Kobieta szef – co ją charakteryzuje?

W XXI wieku kobieta na wysokim stanowisku już nie wzbudza takiej sensacji jak kiedyś. Co jednak, jeśli pełni funkcję szefa? W społeczeństwie nadal pokutują krzywdzące stereotypy, często podważające kobiece kompetencje.
Często powtarza się, że kobieta to mniej wymagający szef i w jej stylu zarządzania jest zbyt wiele emocji. Czy to prawda?
Jakie cechy charakteryzują kobiety szefowe?
Przedstawicielki płci pięknej mają wiele atutów, dzięki którym mogą sprawnie zarządzać firmą i zespołem. Przyjrzyjmy się zatem dzięki jakim cechom mają duże szanse na poradzenie sobie na przywódczym stanowisku, a co może okazać się ich słabością.
Więcej empatii
Kobiety są z reguły bardziej empatyczne – jest to uwarunkowane biologicznie. Mają w sobie więcej współczucia i zazwyczaj łatwiej przychodzi im wczucie się w sytuację drugiej osoby. Dzięki temu kobieta szef może być bardziej „ludzka” i będzie dążyła do stworzenia przyjaznej atmosfery w pracy, aby każdy czuł się w niej komfortowo.
Poza tym, pewne obszary (jak macierzyństwo) są zarezerwowane tylko dla kobiet i nie zostaną doświadczone przez mężczyznę. Jeśli któraś z pracownic zajdzie w ciążę, kobieta szef będzie z pewnością bardziej wyrozumiała. Być może sama już jest matką i wie jak ciężko pogodzić karierę zawodową z wychowywaniem dzieci. Co za tym idzie, doskonale zrozumie potrzebę nagłego wyjścia z pracy żeby odebrać chore dziecko z przedszkola, czy przymus zostanie z nim w domu.
Pomimo tego, że mężczyźni również zostają rodzicami, z reguły więcej obowiązków z tym związanych spada na matkę. Nikt nie pyta przedstawicieli płci męskiej jak godzą karierę z opieką nad pociechami, natomiast kobiety są wręcz bombardowane takimi pytaniami. Nieraz spotykają się z krytyką, że zaniedbują dziecko na rzecz pracy, więc często zawiązuje się między nimi swoista nić porozumienia. Oczywiście nie jest to regułą, niemniej jednak kobieta szef prędzej zrozumie jakimi obowiązkami obarczone jest macierzyństwo i może być bardziej skłonna do pójścia na ustępstwa.

Dążenie do perfekcji
Pomimo rozwoju technologii i coraz większego równouprawnienia, kobiety mają nadal trudniejszą drogę w biznesie. Często napotykają przeszkody, z którymi ich koledzy nie musieli się mierzyć. Muszą udowadniać swoje kompetencje i wykazywać się, by zając wyższe stanowisko. Jeśli w dodatku są atrakcyjne, mogą paść ofiarami krzywdzących stereotypów umniejszających ich wartość jako pracownika.
Co za tym idzie, kobiety na stanowisku szefa mogą czuć się nieco niepewnie i wymagać od siebie zbyt wiele by udowodnić innym, że się nadają. Może to prowadzić do przemęczenia i rosnącej frustracji, a potem do wyładowywania napięcia na podwładnych. Niestety, w niektórych kręgach wciąż pokutuje przekonanie, że przedstawicielki płci pięknej są zbyt emocjonalne i wrażliwe i dlatego nie powinny stać na czele firmy. Przez wyrastanie w takiej kulturze kobiety, pomimo swojej inteligencji i wykształcenia, potrafią wątpić w swoje możliwości i nie doceniać samych siebie. Jeśli pracownicy to zaobserwują, mogą nie czuć respektu do szefowej i jej poleceń. Dlatego ważne jest, aby kobiety w roli przywódcy położyły nacisk na budowanie wiary w siebie. Przełoży się to na sprawniejsze zarządzanie zespołem i zaufanie do podejmowanych przez siebie decyzji.

Silna psychika
Utarło się, że kobiety to „słaba płeć”. Czy aby na pewno? Jeśli mają z czymś problem, zazwyczaj czują potrzebę wygadania się komuś bliskiemu i są bardziej otwarte na podjęcie terapii. Rzadziej duszą rozterki w sobie i łatwiej przychodzi im przyznanie się do tego, że z czymś sobie nie radzą.
W związku z tym kobieta szef może mieć, wbrew pozorom, silną psychikę, która pozwoli jej na trzymanie ręki na pulsie i sprawne rozwiązywanie problemów. Oprócz tego, kobiety często żonglują rolą businesswoman i matki, co wymaga od nich nie lada wysiłku. To sprawia, że potrafią wyjść z niejednej opresji i umieją zażegnywać konflikty.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, kto lepiej nadaje się na stanowisko szefa – kobieta czy mężczyzna? Wiele zależy od indywidualnych cech danej jednostki, a biologiczne uwarunkowania nie predysponują żadnej z płci do roli przywódcy. Kobiety są na tyle kompetentne, błyskotliwe i inteligentne, że z odpowiednim mindset-em sprostają temu zadaniu.
Jako Fundacja wspierająca Kobiety w e-biznesie mamy nadzieję, iż kobiety uwierzą w siebie na tyle, że będą chętniej stawać na czele firm. Z pewnością się do tego nadajecie!