Jakie pytania może zadać rekruter na rozmowie o pracę?
Każdy, kto szuka pracy, musi być przygotowany na etap rozmowy rekrutacyjnej. Obowiązują na niej pewne zasady, które obejmują nie tylko potencjalnego pracownika, ale też wszystkie osoby rekrutujące. Przygotowując się do rozmowy o pracę, warto nie tylko rozwinąć swoje własne odpowiedzi na dane tematy, ale też należy zorientować się, jakie pytania nie powinny paść. Więcej dowiesz się z poniższego artykułu!
Rozmowa kwalifikacyjna
Rozmowa o pracę jest oficjalnym elementem rekrutacji aplikanta na dane stanowisko w firmie. Jego celem jest zweryfikowanie kandydata w rozmowie i sprawdzenie, czy pasuje do oczekiwań firmy. Rozmowa rekrutacyjna musi zostać zainicjowana przez stronę rekrutującą, czyli przez rekrutera firmy. Dzieje się to po etapie przesyłania CV lub portfolio kandydata. Rozmowa rekrutacyjna zazwyczaj znajduje się na końcu etapu rekrutacji. Na rozmowie o pracę sprawdzane są możliwości, jakie obie strony są w stanie zaoferować – kandydat również może mieć pytania do rekrutera. Przede wszystkim jednak musi udowodnić, że pasuje na dane stanowisko.
Jakie pytania mogą paść na rozmowie o pracę?
Atmosfera rozmowy o pracę dla wielu osób jest stresująca, przez co odnoszą wrażenie obowiązku odpowiadania na każde zadane przez rekrutera pytanie. Jak podkreśla adwokat Krzysztof Śpiewak (https://adwokatspiewak.pl/), są takie tematy, które nie powinny być poruszane przez rekrutera, a mimo wszystko mogą zostać wspomniane. W takiej sytuacji kodeks pracy określa, jakie pytania mogą zostać zadane. Informacje, których może wymagać rekruter to:
- Imię (imiona) i nazwisko.
- Imiona rodziców.
- Data urodzenia.
- Adres do korespondencji, czyli miejsce zamieszkania.
- Wykształcenie.
- Historia zatrudnienia potencjalnego pracownika.
W niektórych przypadkach uzasadnione może być również pytanie o orzeczenia lekarskie, zaświadczenie o niekaralności, czy numer rachunku płatniczego.
O co nie może pytać rekruter?
Pytania, które nie są dozwolone na rozmowie o pracę, najczęściej dotyczą życia prywatnego potencjalnego pracownika. Prawo kodeksu pracy określa dokładnie: nie można żądać od kandydata informacji, które w jakimkolwiek stopniu naruszają jego dobra osobiste. To oznacza, że np. niedopuszczalne są pytania o plany macierzyńskie, rodzinne ani o stan cywilny. Do niedozwolonych tematów należą również dane takie jak płeć, wiek, niepełnosprawność, polityczne przekonania, wyznanie religijne lub jego brak, orientacja seksualna czy przynależność związkowa.
Co zrobić, kiedy rekruter zada nieodpowiednie pytanie?
Co jednak zrobić, kiedy na rozmowie rekrutacyjnej padnie takie pytanie? Najlepiej jest zachować spokój i stanowczo odmówić udzielenia odpowiedzi na takie pytanie. Można spróbować też obejść ten temat. Natomiast w przypadku, kiedy przez brak odpowiedzi dana osoba nie zostanie zatrudniona – możliwe jest ubieganie się o odszkodowanie z tytułu dyskryminacji. Jeśli uda się ją udowodnić rekruterowi czy też pracodawcy, będzie on zobowiązany do wypłacenia zadośćuczynienia o kwocie nie mniejszej, niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Właśnie dlatego należy pamiętać o tym, aby podczas rozmowy nie tylko wiedzieć, jak odpowiedzieć na ważne pytania, ale też na które pytania nie trzeba odpowiadać.