Płatności online w sklepie internetowym? | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Płatności online w sklepie internetowym?

Płatności online w sklepie internetowym?

Dlaczego warto i jak wdrożyć płatności on-line w sklepie internetowym?

Jednym z kluczowych elementów procesu zakupowego jest zapłata, która powinna w szybki i wygodny dla klienta sposób prowadzić do finalizacji zamówienia. Dlatego decydując się na rozpoczęcie sprzedaży produktów lub usług przez Internet, warto już na starcie wdrożyć płatności on-line. W dalszej części tekstu podpowiadamy i wyjaśniamy najważniejsze kwestie z tym związane, czyli:

  • Jakie są najpopularniejsze metody płatności internetowych?
  • Na co zwrócić uwagę i jakie są koszty obsługi metod zapłaty za zamówienie?
  • Jak wdrożyć moduł płatności w e-sklepie?
  • Jak wyglądają formy zapłaty mobilne?
  • Jakie korzyści niesie wdrożenie płatności on-line?

Najpopularniejsze metody płatności internetowych

Klienci są coraz bardziej świadomi korzyści płynących z zakupów w sieci i coraz chętniej dokonują transakcji przez Internet. Dostępność 24/7, możliwość porównania ofert wielu sprzedawców w tym samym czasie, czy atrakcyjne promocje cenowe to tylko niektóre z czynników wpływających na rosnącą popularność e-commerce. Kupujący są także bardziej wymagający i mają określone preferencje zakupowe – cenią sobie przede wszystkim szybkość i wygodę, a nowoczesne formy płatności im to gwarantują. Dlatego ważne jest, aby sam proces finalizacji zamówienia był intuicyjny, bezpieczny i zapewniał dostęp do różnych metod płatności.

Ranking płatności internetowych

  • Szybkie przelewy on-line (pay-by-link) – pozwalają na ekspresową realizację przelewu z konta klienta, bez konieczności przepisywania danych do transakcji. Po wybraniu ikony swojego banku, klient zostaje przekierowany do bankowości internetowej, gdzie po zalogowaniu potwierdza przelew, a środki zostają zaksięgowane w kilka sekund.
  • BLIK – polega na potwierdzeniu zapłaty poprzez podanie jednorazowego kodu BLIK, wygenerowanego z poziomu aplikacji mobilnej banku klienta. Dodatkowo BLIK pozwala na dokonywanie wypłat z bankomatów czy natychmiastowe przelewy między użytkownikami aplikacji.
  • Karty płatnicze – dają możliwość dokonania bezpiecznej zapłaty, także dla klientów z zagranicy. Dzięki różnym dostępnym wariantom, jak one-click czy portfele elektroniczne można wyeliminować dodatkowy krok wpisywania pełnych danych kartowych poprzez ich wcześniejsze zapamiętanie w sklepie lub na urządzeniu.
  • Płatności odroczone – umożliwiają przesunięcie terminu zapłaty za zakupy o 30 dni, bez dodatkowych kosztów. Środki są natychmiast księgowane, a sprzedawca może rozpocząć realizację zamówienia. To udogodnienie z którego klienci chętnie korzystają.

Na co zwrócić uwagę przy wdrażaniu płatności internetowych

Aby uruchomić formy zapłaty on-line konieczne będzie podpisanie dedykowanej umowy z pośrednikiem płatności jak np. Przelewy24. Nawiązując współpracę z operatorem, który podlega nadzorowi instytucji państwowych mamy pewność, że zarówno dane klientów, jak i transakcji są przetwarzane i przechowywane z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Aktywacja jest szybka i prosta – wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny, a po pozytywnej weryfikacji, nawet już następnego dnia, możliwe będzie przyjmowanie płatności na stronie sklepu. Przy rejestracji wymagane jest jeszcze dokonanie zwrotnego przelewu weryfikacyjnego, a koszty obsługi to jedynie prowizja za zrealizowane transakcje. W przypadku braku zamówień od klientów, nie są pobierane żadne opłaty.

Wdrożenie płatności internetowych w e-sklepie

                Od strony technicznej włączenie płatności w sklepie internetowym także jest stosunkowo proste. Przelewy24 dostarczają  gotowe wtyczki do najpopularniejszych systemów sprzedażowych w modelu SaaS. Dodatkowo wiele modułów do implementacji modułów transakcji płatniczych na platformach Open Source.
W wariancie podstawowym, gdzie z poziomu podsumowania zamówienia klient jest przekierowywany do formatki płatniczej (po stronie operatora), wdrożenie to zaledwie kilka kliknięć. Dla bardziej wymagających sprzedawców istnieje możliwość pełnej personalizacji wyglądu i układu poszczególnych metod. Możliwe jest też osadzenie siatki kanałów płatności bezpośrednio na stronie sklepu. Tu wymagane są już dodatkowe prace programistyczne. Ze strony Przelewy24 klienci mogą liczyć na pomoc na każdym etapie wdrożenia, niezależnie od wybranego wariantu.

Płatności mobilne – charakterystyka

                Płatności mobilne dzielimy na dwie kategorie: na urządzeniach mobilnych (np. smartfon, tablet) lub z poziomu aplikacji mobilnej. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię, gdyż coraz więcej użytkowników smartfonów dokonuje zakupów właśnie za pomocą telefonu.

Jedną z kluczowych kwestii przy tworzeniu strony internetowej jest zadbanie o to, żeby wyświetlała się poprawnie na wszystkich ekranach (RWD). Zdecydowanie wpłynie to na komfort dokonywanych zakupów. Dzięki w pełni responsywnej stronie z funkcjami możliwości zapłaty klienci w szybki i wygodny sposób sfinalizują transakcję. W przypadku, kiedy zdecydujemy się na udostępnienie klientom dedykowanej aplikacji mobilnej sklepu, do wdrożenia płatności wystarczy skorzystać z dedykowanych bibliotek mobilnych SDK,. Pozwolą one na stworzenie modułu płatności dla konkretnego systemu operacyjnego.

płatności online

Korzyści z wdrożenia płatności internetowych

                Dla sklepu internetowego płatności on-line to zdecydowanie „must have”. Decydując się na współpracę ze znanym operatorem płatności zwiększa się zaufanie do sklepu. Klienci mają pewność, że sprzedawca został wcześniej zweryfikowany. Kupujący też pewniej poruszają się po sklepie, gdy korzystają ze sprawdzonych już rozwiązań. Dzięki udostępnieniu klientom możliwości natychmiastowej zapłaty za zamówienie zdecydowanie powiększa się też grono kupujących, którzy przede wszystkim cenią sobie szybkość i wygodę. Oprócz niewątpliwej zalety jaką jest szybki przepływ środków za zamówienie, dostępny jest także szereg funkcjonalności, które pozwalają na zwiększenie konwersji
i ratowanie porzuconych koszyków. Jednym ze sposobów jest np. przypomnienie o płatności –
w przypadku przerwania zamówienia na etapie zapłaty, istnieje możliwość wysłania do kupującego linku z zachowanymi danymi przelewu.

                W Przelewy24 o płatnościach wiemy wszystko. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, albo chcesz porozmawiać o dedykowanej ofercie dla swojej firmy odezwij się do nas!

Przeczytaj więcej o narzędziach ecommerce w naszej strefie wiedzy. https://www.kobietyebiznesu.pl/strefawiedzy/

Zobacz video, z którego dowiesz się więcej o formach płacenia za zamówienie w sklepie internetowym. Odwiedź nasz kanał na You tube https://www.youtube.com/watch?v=SUJGFTs1oAM

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy