Sklep internetowy - na czym skupić się przy sprzedaży produktów? | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Sklep internetowy – na czym skupić się przy sprzedaży produktów?

Sklep internetowy – na czym skupić się przy sprzedaży produktów?

Na rynku e-commerce panuje coraz większa konkurencja, dlatego przedsiębiorcy muszą dołożyć wszelkich starań, aby pozyskać klienta. Należy skupić się na najistotniejszych kwestiach, takich jak promocja czy podniesienie standardów obsługi. Jak wdrożyć odpowiednie rozwiązania? W naszym artykule dzielimy się praktycznymi wskazówkami.

Najwyższe standardy obsługi klienta – jak o nie zadbać?

Jeszcze kilka lat temu przedsiębiorcy skupiali się głównie na tym, aby sprzedać produkt. Dziś wiadomo, że proces zakupowy rozpoczyna się już od momentu odwiedzenia strony internetowej, a kończy na etapie odebrania paczki przez kupującego. Standardy obsługi klienta powinny obejmować całą procedurę. Najistotniejsze aspekty w tym zakresie to:

  • wygląd strony internetowej – klienci wybierają sklepy z przyjazną szatą graficzną i optymalnymi, intuicyjnymi rozwiązaniami,
  • wybór różnych metod płatności i dostawy – niektórzy klienci lubią płacić BLIK-iem, inni cenią sobie możliwość dokonania płatności dopiero przy odbiorze,
  • pakowanie produktów – warto wybierać wysokiej jakości, ekologiczne opakowania,
  • reagowanie na uwagi ze strony klienta – w tym celu warto wdrożyć szybkie procedury kontaktowe, np. poprzez e-mail albo specjalny formularz.

Przy pakowaniu produktów każdy detal ma znaczenie – od opakowania, po sposób ułożenia produktów. Warto również od czasu do czasu zaoferować prezent stałym klientom albo tym, którzy składają wyjątkowo duże zamówienie. Prezentem mogą być bawełniane torby, które dostępne są na stronie: https://www.natura.slupsk.pl/torby-bawelniane-reklamowe. Obsługa klienta obejmuje również proces posprzedażowy, a więc uzyskanie oceny czy odpowiedź na ewentualną reklamację. Trzeba również pamiętać o możliwym zwrocie towarów, który w przypadku sklepów internetowych jest uprawnieniem każdego klienta. 

Czy torby bawełniane reklamowe to dobry prezent dla klienta? Sprawdź!

Efektywna i prawdziwa reklama produktów 

Zdecydowana większość sklepów internetowych stawia dziś na efektywną reklamę. Produkty są dokładnie opisywane i fotografowane tak, aby klient mógł dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Dążymy do tego, aby miał wrażenie, że znajduje się w sklepie stacjonarnym i ma przed sobą rzecz, którą chce kupić. Z jednej strony klienci powinni zapoznać się z produktem, a szczególnie z jego cechami kluczowymi. 

Z drugiej strony, reklama musi być zgodna z prawdą, a więc podawane informacje nie mogą być sprzeczne albo niezgodne ze specyfiką produktów. Jeśli zamierzamy sprzedać buty z siateczki, nie piszmy, że nadają się na każdą pogodę – ostatecznie trudno, by sprawdziły się podczas deszczu. Wszelkiego rodzaju upiększenia powinny mieć miejsce na poziomie słownym czy stylistycznym, a nie informacyjnym. Istnieje szereg narzędzi, które pozwalają przedstawić produkt w dobrym świetle, lecz bez zakłamywania rzeczywistości. 

Jakie produkty wybierać do swojego sklepu?

Zanim przejdziemy do opracowania standardów obsługi klienta czy projektowania działań marketingowych, trzeba zastanowić się: jakie produkty będziemy sprzedawać? W przypadku sklepu internetowego obowiązuje taka sama zasada, jak w przypadku sklepów stacjonarnych, a więc stawiamy na specjalizację. Klientom trudno odnaleźć się w miejscach, w których można kupić dosłownie wszystko. Nadmiar nie działa na korzyść sklepu. Jeśli chcemy poszerzyć asortyment, róbmy to w obrębie kategorii produktowej, jaką wybraliśmy dla naszego sklepu.  Wyobraźmy sobie miejsce, w którym można kupić zarówno obuwie, jak i chemię gospodarczą. Takie sklepy kojarzą się z dużymi marketami, które coraz rzadziej mają rację bytu, a już szczególnie w sieci. Ponadto, nad bardzo dużą ilością produktów zwyczajnie trudno będzie zapanować. Chodzi tutaj nie tylko o magazynowanie, ale całą procedurę związaną z zamawianiem czy wysyłką. Lepiej postawić na węższą ofertę produktową, ale taką, która wpisze się w oczekiwania naszych klientów. Na tym etapie określa się również grupę docelową, do której chcemy trafić.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy