Magazyny automatyczne – na jakie rozwiązanie postawić | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Magazyny automatyczne – na jakie rozwiązanie postawić

Magazyny automatyczne – na jakie rozwiązanie postawić

Magazyny automatyczne to coraz częściej spotykane zjawisko w polskiej branży logistyki wewnętrznej. Wysoka powtarzalność operacji, najwyższe standardy obsługi ładunków oraz redukcja kosztów operacyjnych to trzy główne przesłanki wpływające na taki stan rzeczy. W magazynach automatycznych można wdrożyć zróżnicowaną technologię, która różni się względem siebie wydajnością i elastycznością, ale też nakładami, które musi ponieść inwestor. Na jakie rozwiązanie postawić planując budowę lub modernizację magazynu automatycznego? Zapraszamy do lektury!

Wąskie gardło w magazynach automatycznych

Niezależnie od wybranej technologii, wąskim gardłem w magazynach automatycznych był obszar załadunku i rozładunku towarów. Wprowadzenie na rynek ATLS Q-Loader zmienia ten stan rzeczy. Q-Loader to rozwiązanie systemowe składające się z:

  • Zewnętrznej platformy umożliwiającej proste pozycjonowanie się naczepy samochodu ciężarowego względem doku przeładunkowego,
  • Platformy wewnętrznej gwarantującej załadunek lub rozładunek całej naczepy – 33 palety lub inne jednostki ładunkowe – w czasie, który nie przekracza 5 minut,
  • Automatycznego systemy transportu i buforowania ładunków zapewniającego pełną wydajność w złożonych warunkach magazynowych.

Q-Loader to doskonałe rozwiązanie dla magazynu automatycznego typu mroźnia lub chłodnia – ograniczenie ilości doków oraz przepływu personelu wyraźnie zmniejsza koszty operacyjne przy jednoczesnym zapewnieniu najwyższego poziomu produktywności.

Racjonalne składowanie w magazynach automatycznych

Obsługa operacji składowania w magazynach automatycznych często kojarzona jest z implementacją układnic. Nowoczesne podejścia zakłada automatyzację tego procesu z wykorzystanie systemy Pallet Shuttle.

W automatycznych magazynach, w których składowana jest duża ilość jednorodnych ładunków, system typu Pallet Shuttle wydaje się być najbardziej racjonalnym rozwiązaniem. Przemawiają za tym najwyższa standardy wydajność oraz relatywnie niższy – w odniesieniu do układnic – koszt wdrożenia systemu.

Magazyn automatyczny obsługiwany przez wózki typu Shuttle jest wybierany przez przedsiębiorstwa produkcyjne, branżę mięsną, przetwórstwo warzywno-owocowe czy też firmy z branży mleczarskiej oraz produkujące marki własne.

Jak transportować ładunki w magazynie automatycznym?

Transport ładunków w magazynie automatycznym odbywa się najczęściej w wykorzystaniem robotów autonomicznych AMR lub układu przenośników.

Przenośniki można niemal dowolnie konfigurować, jest to technologia doskonale znana. W magazynach automatycznych, w których występuje różnica poziomów wdraża się system wind gwarantujących płynny przepływ ładunków w pionie.

Działanie robotów AMR można porównać do doskonale nam znanych w gospodarstw domowych robotów odkurzających. Robot AMR sam dostosowuje trasę przejazdu do zastanych warunków operacyjnych.

System kompletacji w magazynie automatycznym

Kompletacja jest procesem, w który w ujęciu standardowym, generuje wysokie koszty operacyjne. W magazynach automatycznych stosuje się systemy typu AS/RS do obsługi pojemników.

W przypadku pracy z jednostkami spaletyzowanymi, ciekawym rozwiązaniem wydaje się być zastosowanie wózków transferowych, który we współpracy z magazynowym systemem informatycznym odpowiadają za przygotowanie towarów do wysyłki. Wózki transferowe mogą być zintegrowane z układem przenośników oraz systemem automatycznego załadunku i rozładunku towarów.

Wszystkie opisywane rozwiązania dla magazynów automatycznych znajdziecie na stronie: https://wdx.pl/oferta/automatyka-magazynowa/magazyn-automatyczny/.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-women
Polecamy