Nowości w systemach płatniczych online - raport | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Nowości w systemach płatniczych online – raport

Nowości w systemach płatniczych online – raport

Raport „Płatności cyfrowe 2020”, przygotowany przez Izba gospodarki elektronicznej w partnerstwie z Przelewy24 przedstawia istotne zmiany w systemach płatniczych w czasie pandemii.

Wydawałoby się, że ten obszar cyfryzacji w płatnościach jest już dość dobrze rozwinięty. Jednak i tutaj pandemia przyspieszyła i wpłynęła na nowe potrzeby i kierunki ich rozwoju.

Badanie przeprowadzone zostało na grupie 2400 Internautów. Dane do ankiety zbierane były w listopadzie 2020.

Zmiany zachowań konsumentów mają swoje odzwierciedlenie w danych. Jak pokazują wyniki raportu „Płatności cyfrowe 2020”, już 27% respondentów, w związku z korona wirusem, deklaruje częstsze robienie zakupów internecie z wykorzystaniem komputera lub laptopa.

Co najbardziej według Nas jest istotne a co zaskakuje w raporcie? Warto przeczytać główne wnioski z raportu.

Pay by link i BLIK najbardziej popularne sposoby płatności online w Polsce

Z raportu wynika, że nadal obserwujemy duże zainteresowanie nowymi rozwiązaniami technologicznymi, które dają konsumentom jeszcze większy komfort i szybkość realizacji transakcji. Płatności elektroniczne, mobilne to już codzienność. Korzysta z tych technologii ponad połowa kupujących w Internecie. Już prawie 1/4 wykorzystuje do tego urządzenia mobilne. To czego oczekuje e-shopper to intuicyjny, bezpieczny a przede wszystkich szybki sposób płacenia za zakupy. Pomimo dynamicznego wzrostu sprzedaży przez Internet oraz ilości powstających sklepów internetowych preferencje kupujących co do sposobu płatności są raczej stałe. Nadal największą popularnością cieszą się szybkie przelewy online, BLIK i karty płatnicze.

Preferowane metody płatności wybierane najczęściej w ciągu ostatnich 6 miesięcy, różnią się w zależności od tego, czy kupujemy korzystając z komputera lub laptopa, podręcznych smartfonów lub tabletów, czy też stacjonarnie w sklepie.

Top 3 metody płatności online przy użyciu laptopa lub komputera to:

1. Przelew24 – 35%

2. BLIK – 26%

3. Przelew tradycyjny – 22%

Top 3 metody płatności online przy użyciu smartfona czy tabletu to:

1. Przelew24 – 27%

2. BLIK – 27%

3. Przelew tradycyjny – 25%

Top 3 metody płatności w sklepie stacjonarnym to:

1. Gotówka – 63%

2. Karta zbliżeniowa – 53%

3. BLIK – 18%

Według wyników raportu bez względu na miejsce dokonywania płatności cyfrowej i rodzaj urządzenia BLIK jest najpopularniejszy.

Coraz więcej internautów kupuje w sklepach za granicą.

W czasie pandemii ograniczenie wyjazdów zagranicznych i brak możliwości zakupów stancjonarnych poza granicami naszego kraju przyspieszył zakupy w sklepach z wykorzystaniem walut obcych.

Jak wynika z raportu „Płatności cyfrowe 2020” prawie co trzeci Internauta kupował w zagranicznym sklepie internetowym w ciągu ostatniego roku.

Według deklaracji w ciągu ostatniego roku takie zakupy robiło 29%. W badaniu z zeszłego roku wyszło, że było ich 24%. Nastąpił wzrost aż o 5%.

Płacenie zegarkiem coraz bardziej popularne

Raport wskazuje, że w 2020 r. zauważalny jest bardzo wyraźny wzrost tej metody płatniczej. 27% osób zadeklarowało, że płaci zbliżeniowo zegarkiem będąc w tradycyjnym sklepie. Na bezpośrednie pytanie „czy zdarza Ci się dokonywać płatność smart zegarkiem”, 14% internautów odpowiedziało pozytywnie. Wygląda na to, że średnio na 100 osób, około 14 posiada już tego typu urządzenie, dzięki czemu może nim płacić w sklepie.

Informacje przygotowane na podstawie raportu Płatności cyfrowe 2020. Przeczytaj cały raport Płatności cyfrowe 2020 .

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy