Jedyną stałą jest zmiana w naszym życiu | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Jedyną stałą jest zmiana w naszym życiu

Jedyną stałą jest zmiana w naszym życiu

Zmiany – u jednych wywołują przyjemny dreszczyk ekscytacji, jednak w większości z nas wzbudzają mieszane uczucia. W końcu jedną z fundamentalnych potrzeb człowieka jest poczucie bezpieczeństwa i wszystko co temu zagraża jest źródłem lęku. Jedno jest pewne – zmiana jest nieodłączną częścią naszego życia. Możemy się jej opierać, generując jeszcze większy dyskomfort, lub odnaleźć w niej naszego sprzymierzeńca. Często kurczowo trzymamy się tego co znane z obawy, że nie spotka nas nic nie lepszego. Boimy się niepewności, przemian i stąpania po nieznanym gruncie, więc tkwimy w sytuacji, która wcale nas nie cieszy. A przecież przechodzimy przez różne etapy, które wymagają zrewidowania naszych celów i dostrojenia się do nowej rzeczywistości. Przyjrzyjmy się zatem najczęstszym wyzwalaczom zmian i pozytywnym aspektom, jakie ze sobą niosą.

Nowa praca

Dzisiejszy świat wymaga od nas elastyczności i otwartego umysłu. To już nie są czasy, gdy w jednej firmie pracowało się do emerytury – mamy teraz więcej możliwości i chętnie z nich korzystamy. Internet otworzył nam drzwi do wielu interesujących zawodów, a praca zdalna stała się rzeczywistością wielu z nas.

W dobie pandemii nauczyliśmy się, że nic nie jest stałe, warto więc być mentalnie przygotowanym na ewentualną zmianę kierunku jazdy w życiu zawodowym.

Niestety, wielu pracowników boi się zmiany miejsca zatrudnienia. Nieważne, że szef ma ciągłe pretensje, wypłata nie satysfakcjonuje, a koleżanka z pokoju obok non stop rzuca kąśliwe komentarze. W końcu lepsze to, co oswojone.

Czy aby na pewno? Dość często wydaje nam się, że w innej pracy będzie tak samo, więc nie chce nam się nawet próbować. Snujemy katastroficzne wizje, niemające nic wspólnego z rzeczywistością. Dlaczego tak się dzieje? Nasz umysł robi wszystko, żeby odwieść nas od zmiany. Jego zadaniem jest chronienie nas i na myśl o potencjalnych przemianach generuje lęk i niepewność. Wszystko, byle tylko zniechęcić do pójścia w nieznane i podjęcia ryzyka, które potencjalnie może okazać się zagrożeniem.

Jak przechytrzyć własny umysł i wyrwać się z marazmu?

Stwórz listę plusów i minusów.

Najpierw odnośnie obecnej posady, a potem tej, na którą chciałabyś aplikować. Weź kartkę papieru i długopis i rzeczowo oraz uczciwie wypisz wszelkie za i przeciw. Dopiero wtedy będziesz w stanie zobaczyć, jak wiele korzyści przyniesie Ci nowe miejsce zatrudnienia. Zobacz, jakie korzyści może dać Ci nowa firma, czego się w niej nauczysz i jakie umiejętności zdobędziesz. Skup się na nowych znajomościach, jakie nawiążesz, inspirujących osobach, które możesz poznać, i potencjalnych benefitach. Powiew świeżości w życiu zawodowym sprawi, że zyskasz wiarę we własne możliwości i nabierzesz wiatru w żagle. Nigdy nie jest za późno na rozwój i poszerzanie własnych horyzontów – zastanów się, czy za kilka lat nie będziesz żałować, że nie podjęłaś ryzyka i ciekawa oferta przeszła Ci koło nosa.

Rozwód – życiowa zmiana

Na myśl o biciu weselnych dzwonów każda z nas wyobraża sobie szczęśliwą miłość aż po sam grób. Ta romantyczna wizja sprawia, że pogodzenie się z rozpadem związku bywa niezwykle trudne. Jeśli jednak nie uda się uratować relacji, po opłakaniu straty warto zacząć od nowa na wielu płaszczyznach swojego życia. Być może zechcesz zmienić coś w swoim wyglądzie – podobno nowa fryzura oznacza świeży start, pomagając „odciąć się” (dosłownie i w przenośni) od przeszłości. Zmień coś w swoim sposobie ubierania się i wyrzuć tę szminkę, która tak podobała się Twojemu mężowi. Pożegnaj się z wracaniem do szczęśliwych wspomnień, wyrzuć rzeczy wywołujące nieprzyjemne ukłucie w okolicy serca i przejrzyj zawartość szafy. To dobry moment na zakupy z przyjaciółką (oczywiście online ) i otworzenie się na ludzi.

Jeśli do tej pory mąż był całym Twoim światem, musisz teraz na nowo zbudować samą siebie od początku.

Spójrz na to jak na nową przygodę i wróć do swoich pasji.

Przypomnij sobie, kim byłaś zanim powiedziałaś mu sakramentalne „tak”. Po okresie żałoby przychodzi moment, gdy trzeba w końcu stanąć na własnych nogach i zadbać o samą siebie. Nie szczędź sobie troski i wyrozumiałości – rozpad małżeństwa jest niebywale dotkliwym przeżyciem, więc trudne emocje mogą nieraz brać górę. Postaraj się skupić na tym, co w tej relacji nie działało i dlaczego zdecydowaliście się ją zakończyć. Przestań karmić się złudzeniami i pozwól sobie pomóc. W końcu na tym mężczyźnie świat się nie kończy i może okazać się, że z kimś innym będziesz o niebo szczęśliwsza.

Gdy poczujesz się gotowa, poszukaj ludzi nadających na tych samych falach. Może założysz konto na portalu randkowym? W dzisiejszych czasach ciężej poznać kogoś „w realu”, więc nie zamykaj się na taką ewentualność. A nuż trafisz na kogoś, kto jest Twoją bratnią duszą, albo zyskasz ciekawych przyjaciół? Możesz poznać wiele osób i sama zdecydujesz, z kim ostatecznie umówisz się na kawę. Rozwód nie oznacza, że do końca życia jesteś skazana na samotność. Każdy koniec to nowy początek.

Przeprowadzka

Znalazłaś pracę w innym mieście lub z innego powodu rozważasz przeprowadzkę? Porzucenie dotychczasowego środowiska może być dużą przeszkodą w podjęciu decyzji. Zaczynanie od nowa w nieznanym otoczeniu przeraża, ale z drugiej strony niesie ze sobą wiele korzyści. Skąd wiesz, czy nie będzie Ci się lepiej mieszkało w nowym mieście i czy nie nawiążesz ciekawych znajomości? Zrób research i zobacz, co znajduje się w okolicy, jak można spędzać wolny czas i co oferuje dana metropolia. Pandemiczne warunki nie sprzyjają socjalizacji, niemniej jednak warto znaleźć dostępne opcje na relaks po pracy.

Nowe miejsce zamieszkania jest jak nowy start – możesz zacząć z czystą kartą i to od Ciebie zależy, czy zadomowisz się w danym mieście. Ważny jest tu wybór mieszkania, które będzie przytulne i sprawi, że poczujesz się jak u siebie. Stwórz swoją własną przestrzeń – oazę, do której chętnie będziesz wracać. W poznaniu nowych osób z pomocą ponownie może Ci przyjść Internet. Poszukaj ludzi o podobnych pasjach i zainteresowaniach, zapisz się do grup na Facebooku i obserwuj lokalne media. Przeprowadzka poszerza horyzonty i daje mnóstwo możliwości. To Ty decydujesz, czy z nich skorzystasz.

Zmiana jest nieodzownym elementem naszego życia

Zmiana jest nieodłącznym elementem naszej egzystencji i, choć nieraz przeraża, to niesie ze sobą wiele możliwości. Po pierwsze rozwija, a po drugie często przynosi coś o wiele lepszego od tego, co tak baliśmy się puścić. Najważniejsze to płynąć z nurtem życia i szukać pozytywnych aspektów nowej sytuacji. Mamy wpływ na swoje nastawienie i to od nas zależy, na czym skupimy naszą uwagę. A to, na czym się koncentrujemy rośnie, warto więc nakierować swój fokus na korzyści i plusy. Pomyśl o tych wszystkich momentach, kiedy czegoś się obawiałaś, a koniec końców wyszło Ci to na dobre. Skąd wiesz, że tak nie będzie i tym razem? J

Autor: Agnieszka Frątczak, pisarka i autorka bloga www.newchapters.pl

Więcej artykułów przeczytasz na naszych stronach bloga /https://www.kobietyebiznesu.pl/rozwoj-osobisty/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy