Jak sprawdzić firmę przed współpracą? | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Jak sprawdzić firmę przed współpracą?

Jak sprawdzić firmę przed współpracą?

Rozwijając swój biznes, podejmujemy często współpracę z nowymi podmiotami. Szczególnie istotne jest to , by je zweryfikować przy dużych projektach. Zmniejszymy w ten sposób ryzyko strat finansowych.

Jak sprawdzić, czy firma istnieje i nie ma problemów w prowadzeniu działalności? Dostępne są różne rejestry, które pokazują dane dotyczące polskich podmiotów. Można w nich sprawdzić, czy taka firma istnieje oraz czy ma problemy z wypłacalnością. Jedną z takich ewidencji jest rządowy rejestr dłużników niewypłacanych prowadzony przez KRS (Krajowy Rejestr Sądowy). Dostępne są także inne wyszukiwarki online, jak np. KRS-firma.

Kogo sprawdzimy w Krajowym Rejestrze Sądowym i w innych wyszukiwarkach online

W rządowym rejestrze KRS, zweryfikujemy spółki prawa handlowego. W Polsce są to: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna, komandytowo-akcyjna, komandytowa, jawna oraz partnerska. Nie uwzględnia on zatem informacji o osobach fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. 

Jak sprawdzić, czy firma istnieje? Wystarczy, że w wyszukiwarce dostępnej na stronie internetowej: http://krs-firma.pl , wpiszemy jedną z danych otrzymanych od kontrahenta, którą dysponujemy, a więc NIP, REGON lub KRS, by po kliknięciu przycisku wyświetlenia było możliwe uzyskanie podstawowych danych, na jej temat, a więc, jaka była data rejestracji, czy jest to firma aktywna, jaka jest jej forma prawna, kapitał zakładowy, kto znajduje się w zarządzie oraz jaki jest główny przedmiot działalności spółki.

W wyszukiwaniu informacji możemy się także posiłkować nazwą firmy. Musimy jednak pamiętać o limitach. Wyszukiwarka KRS nie wyświetla bowiem na jednej stronie wszystkich wyników wyszukiwania, jeżeli jest ich więcej niż 20. Przykładowo, gdy wpisujemy tutaj frazę „Biuro”, możemy być niemal pewni, że nie otrzymamy wszystkich wyników na jednej stronie, bo w tak dużej miejscowości działa prawdopodobnie wielu przedsiębiorców zarejestrowanych w KRS, którzy w swojej nazwie mają to słowo. To dlatego tak ważne jest uszczegółowienie danych. Gdy podmiot, z którym chcemy współpracować, nie chce ich podać, może to wynikać z obaw, że dokładnie sprawdzamy go w takich rejestrach jak KRS-firma.

Co warto zweryfikować w KRS, jeśli chodzi o potencjalnych kontrahentów?

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przed weryfikacją spółki, przeglądając wpis w wyszukiwarkach KRS? Kluczowe są następujące kwestie:

  1. informacja o tym, że podmiot znajduje się w likwidacji lub upadłości – wskazuje to na złożenie wniosku o likwidację podmiotu, czego konsekwencją jest wykreślenie z rejestru KRS i zaprzestanie działalności,
  2. główny rodzaj działalności– gdy jest on inny niż ten, który podaje nam kontrahent, powinniśmy go poprosić o dodatkową dokumentację rejestrową,
  3. brak reprezentantów – świadczy to o problemach podmiotu, który weryfikujemy.
  4. wysokość kapitału zakładowego i akcyjnego – istotna w spółkach kapitałowych. Określa ona maksymalną kwotę odpowiedzialności za zobowiązania takich podmiotów. Gdy jest ona niska lub zerowa, powinno to zwrócić naszą uwagę.

Dla dokładnej weryfikacji wypłacalności kontrahenta istotne są także informacje o zaległościach i wierzytelnościach spółki, lecz również o ewentualnym ustanowieniu dla niej kuratora, przekształceniach, podziale i połączeniu czy też o wszczęciu postępowania upadłościowego, układowego, restrukturyzacyjnego lub naprawczego. Te pobierzemy z odpisu skróconego z rządowego rejestru KRS.

2 Komentarzy

  1. Świetny artykuł!

  2. 👍

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy