje ewentualne plamy, chusteczki, czy krople na uspokojenie.
Jeśli zaś rozmowa odbywa się przez Internet, co w czasach pracy zdalnej staje się coraz popularniejsze, upewnij się, że masz dobre połączenie z siecią i ładowarkę od komputera w pobliżu. Sprawdź, czy mikrofon i głośniki są sprawne i czy tło za Tobą jest uporządkowane – oszczędź innym widoku zabałaganionej szafki czy rozwieszonego na suszarce prania.
W rozmowie o pracę opanuj stres
Stres i nerwy są plagą dzisiejszych czasów, a rozmowa o pracę tylko je potęguje – w końcu wiemy, że musimy dobrze ją wykorzystać i zaprezentować się z jak najlepszej strony. Silne emocje mają ogromny wpływ na ciało – drżące dłonie i przysłowiowa gula w gardle raczej nie dodają nam animuszu. Nawet, jeśli jesteś pewna siebie, tuż przed wejściem na rozmowę możesz poczuć się poddenerwowana i zestresowana. Jak sobie z tym radzić? Najprostszym i najłatwiejszym sposobem jest kontrola oddechu. W sytuacjach stresowych mamy tendencję do spłycania go, co jeszcze gorzej wpływa na nasze samopoczucie. Usiądź wygodnie i zacznij świadomie, głęboko oddychać (możesz w myślach liczyć do 7 w trakcie wdechu, wstrzymać na chwilę powietrze i przez tyle samo sekund wydychać). Pomoże Ci to zrelaksować ciało i przyczyni się do odzyskania jasności umysłu.
Do świadomego oddychania warto dorzucić zioła na uspokojenie – zamiast kawy, mogącej wzbudzić nienaturalne pobudzenie, zaparz sobie melisę i wypij ją w spokoju. Dzień przed weź relaksującą kąpiel, zapal świece, zrób sobie aromatyczną maseczkę i połóż się wcześniej spać. Rano zjedz lekkie śniadanie i rozruszaj ciało; to może być nawet spontaniczny taniec w rytm ulubionej muzyki – cokolwiek co sprawia, że choć na chwilę zapomnisz o stresie i dodasz sobie nieco energii.
To nie koniec świata
Rozmowa o pracę sama w sobie jest na tyle specyficzna i stresująca, że warto zrobić wszystko, by zminimalizować związany z nią dyskomfort. Jeśli podejdziesz do niej na poważnie i przygotujesz się na potencjalne wpadki – masz duże szanse na zdobycie danej posady. A nawet jeśli nie wszystko pójdzie zgodnie z planem i przydarzy Ci się niespodziewana gafa, nie ma co rozpaczać – w końcu rekruterzy to też ludzie i potrafią na niektóre rzeczy przymknąć oko.
Artykuł naszej wolontariuszki Agnieszki Frątczak
Więcej artykułów szukaj na naszym blogu https://www.kobietyebiznesu.pl/blog/