Mama i praca zawodowa? | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Mama i praca zawodowa?

Mama i praca zawodowa?

Bycie mamą to piękna i zarazem wymagająca rola. Nowy członek rodziny to ogromna radość, ale i obowiązek. To także dylemat pod hasłem: „Co dalej z Twoją ścieżką zawodową?”. Nie każda świeżo upieczona mama może pozwolić sobie na komfort pozostania z dzieckiem w domu, albo wcale tego nie chce. Wiele kobiet chce być aktywnych zawodowo i nadal realizować siebie, jednak połączenie tych dwóch sfer życia do najprostszych nie należy.

Bez względu na to, do której grupy przynależysz – powrót do pracy jest dla Ciebie koniecznością i przykrym obowiązkiem, czy wręcz nie możesz się go doczekać, bo poświęcenie się macierzyństwu do Twoich pragnień nie należy, warto wypracować sobie kilka rozwiązań, które ułatwią Ci pogodzenie roli mamy i aktywnej zawodowo kobiety.

Kto zostanie z moim dzieckiem?

Najważniejsza kwestia, którą trzeba zorganizować – kto po Twoim urlopie macierzyńskim zajmie się waszą pociechą? Jeśli Twój mąż pracuje na inne zmiany – problem z głowy, możecie podzielić się opieką nad dzieckiem. Co jednak zrobić w przypadku, gdy oboje pracujecie w tych samych godzinach i nie ma opcji by to zmienić?

Pierwszymi kandydatami na stanowisko opiekunów są rodzice i teściowie – w końcu to najbardziej zaufane osoby, którym nie boicie się powierzyć swoich pociech. Jeśli dopisuje im zdrowie i chcą swój wolny czas na emeryturze poświęcić wnukom – możecie spać spokojnie. Co jeśli to rozwiązanie nie wchodzi w grę? Możesz wtedy spytać innych członków rodziny lub przyjaciółek, które zostały z dziećmi w domu; a nuż ktoś z nich zechce wziąć Twoje dziecko pod swoje skrzydła.

Opiekunka i żłobek

Nikt z rodziny i przyjaciół nie jest w stanie Ci pomóc? Pozostaje znalezienie opiekunki lub żłobka. Pierwsza opcja jest dość kosztowna i wymaga ogromnego kredytu zaufania – najlepiej byłoby, gdybyś zatrudniła osobę „z polecenia”. Zorientuj się wśród znajomych i poszperaj w Internecie – warto poważnie podejść do tematu, by spać spokojnie.

Wolisz oddać swoją latorośl do żłobka? Tu również warto zasięgnąć języka wśród przyjaciół i sąsiadów. Może okazać się, że najbliższa placówka wcale nie ma najlepszej renomy, ale już ta za rogiem cieszy się niesłabnącym powodzeniem.

Elastyczne zasady mamy

Twoje dziecko nie wyobraża sobie rozłąki z mamą na 8 godzin i zanosi się płaczem, gdy tylko wkładasz płaszcz? Dopytaj pracodawcy, czy istnieje możliwość pracy zdalnej – coraz więcej firm wprowadza home office, co pozwala na łatwiejszy powrót do zawodowej rzeczywistości i jest zdecydowanie mniejszym szokiem dla Ciebie i Twojej pociechy.

Zastanów się jednak, czy takie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku – jeśli Twój szkrab wymaga dużo atencji, możesz mieć problem z wywiązywaniem się ze swoich obowiązków. Zrobienie sobie krótkiej przerwy od komputera jest wskazane, lecz nie może przerodzić się w godzinną zabawę w chowanego. Spróbuj poprosić o jeden dzień pracy zdalnej „na próbę” by przekonać się, czy będzie to korzystne rozwiązanie dla wszystkich stron.

Nie bądź dla siebie surowa

Bycie mamą i kobietą aktywną zawodowo to trudny orzech do zgryzienia. Dziecko może przecież zachorować, szef wymagać nadgodzin, a niani nagle coś wypadnie. Nie bądź dla siebie zbyt surowa – pamiętaj, że dziecko ma dwoje rodziców i ojciec jest za nie równie odpowiedzialny. Nie bój się prosić o pomoc – bądź szczera gdy czujesz, że obowiązki są ponad Twoje siły. Nie możesz oczekiwać, że zawsze perfekcyjnie ze wszystkiego się wywiążesz; musisz wziąć poprawkę na to, że jednego dnia zabłyśniesz w pracy, a potem padniesz ze zmęczenia i zamiast wspólnej zabawy włączysz dziecku bajkę. Na drugi dzień poświęcisz całą swoją uwagę maleństwu, w efekcie zapominając o terminie ważnego spotkania – cóż, takie rzeczy się zdarzają i warto być na nie psychicznie przygotowanym. Jesteś tylko człowiekiem i oczekiwanie od siebie, że wszystko zawsze pójdzie ci jak po przysłowiowym maśle, jest z góry skazane na porażkę.

Mama zbyt często o sobie zapomina

Zdecydowałaś się na powrót do pracy i jesteś przy tym mamą? Postaraj się nie zapomnieć w tym wszystkim o sobie. Być może nie uda Ci się w ciągu dnia wygospodarować godziny tylko dla siebie, spróbuj więc łapać małe momenty “w trakcie”. Dojeżdżasz do biura? Weź do autobusu książkę, na którą nigdy nie miałaś czasu. Mąż wrócił wcześniej z pracy i właśnie usypia dziecko? Wskocz do wanny i pobądź przez chwilę sama ze swoimi myślami. Postaraj się wyłapywać choć krótkie chwile na wzięcie głębszego wdechu i skupienie się na tym, co czujesz i czego Ci potrzeba.

Owszem, jesteś mamą, żoną i do tego pracujesz, ale oprócz tych wszystkich ról jesteś też kobietą. W natłoku obowiązków oraz dbania o wszystko i wszystkich dookoła, łatwo zapomnieć o sobie. Poświęć nawet kilka minut na autorefleksję i zrób dla siebie coś miłego. To nie musi być nic wielkiego; nowy krem do rąk, ulubiona czekolada, czy szybki wypad na kawę – cokolwiek, co sprawi Ci przyjemność i pomoże nabrać sił. Mając tyle na głowie, musisz zadbać o swoje samopoczucie, inaczej organizm sam w końcu zmusi Cię do tego, żebyś przystopowała. Z pustego to i Salomon nie naleje.

Otwórz się na ludzi

Rola: mama. Bardzo ważna i szczególna w życiu prawie każdej kobiety. Pogodzenie jednak wielu ról bywa przytłaczające, więc w pewnym momencie może dopaść Cię frustracja, czy wypalenie. Nagle błahostka zaczyna wyprowadzać Cię z równowagi, goniące terminy podnoszą ciśnienie, a ząbkujące dziecko i bezsenne noce przyprawiają o migrenę. To normalne – życie i macierzyństwo mają różne oblicza i nie każdy dzień będzie nacechowany szczęściem rodzinnej sielanki.

Mogą zdarzyć się chwile, gdy poczujesz się tym wszystkim przeciążona i będziesz obwiniać siebie za to, że nie wywiązujesz się z żadnej roli w stu procentach. To błędne koło, które do niczego nie prowadzi i najważniejsze, żebyś nie dusiła tych myśli w sobie. Znajdź wsparcie – czy to w rodzinie, czy w innych kobietach, które mają podobne dylematy i rozterki. Rozmowa z kimś, kto nas rozumie i sam przechodzi przez to samo jest zbawienna dla psychiki i pomaga złapać potrzebny dystans. Zadbaj jednak o to, by były to osoby, które nie lukrują swojej rzeczywistości i nie udają, że idealnie wywiązują się ze swoich obowiązków, bo wtedy szybko wpadniesz w kompleksy i to tylko pogorszy Twój nastrój. Rozmawiaj z matkami niebojącymi się przyznać do gorszych dni i problemów – poczujesz się lżej wiedząc, że nie jesteś w tym wszystkim sama i nie tylko Ty masz czasem dość.

Mama i powrót do pracy

Każda mama będzie w tym momencie życia. Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim to nie lada wyzwanie. Pogodzenie bycia mamą z karierą zawodową może wymagać od Ciebie elastyczności, szybkiej adaptacji do zmiennych warunków i wielu poświęceń, jednak przy dobrej organizacji i wsparciu jest to zadanie wykonalne. Najważniejsza w tym wszystkim jest akceptacja faktu, że nie zawsze wszystko pójdzie po Twojej myśli i nie będziesz w stanie wielu rzeczy przewidzieć. Dlatego warto mieć to na uwadze i być dla siebie łagodną, a także wyrozumiałą. Nie bój się prosić o pomoc i pamiętaj, że Ty też jesteś człowiekiem i masz prawo do wszystkich emocji.

Więcej artykułów znajdziesz w naszej strefie wiedzy https://www.kobietyebiznesu.pl/strefawiedzy/

Autor: Agnieszka Frątczak

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy