Jak zacząć własny biznes w UK? | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Jak zacząć własny biznes w UK?

Jak zacząć własny biznes w UK?

Kiedy myślimy o biznesie, do głowy często od razu przychodzą nam wielkie międzynarodowe korporacje. W rzeczywistości większość przedsiębiorców prowadzi działalność na mniejszą skalę, to często firmy rodzinne lub oferujące lokalne produkty czy usługi. Również Ty możesz dołączyć do ich grona. Jeśli masz dobry pomysł na biznes i motywację, marzenie o pracy na własny rachunek wcale nie musi być nieosiągalne. Od czego jednak zacząć? O czym warto pamiętać?

Jakie ubezpieczenie dla firm jest potrzebne?

Wybierz rodzaj działalności

Na tym etapie wiesz już pewnie dość dobrze, w jakiej branży chcesz działać i jakie usługi/produkty oferować. Warto zastanowić się jednak również nad rodzajem działalności, jaki chcesz prowadzić. Wśród najpopularniejszych w UK znajdują się np. self-employed, czyli samozatrudnienie, oraz spółka LTD. Jest to o tyle istotne, że wpłynie na sam proces rejestracji, ale też kwestie podatkowe czy odpowiedzialność finansową. Na przykład: prowadząc samozatrudnienie, ponosisz odpowiedzialność również za długi firmy, inaczej jest w przypadku spółki LTD — tutaj Twoje finanse i finanse firmowe są oddzielne.

Poznaj konkurencję

Choć nie jest to niemożliwe, prawdziwie oryginalne pomysły na biznes zdarzają się obecnie dość rzadko. Oznacza to, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że ofertę podobną do tej, która planujesz wprowadzić na rynek, oferują już inne firmy, które w dodatku miały więcej czasu na reklamę i dotarcie do odbiorców. Czy to oznacza, że nie masz szans na sukces? Oczywiście, że nie! Ważne jest jednak zapoznanie się z usługami czy produktami konkurencji. Dobre rozeznanie w branży pomoże Ci odnaleźć niewykorzystane okazje i możliwości, które pozwolą Ci się wyróżnić i przyciągnąć klientów.

Stwórz biznesplan

Kolejnym krokiem jest stworzenie planu działania i budżetu. Im bardziej szczegółowy plan, tym mniej rzeczy Cię zaskoczy — pamiętaj jednak, że na Twój biznes wpływ ma zbyt wiele czynników, by dało się je wszystkie przewidzieć, dlatego nawet precyzyjny biznesplan powinien pozwalać na pewną elastyczność. Stwórz krótko- i długoterminowe cele, a całość podziel na etapy, które pozwolą weryfikować efektywność podejmowanych kroków i wprowadzanie ewentualnych zmian. W ten sposób zyskasz pewność, że nie będziesz marnować czasu, energii i pieniędzy na rzeczy, które nie przynoszą wymiernych rezultatów.

Zadbaj o ubezpieczenie

Brytyjski rynek ubezpieczeniowy jest bardzo rozbudowany nie tylko, jeśli chodzi o oferty dla klientów indywidualnych, ale też te dla firm. Znajdziesz tu więc wiele opcji, które pozwolą Ci ubezpieczyć swój biznes, a także jego siedzibę czy narzędzia. Bardzo ważne jest tutaj takie dobranie polisy (lub polis), by odpowiadały specyfice branży, w której działasz, ale też wykonywanej przez Ciebie pracy. Inne rozwiązania sprawdzą się dla warsztatu samochodowego, a inne będą odpowiednie dla firmy świadczącej usługi cyfrowe — w obu przypadkach dopasowane ubezpieczenie ma jednak wiele do zaoferowania.

Pamiętaj też, że w określonych sytuacjach posiadanie polisy staje się Twoim obowiązkiem — jest tak np. jeśli zatrudniasz pracowników (chodzi tu o employers’ liablity insurance).

Dobre planowanie i przygotowanie się do założenia firmy pomoże Ci uniknąć częstych błędów i zagrożeń czyhających na początkujących przedsiębiorców. Nie odkładaj realizacji swoich planów na „kiedyś”, zacznij działać już dziś i postaw pierwszy krok do prowadzenia własnej firmy!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy