Włącz kalkulator nadpłaty kredytu i zobacz, jak jego wcześniejsze spłacenie wpływa na odsetki. Kwoty są znaczące! | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Włącz kalkulator nadpłaty kredytu i zobacz, jak jego wcześniejsze spłacenie wpływa na odsetki. Kwoty są znaczące!

Włącz kalkulator nadpłaty kredytu i zobacz, jak jego wcześniejsze spłacenie wpływa na odsetki. Kwoty są znaczące!

Masz oszczędności i zastanawiasz się, w co je zainwestować, ale równocześnie spłacasz kredyt hipoteczny? Włącz kalkulator nadpłaty kredytu. Może okazać się, że przeznaczenie pieniędzy na ten cel to najlepszy sposób na oszczędności. Sprawdźmy, jak z niego skorzystać!

Nadpłata kredytu a odsetki: na czym to polega?

Raty kredytów są z pewnością istotnym czynnikiem w budżecie domowym każdej osoby spłacającej zobowiązanie – zwłaszcza jeżeli jest to kredyt hipoteczny na wysoką kwotę. Oczywiście poza kapitałem spłacamy również odsetki, które z naszej perspektywy stanowią koszt kredytu, a z perspektywy banku zysk. Koniec końców ten koszt potrafi być ogromny i sięgać setek tysięcy, a nawet milionów złotych.

W przypadku standardowych rat równych odsetki są szczególnym obciążeniem zwłaszcza w początkowym etapie spłaty. Jeśli przyjrzysz się harmonogramowi, okażę się, że kapitał ulega w nim redukcji w bardzo wolnym tempie, ponieważ znaczną część każdej raty stanowią właśnie odsetki.

Możesz jednak znacząco przyspieszyć spłatę kapitału, a tym samym ograniczyć również odsetki, jakie trafią na konto banku – i to w długim horyzoncie czasowym. Nadpłata kredytu służy nadpłacie kapitału pozostałego do spłaty. Odsetki, jako że są naliczane od aktualnej kwoty zadłużenia, również ulegają obniżeniu. Zasada jest prosta: im szybciej spłacisz kapitał, tym mniej odsetek w sumie zapłacisz.

Skorzystaj z kalkulatora nadpłaty kredytu i sprawdź, ile zyskasz

Jakie środki mogą realnie pozostać w Twojej kieszeni? Mówimy o olbrzymich kwotach. Konkretne wartości dostosowane do Twojego przypadku pozwoli Ci poznać udostępniony przez Blog Kredytowy kalkulator nadpłaty kredytu.

Zasada jego działania jest bardzo prosta. Musisz jedynie wprowadzić podstawowe dane Twojego kredytu, takie jak:

  • Kwotę pozostałą do spłaty,
  • Oprocentowanie nominalne,
  • Okres spłaty,
  • Rodzaj spłacanych rat.

Uzupełnij także informacje o planowanej nadpłacie. Przede wszystkim wskaż oczywiście kwotę nadpłaty i jej częstotliwość (czy chcesz nadpłacić jednorazowo czy cyklicznie), a także skutek nadpłaty. Możesz wybrać pomiędzy obniżeniem wysokości raty albo skróceniem okresu kredytowania (w takim przypadku kwota miesięcznej raty pozostanie bez zmian).

Ile oszczędzasz dzięki nadpłacie? Przykłady

Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce.

Zakładamy, że spłacasz kredyt w wysokości 400 000 zł z oprocentowaniem nominalny 7.5%. Opiera się na standardowych ratach równych, a do spłaty pozostało 240 miesięcznych rat. Decydujesz się na regularne nadpłacanie: co miesiąc przeznaczasz na ten cel 1000 zł. Ile zyskasz?

Pierwotna suma odsetek wyniosłaby 373 369,47 zł, natomiast w wyniku nadpłat obniżysz ją do 269 210,62 zł. Zaoszczędzasz więc ponad 104 tys. zł! Przy okazji spłacisz kredyt o 21 miesięcy wcześniej, niż wynikałoby to z harmonogramu. Co miesiąc płacisz także niższą ratę. Na początku wynosiłaby 3222,37 zł, a już po roku byłoby to 3124,52 zł, by po 5 latach sięgnąć poziomu 2715,21 zł (oczywiście zakładając, że nie zmieniłoby się w tym czasie oprocentowanie).

Jeszcze większe korzyści pozwoliłoby osiągnąć skrócenie okresu kredytowania. Łączne oszczędności sięgnęłyby ponad 165 tys. zł, a harmonogram spłaty skróciłby się aż o 8 lat.

Czy opłaca się nadpłacać? Oczywiście, że tak!

Jak widzisz, nadpłacanie ma olbrzymi sens i w wielu przypadkach okażę się najlepszym sposobem na „inwestowanie” wolnych środków. Jeszcze większe korzyści możesz osiągnąć, jeśli połączysz tak zwane rządowe wakacje kredytowe i nadpłatę kredytu. Przeznaczenie pieniędzy, które w przeciwnym razie należałoby przeznaczyć na spłatę rat, na nadpłatę, pozwoli efektywniej nadpłacać kapitał. Warto więc śledzić, co będzie się działo z tym projektem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy