Jaką możesz uzyskać pomoc będąc przedsiębiorcą? | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Jaką możesz uzyskać pomoc będąc przedsiębiorcą?

Jaką możesz uzyskać pomoc będąc przedsiębiorcą?

Rozmowa z Anną Spychalską-Grzeszek, dyrektor ds. marketingu i komunikacji w Fundacji Polska Bezgotówkowa. Rozmawia Anna Heimberger, współautorka programu TOP Women w e-biznesie.

Na czym polega działalność Fundacji Polska Bezgotówkowa?

Celem naszych działań jako Fundacji i prowadzonego przez nas Programu Polska Bezgotówkowa jest równouprawnienie rożnych form płatności stosowanych na rynku płatniczym w Polsce. Chcemy, aby klient zawsze mógł dokonać wyboru, czy w danym sklepie lub punkcie usługowo-handlowym chce zapłacić kartą, smartfonem lub inną nowoczesną formą płatności czy też może gotówką. Z naszym Programem staramy się docierać zarówno do mieszkańców i przedsiębiorców z miast, mniejszych miejscowości, jak i wsi. Dodatkowo w tym roku skupiliśmy się na edukacji finansowej i cyfrowej konsumentów. W tym celu uruchomiliśmy specjalny portal edukacyjny GotowiBezgotowkowi.pl, na którym każdy może znaleźć informacje i porady dotyczące płatności bezgotówkowych, finansów cyfrowych, bezpieczeństwa w sieci oraz zarządzania domowymi wydatkami i oszczędnościami.

Do Programu mogą zgłaszać się przedsiębiorcy i instytucje, które chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych za swoje towary i usługi, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie posiadali terminala płatniczego (w ramach umowy z agentem rozliczeniowym). Fundacja pokrywa koszty instalacji i utrzymania terminala do akceptacji kart oraz koszty obsługi płatności bezgotówkowych przez okres 12 miesięcy.

Czy pandemia przyspieszyła rozwój płatności bezgotówkowych?

Patrząc na sytuację ostatnich miesięcy można śmiało powiedzieć, że pandemia przyśpieszyła nie tylko rozwój płatności bezgotówkowych, ale też całego ekosystemu cyfrowego, do którego przeniósł się nie tylko biznes, ale też edukacja i kontakt z bliskimi. Jednak to w obszarze rozwijającego się handlu elektronicznego, płatności bezgotówkowe stały się najbardziej popularne. Można zauważyć, że praktycznie cały sektor e-commerce bardzo dynamicznie się rozwija. Wpływ na to mogą mieć zarówno aktualne preferencje konsumentów, którzy bezpieczniej czują się pracując zdalnie i zamawiając towary do domu lub punktu odbioru, jak i udogodnienia sklepów internetowych, które gwarantują kupującym bezpieczeństwo, szybkość realizacji i wygodne metody płatności.

Warto jednak zauważyć, że dynamiczny rozwój płatności bezgotówkowych był możliwy dlatego, że klienci nie tylko chcieli, ale też mogli płacić zbliżeniowo. Rynek usług płatniczych w Polsce był bardzo dobrze przygotowany jeszcze przed pandemią, a w jej trakcie dodatkowo się rozwinął. Przedsiębiorcy chcieli zagwarantować swoim klientom bezpieczne, intuicyjne i szybkie zakupy, dlatego też zachęcali do korzystania z płatności bezgotówkowych. Fundacja Polska Bezgotówkowa przez cały czas wspierała w ramach swoich działań wszystkich przedsiębiorców, prowadząc szerokie kampanie społeczne i edukacyjne.

Jak pomagacie osobom, które rozpoczynają pierwszą przygodę z własną firmą?

Zdajemy sobie sprawę, że wejście na rynek z własną firmą jest procesem bardzo złożonym. W tak dynamicznym świecie powstaje bowiem wiele barier, z którymi nowi przedsiębiorcy muszą się mierzyć. Na stronie www Fundacji można znaleźć specjalną zakładkę „Akademia Przedsiębiorcy”, z której przyszli lub obecni przedsiębiorcy mogą wybrać ścieżkę rozwoju dopasowaną do swoich potrzeb. Na stronie znajduje się wiele ciekawych i przydatnych artykułów, webinarów i materiałów do pobrania, które dotyczą takich tematów jak prowadzenie biznesu, reklama i sprzedaż w Internecie oraz działania i kryzysy w social mediach. Można też pobrać specjalnego e-booka, który zawiera 100 porad dla przedsiębiorcy o tym, jak polepszyć działanie firmy. Osoby, które chcą założyć własny biznes online mogą natomiast znaleźć informacje o tym, jak założyć sklep internetowy krok po kroku lub gdzie znaleźć darmowe grafiki. Zachęcamy do bieżącego śledzenia zakładki, ponieważ będą na niej pojawiać się zaproszenia na tematyczne webinary prowadzone przez specjalistów z różnych branż. Niezależnie od tego, czy dana osoba chce założyć swój biznes czy też przenieść firmę do online’u, nasza Fundacja chętnie wesprze ją w działaniu.

Oprócz kampanii edukacyjnych oczywiście zachęcamy nowego przedsiębiorcę do rozpoczęcia przyjmowania płatności bezgotówkowych od samego początku rozpoczęcia działalności, aby też od razu dać klientom wybór formy płatności. Szczegóły dotyczące Programu Polska Bezgotówkowa są dostępne na naszej stronie internetowej.

Program TOP Women w e-biznesie kierowany jest do kobiet. Czy ta grupa społeczna potrzebuje większego wsparcia do rozwoju?

Według danych GUS, współczynnik aktywności zawodowej w II kwartale 2021 roku w Polsce wynosił 57,6%. Dla populacji w wieku między 15 a 89 lat wynosi on kolejno dla mężczyzn 65,8%, a dla kobiet 49,4%. Mniej więcej do momentu osiągnięcia przedziału wieku 40-44 lat wskaźnik ten stopniowo rośnie, jednak po jego przekroczeniu wskaźnik powoli zaczyna spadać[i]. Ten wynik i ciągły dość stereotypowy układ, w który to kobieta w głównej mierze jest odpowiedzialna za obowiązki domowe i wychowanie dzieci pokazują, że grupa ta po prostu potrzebuje wsparcia . Proszę zauważyć, że kobiety potrafią łączyć swoją karierę zawodową z życiem prywatnym i rodzinnym. Oprócz tego mają swoje hobby, pasje i zainteresowania, które pomagają im zachować zdrowy balans. Często sytuacja życiowa zmusza je jednak do przekwalifikowania zawodowego – a to przy nadmiarze obowiązków potrafi być wyzwaniem.

Dlatego też wszelkie działania, które są do kobiet skierowane powinny być skrojone na miarę ich potrzeb. Program TOP Women w e-biznesie jest tego doskonałym przykładem ponieważ wspiera kobiety w ich działaniu i procesie zmiany. Trafia dokładnie w te kompetencje i potrzeby, które w danym momencie są kobietom najbardziej potrzebne. Wszystko to pokazuje, że potrafimy wspierać osoby, które najbardziej tego potrzebują, w danym momencie, wykorzystując czas jak najlepiej.

Czy uczestniczki programu TOP Women w e-biznesie mogą otrzymać terminal płatniczy za darmo?

Oczywiście! Jeśli uczestniczki programu TOP Women w e-biznesie spełniają warunki przystąpienia do Programu Polska Bezgotówkowa i w swojej dotychczasowej działalności nie przyjmowały przez okres 12 miesięcy płatności bezgotówkowych, to bez problemu mogą otrzymać terminal płatniczy za darmo na okres 12 miesięcy.

Co powiedziałaby Pani kobietom, które wahają się i boją się rozpocząć własną działalność?

Powiedziałabym, że strach jest bardzo dobrym motywatorem do zmiany lub rozpoczęcia czegoś nowego – być może czegoś, co od dawna było jedynie w sferze marzeń. Zarówno organizacje, jak i instytucje oferują początkującym przedsiębiorcom pomoc w rozpoczęciu swojej działalności gospodarczej. Prowadzą programy, konsultacje i porady ekspertów, które mogą na tym początkowym etapie okazać się najcenniejsze. Dodatkowo bardzo dobrym źródłem wiedzy i inspiracji jest Internet, w którym każdy może znaleźć zarówno płatne, jak i bezpłatne kursy, szkolenia i webinary dotyczące zakładania biznesu, przenoszenia go do online’u lub po prostu wprowadzenia go na nowe tory. Rozpoczęcie działalności to proces, a nie jednorazowa decyzja, więc warto być gotową na działanie i otwartą na wsparcie i inspiracje. W końcu każde działanie i poszukiwanie wiedzy uczy nas nowych rzeczy.


[i] https://rynekpracy.org/statystyki/wspolczynnik-aktywnosci-zawodowej-2/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy