Wyzwania jednoosobowej działalności gospodarczej: Jak sobie poradzić?

Myślisz o założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej? Taką decyzję podejmuje coraz więcej osób – w 2022 r. w CEiDG pojawiło się ponad 310 tys. nowych firm jednoosobowych . I choć taka forma prowadzenia biznesu jest wygodna i popularna, to… wiążą się nią również wyzwania. Najlepszym dowodem na to jest fakt, iż w tym samym 2022 r. wyrejestrowano aż 194 tys. JDG. Jak zatem stawić czoła rynkowi?
Jednoosobowa działalność gospodarcza: zalety na start
Jeżeli myślisz o zarabianiu na własną rękę, a nie na etacie, jednoosobowa działalność gospodarcza jest najbardziej oczywistym wyborem. Taka forma prowadzenia biznesu wiąże się z wieloma zaletami. Najważniejsze to:
- łatwość i szybkość rejestracji – wpis w CEiDG i wszystkie inne formalności można „załatwić” online, za pośrednictwem rządowego portalu i bez konieczności biegania od urzędu do urzędu;
- wiele ulg na start – przede wszystkim te związane z wysokością odprowadzanych składek na ZUS przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia firmy jednoosobowej;
- możliwość odliczenia kosztów prowadzenia działalności od dochodu – dzięki temu można zmniejszyć wymiar naliczanego podatku;
- brak konieczności ponoszenia wysokich wydatków na początek – nie ma np. konieczności wnoszenia kapitału zakładowego;
- ograniczone obowiązki księgowe – przy jednoosobowej działalności gospodarczej można prowadzić uproszczoną rachunkowość, co sprawia, że wiele osób zajmuje się tym nawet samodzielnie, bez ponoszenia wydatków na usługi zewnętrzne.
Ta forma działalności będzie zatem dobrym wyborem, jeżeli dopiero wchodzisz do świata biznesu i jesteś na początku swojej drogi.
Wyzwania firmy jednoosobowej, czyli jak utrzymać się na rynku?
Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej to dopiero pierwszy krok na drodze do stworzenia dobrze rokującego biznesu. Gdy już dopełnisz formalności, przyjdzie czas zmierzyć się z wyzwaniami na rynku. A tych nie brakuje. Rosnąca liczba konkurentów, konieczność zabiegania o klientów to tylko niektóre z nich.
Musisz także mieć świadomość, że zmierzysz się np. z:
- niepewnymi przychodami, które jednego miesiąca mogą być wysokie, a innego – znikome;
- koniecznością stałego regulowania zobowiązań wobec ZUS i US, bez względu na to, czy firma jednoosobowa zarobiła, czy nie;
- problematycznymi kontrahentami – np. takimi, którzy będą zwlekać z płatnością za usługi.
Do tego pojawiają się kwestie związane z przepisami prawa – np. podatkowego, które zmienia się – czy z dynamicznymi zmianami na rynku. Trzeba być na to gotowym, aby uniknąć porażki.
Jak poradzić sobie z wyzwaniami związanymi z jednoosobową działalnością gospodarczą?
Jeżeli jesteś na etapie zastanawiania się, czy warto otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą, to moment, aby dobrze przygotować się na opisane powyżej wyzwania. Istotne jest zatem, aby:
- dobrze wybrać typ prowadzonej działalności i jej specjalizację;
- stworzyć przemyślany i kompletny biznes plan;
- zgromadzić środki na start – tak, aby pozwoliły „przetrwać” pierwszy okres prowadzenia działalności.
Co może Ci pomóc stawić czoło problemom, które mogą się pojawić? Bezpieczny model biznesowy. Przykładowo, jeżeli rozważasz wejście na rynek sprzedaży internetowej, pomyśl o skorzystaniu ze wsparcia platformy e-commerce. Pozwoli Ci to m.in. zoptymalizować koszty na start (bo nie poniesiesz wydatku na zbudowanie i otworzenie e-sklepu) i zyskać szybki dostęp do dużej grupy klientów. Doświadczenie wielu przedsiębiorców pokazuje, że niski próg wejścia do świata zakupów online w połączeniu ze wsparciem, jakiego serwis udziela na początek, pozwala szybko „rozkręcić” działalność i przetrwać pierwsze miesiące. Zbudowane w tym okresie doświadczenie pozwala stopniowo stabilizować właścicielowi jednoosobowej firmy swoją pozycję i krok po kroku rozwijać biznes.
Jak zatem widać, sukces biznesowy jednoosobowej działalności gospodarczej opiera się w dużej mierze na dobrym planie. Zadbaj o jego przygotowanie, a Twoje szanse na rozwinięcie skrzydeł wzrosną!