Wigilia online w dobie pandemii? | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Wigilia online w dobie pandemii?

Wigilia online w dobie pandemii?

Jak poczuć magię Świąt w dobie pandemii?

Gdyby rok temu ktoś powiedział nam, że w następne Święta nie zobaczymy się z bliskimi na żywo, z pewnością zareagowalibyśmy na to lekceważącym prychnięciem. Przecież Wigilia i Boże Narodzenie od zawsze było okazją do spotkań w rodzinnym gronie. Jak zatem ktoś mógłby nam tego zabronić? Zabiegani na co dzień, pod koniec roku w końcu mieliśmy szansę na odwiedzenie dawno niewidzianych krewnych, by wspólnie podzielić się opłatkiem. Jak wiemy, rok 2020 znacząco różni się od swoich poprzedników – mamy pandemię i wiele obostrzeń, do których musimy się dostosować.

Czy w związku z tym powinniśmy zrezygnować z celebrowania Świąt, skoro i tak nie będą wyglądały tradycyjnie? A może warto dołożyć starań, by po tych trudnych miesiącach mimo wszystko poczuć magię Bożego Narodzenia? Przecież taką okazję mamy tylko raz w roku i wiele zależy od nas. Może i zewnętrzne warunki nie napawają nas optymizmem, niemniej jednak możemy stworzyć świąteczną atmosferę w swoich sercach i domach.

Poniżej kilka wskazówek jak zorganizować Święta online i wprawić się w bożonarodzeniowy nastrój.

Zadbaj o strój

Wigilia spędzona w gronie domowników może być pokusą, by do wieczerzy zasiąść w swetrze noszonym na co dzień. Nie będzie wyjazdów do krewnych, więc może nie ma sensu się starać? W efekcie kolacja straci swój urok pomimo świątecznych potraw i wymyślnie ozdobionej choinki. Strój ma duży wpływ na to, jak się czujemy. Jeśli całe Święta spędzimy w wyciągniętym swetrze, lub, o zgrozo!, w dresach nie będą się one dla nas niczym różniły od szarej codzienności. Warto zadbać o swoją garderobę, nawet jeśli nie czeka nas wizyta dalszej rodziny. Wyciągnij z szafy ulubioną sukienkę, skrop się dobrymi perfumami i użyj pasującej do Ciebie szminki. Może ułożysz włosy inaczej, niż zwykle?

Święta to dobra okazja do spędzenia nieco więcej czasu przed lustrem. Postaw na elegancję i gustowne dodatki, byś poczuła się wyjątkowo. Poproś każdego z domowników, by zrobił to samo. Niech T-shirt, bluza i dresy wrócą na ten wyjątkowy czas do szafy. Zadbajcie o sferę wizualną, by dzięki temu odróżnić świąteczne dni od pozostałych. Wigilia i Boże Narodzenie w dobie pandemii może i wygląda inaczej, nie usprawiedliwia jednak lenistwa. Odpowiedni ubiór może Wam pomóc poczuć magię Świąt i na chwilę oderwać się od codziennych trosk. Nie idźcie na łatwiznę.

Wigilia online a dwanaście potraw?

Wiele z nas odczuwa ogromne zmęczenie u schyłku 2020 i najchętniej nie kiwnęłoby palcem w kuchni. Komu chce się teraz szykować wymyślne potrawy, gdy Wigilię spędzimy w okrojonym składzie? Są dwa wyjścia – przygotujcie tylko ulubione świąteczne dania w mniejszej ilości, by nic się nie zmarnowało, lub wesprzyjcie lokalną gastronomię. Dużo restauracji wprowadziło ofertę bożonarodzeniowego garmażu, by w ten sposób przetrwać okres pandemii.

Może warto zaopatrzyć się u nich w bardziej pracochłonne potrawy, by nieco odetchnąć? Nie musisz przecież lepić pierogów czy piec makowca, jeśli nie masz na to ochoty. Połącz przyjemne z pożytecznym – wspomóż pobliskie lokale, jednocześnie oszczędzając czas i energię. Kto powiedział, że na Święta wszystko musisz przygotować sama, czy też z pomocą rodziny? Zorientuj się w ofercie lokalnych restauratorów i wybierz to, co najchętniej zjadacie w trakcie Bożego Narodzenia. Nie musisz wydawać bajońskich sum – wystarczy, że zaopatrzysz się w ulubione smakołyki “na spróbowanie”. Skoro nie będzie zbyt wielu osób przy wigilijnym stole, nie ma co kupować na zapas. Kto to potem zje?

“Spotkaj się” online z bliskimi

Wizja spędzenia Świąt z dala od rodziny jest dość przygnębiająca. W końcu nie ma nic piękniejszego od wspólnej biesiady przy stole, gdy czujemy bliskość najdroższych nam osób. Dzielenie się opłatkiem, okazywanie sobie czułości i śpiewanie kolęd to jedne z wielu tradycji, na które czekamy cały rok. Chcemy widzieć radość na twarzach krewnych, odpakowujących misternie zapakowane prezenty i słyszeć ich śmiech, gdy opowiadamy rodzinne anegdoty. Choć wydaje nam się, że nic nie jest w stanie zastąpić obecności drugiego człowieka, nie ma co rozpaczać. W dzisiejszych czasach mamy Internet i szereg komunikatorów, umożliwiających ujrzenie dawno niewidzianych krewnych. Może to nie to samo, co spotkanie na żywo, jednak warto skupić się na pozytywach. Połóż telefon lub komputer na stole w trakcie Wigilii, dzięki czemu choć trochę poczujesz obecność bliskich. Po wieczerzy zagrajcie w gry słowne, kalambury, tudzież powspominajcie stare historie. Dołóżcie starań, by zminimalizować dyskomfort związany z brakiem spotkania na żywo.

W przyszłym roku z pewnością podczas Wigilii usiądziecie przy stole razem.

Nie miej oczekiwań

W Święta wszystko zawsze musiało być dopięte na ostatni guzik? Sukienka idealnie wyprasowana, pierogi perfekcyjnie ulepione, a choinka gustownie wystrojona? Jeśli do tej pory wysoko stawiałaś sobie i swoim bliskim poprzeczkę, w tym roku możesz, a nawet powinnaś, nieco spuścić z tonu. Nie warto serwować sobie dodatkowego stresu – nie wszystko musi być na sto procent. Po wymagającym roku nie nakładajcie na siebie presji; Święta mają być czasem, gdy pozwolicie sobie na złapanie oddechu i odpoczynek. Owszem, należy zadbać o odpowiednią otoczkę i atmosferę, lecz najważniejsze jest spędzenie wartościowych chwil z bliskimi. Pograjcie razem w cementującą rodzinne więzy grę, powygłupiajcie się i nie bierzcie wszystkiego na poważnie. Pozwól dzieciom na zjedzenie świątecznego śniadania w łóżkach i nie marudź na męża, który stłukł Twoją ulubioną bombkę.

Niech to będzie czas, gdy codzienne niesnaski odchodzą w zapomnienie, a w domu zapanuje większa wyrozumiałość. W końcu w Święta nie chodzi o prezenty, suto zastawiony stół, czy najmodniejszą choinkę. Istotą Bożego Narodzenia jest bycie blisko z tymi, których kochamy i pokazanie im, że są dla nas ważni. W pogoni dnia codziennego nie mamy czasu na głębokie rozmowy czy mówienie sobie miłych słów, warto więc wykorzystać do tego okres świąteczny. Wyłączcie telewizor i skupcie się na sobie nawzajem. Najcenniejsze, co możemy podarować drugiemu człowiekowi to nasz czas i obecność. Nie szczędźmy ich sobie w trakcie tych niecodziennych Świąt.

Istnieje wiele sposobów, by poczuć magię tych nietypowych Świąt. To od nas zależy, czy mimo wszystko stworzymy bożonarodzeniową atmosferę i skierujemy nasz fokus na to, co tak naprawdę ważne. To, na czym się skupiamy rośnie, skupmy się zatem na pozytywnych aspektach. W miarę możliwości pomóżmy tym, którzy mają gorzej – Boże Narodzenie to wyjątkowy czas i warto okazać sobie nawzajem wsparcie. Niech te Święta mimo wszystko będą magiczne, by napełniły nasze serca nadzieją na kolejny rok. Nie mamy wpływu na to, co dzieje się dookoła, lecz mamy wpływ na najważniejsze – nasze nastawienie.

Przeczytaj więcej artykułów na naszym blogu https://www.kobietyebiznesu.pl/blog/

Autor: Agnieszka Frątczak

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy