Kryzys – najlepszy czas na zmianę!
Kryzys pandemiczny wywołał niemałe poruszenie na rynku pracy i poczucie niepewności. Wiele osób jest zagrożonych utratą zatrudnienia lub już je straciło. Najbardziej ucierpiały kobiety, co potwierdzają liczne badania. To właśnie one są obciążone obowiązkami domowymi, odpowiedzialne za opiekę nad dziećmi i osobami zależnymi, a także pracują zazwyczaj w sektorach najbardziej zagrożonych negatywnym wpływem pandemii koronawirusa.
Kryzys to najlepszy czas na zmiany – nie należy się ich bać, za to warto wykorzystać moment niepewności i zastoju, by przestawić życie na nowe, lepsze tory, które zagwarantują nam sukces zawodowy i stabilność zatrudnienia na lata. Postępująca cyfryzacja każdej dziedziny naszego życia i gospodarki podpowiada, w którym kierunku warto pójść, by osiągnąć sukces. Pamiętajmy, że świat nowych technologii jest otwarty dla każdego i nigdy nie jest za późno na zmianę. Badania potwierdzają – różnorodne m.in. pod względem płci, środowiska pracy są bardziej efektywne i potrafią wypracowywać lepsze rozwiązania. W IT brakuje kobiet, które ze swoimi predyspozycjami i kompetencjami doskonale radzą sobie w tej branży i ją uzupełniają o nowe spojrzenie. Czas wypełnić tę lukę!
“Nigdy nie marnujcie dobrego kryzysu!”
Te słowa obecnie są wyjątkowo aktualne, przypisuje się je Winstonowi Churchillowi, skutecznemu politykowi i strategowi. Czemu jego dewizy nie przenieść do naszego życia? Okazuje się, że w kryzysie powstają fortuny – wystarczy wspomnieć Polaroid, Hewlett-Packard czy amerykański koncern chemiczny DuPoint. Świat o nich się dowiedział po amerykańskiej recesji w latach 30. XX wieku.
Trwającego właśnie kryzysu na pewno nie zmarnowali Jeff Bezoz, założyciel Amazona, Elon Musk, który bardzo skorzystał na wzroście wartości akcji w branży technologicznej czy Eric Yuan, bo kto z nas nie słyszał jeszcze o aplikacji Zoom?
Warto więc wykorzystać ten moment, wziąć sprawy w swoje ręce i sformułować swoje plany zawodowe oraz rozwojowe i zacząć zdobywać nowe kompetencje, które nie tylko pozwolą nam wyjść z kryzysu obronną ręką, ale również zapewnią nam stabilność i konkurencyjność na rynku pracy.
Kompetencje przyszłości
Eksperci alarmują, że obecnie jedyną pewną rzeczą na rynku pracy jest zmiana, a sukces osiągną jedynie ci, którzy są gotowi uczyć się przez całe życie. Około 80% obecnie zatrudnionych pracowników będzie musiało zmienić zawód, 40% dzieci wykonywać będzie obowiązki, które dzisiaj jeszcze nie istnieją. Jeżeli chcesz odnieść sukces w swoim życiu zawodowym, konieczne jest otwarcie się na nowe technologie i IT, ponieważ znajomość cyfrowych narzędzi i podstaw programowania już niedługo stanie się niezbędna do wykonywania większości zawodów.
Niestety, Polacy mają dość niskie kompetencje cyfrowe. Podstawowe umiejętności wykazuje około 44% z nich, 21 % jest ponadprzeciętna w tym zakresie. Na dodatek, jako społeczeństwo niechętnie szkolimy się we własnym zakresie i niezbyt często rozwijamy się w miejscu pracy, dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Tymczasem wśród potrzeb pracodawców nie spadnie popyt na sprawne poruszanie się po cyfrowym świecie, programowanie, projektowanie graficzne aplikacji czy stron. Potrzebne będą również kompetencje miękkie: inteligencja emocjonalna, zdolność uczenia siebie i innych, kreatywność, abstrakcyjne myślenie, komunikatywność, zdolności adaptacyjne, przywództwo czy empatia pozwalająca lepiej zrozumieć potrzeby klientów i użytkowników. Upskilling i reskilling już dzisiaj powinny być wpisane w ścieżkę zawodową każdego pracownika, który chce osiągnąć zawodowy sukces.
Programuj, dziewczyno!
Szacuje się, że w Polsce brakuje około 50 tys. informatyków, w tym programistów. Umiejętność programowania, nawet w podstawowym zakresie, będzie już wkrótce koniecznością w wielu zawodach, które dzisiaj wydają się “wolne” od nowych technologii. Postępująca automatyzacja i robotyzacja pracy będzie wymagać innych kompetencji niż dotychczas. Na szczęście IT nie ma płci i kariera w tym obszarze jest otwarta dla każdego.
Do najpopularniejszych języków programowania należą od lat Java, Python czy JavaScript, chociaż istnieje około 600 różnych technologii pozwalających na programowanie. Programiści wraz z rozwojem doświadczenia i kompetencji stają się bardzo dobrze opłacanymi i poszukiwanymi ekspertami na rynku pracy.
Jak zacząć?
Dróg do nauki programowania jest naprawdę wiele. Można oglądać darmowe tutoriale na YouTubie, skorzystać z darmowych lekcji dostępnych w internecie, czy zainstalować aplikację do nauki programowania.
Jedną ze skuteczniejszych metod, która znacznie podnosi szanse na szybkie i skuteczne wejście do świata IT, jest uczestnictwo w bootcampach. To one gwarantują nabycie wszystkich niezbędnych umiejętności, a także dają regularne wsparcie mentora, który pomoże rozwiązać trudniejsze zadania i wyjaśni bardziej zawiłe zagadnienia. Dodatkowo szkoły wyspecjalizowane w prowadzeniu bootcampów z obszaru IT jak np. Future Collars, po ukończeniu kursu dają swoim uczestnikom wsparcie eksperta, który pomoże doszlifować CV, profil na LinkedInie oraz portfolio, a także zapewni kontakt z firmami, które aktywnie poszukują pracowników na dane stanowisko.
Już po kilkumiesięcznym kursie organizowanym przez szkoły jak Future Collars można poszukiwać pracy w charakterze junior developera Java lub Python. W ciągu kilku miesięcy można zostać testerem oprogramowania czy analitykiem danych. Ten ostatni zawód bije rekordy popularności pod względem liczby ofert na rynku pracy oraz wysokości proponowanych zarobków.
Jeśli nie programowanie, to co?
Mitem jest, że aby pracować w IT, trzeba programować. Jest wiele ról w tej branży, które nie wymagają pisania kodu. Przykładem jest coraz bardziej potrzebna funkcja Scrum Mastera. Jego praca polega na usprawnianiu pracy zespołu IT. Scrum Master zarządza przepływem informacji i pośredniczy w kontaktach z właścicielem produktu, np. aplikacji, ale również planuje pracę zespołu programistów.
Drugim przykładem jest zawód UX Designera – osoby, która jest badaczem, artystą i psychologiem w jednym. To idealna rola dla osoby, która potrafi wczuć się w rolę użytkownika aplikacji czy strony i dzięki temu dobrze zidentyfikować jego potrzeby. To dzięki UX-om strony i aplikacje są intuicyjne i proste w obsłudze.
Jak stać się kryzysoodporną?
Zainwestuj w swój rozwój i naucz się narzędzi, nowych technologii, zadbaj o przyszłość zawodową. Praca w branży IT daje gwarancję zatrudnienia, umożliwia negocjowanie elastycznego wymiaru czasu pracy i pracy zdalnej, a także wysokie zarobki. Dzięki temu można pracować z dowolnego miejsca na świecie w dowolnym czasie i wymiarze godzin. Pozwala to na łączenie pracy z obowiązkami prywatnymi, realizowaniem pasji i zainteresowań.
Branża technologiczna nie jest zarezerwowana dla mężczyzn! Jest w niej tyle samo miejsca dla kobiet, które doskonale się tam odnajdują, są doceniane przez pracodawców i pełnią różnorodne role – od programistek przez specjalistów od cyberbezpieczeństwa, scrum masterkim czy liderki zespołów i działów.
Szkoła kompetencji przyszłości na kryzys
Future Collars to szkoła programowania oraz kompetencji cyfrowych z misją. Jej celem jest demokratyzacja dostępu do nauki i pracy dla wszystkich. Future Collars wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu współczesnego rynku pracy oferując elastyczny i skuteczny model nauki programowania przez Internet.
Firma jest partnerem edukacyjnym programu “TOP Women w e-biznesie”. Na innowacyjnej platformie do nauki zdalnej będą odbywać się zajęcia z uczestniczkami projektu. Tam gromadzone będą też materiały edukacyjne niezbędne do rozwinięcia e-biznesu. Ponadto eksperci z firmy poprowadzą dwa moduły zajęć i będą wspierać TOP Women swoją wiedzą i doświadczeniem.
Future Collars i Fundację Kobiety e-biznesu łączy takie samo podejście do nowoczesnego stylu nauczania i uczenia się opartego na najnowszych technologiach i rozwijania się przez całe życie. Obie organizacje mają tę samą misję – wspierać, edukować i wyposażać kobiety w umiejętności, które pomogą im osiągnąć sukces zawodowy!
materiał redakcyjny Future Collars
więcej porad i inspiracji o znajdziesz w strefie wiedzy w zakładce rozwój personalny https://www.kobietyebiznesu.pl/rozwoj-osobisty/