Zakładam własny biznes | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Zakładam własny biznes

Zakładam własny biznes

Własny biznes – Jak dotrzymać swoich postanowień noworocznych?

Koniec roku skłania nas do wielu przemyśleń i podsumowań. Postrzegamy go jako symboliczne zamknięcie pewnego etapu i z głową pełną nadziei snujemy plany na nadchodzące dwanaście miesięcy. Nasze postanowienia noworoczne często dotyczą sfery zawodowej – jesteśmy wtedy skłonni zacząć od nowa i mamy więcej wiary w siebie. Niektóre z nas pragną założyć własny biznes, jednak z początkiem stycznia ten zapał do zmian zdaje się nieco przygasać. Jak dotrzymać danych sobie obietnic i z odwagą rozpocząć nowy etap w karierze? Spójrzmy na kilka aspektów, które warto wcześniej rozważyć.

Chłodna kalkulacja w biznesie

Obecna sytuacja nie zachęca do podejmowania ryzykownych kroków w biznesie. Niepewne jutro i obostrzenia skutecznie zniechęcają ambitnych ludzi z pomysłem na własną działalność. Nie rezygnuj tak łatwo ze swoich marzeń – warto na chłodno przemyśleć wszystkie za i przeciw, a potem skompletować obszerną bazę wiedzy. Popytaj urzędników, poszperaj w Internecie – jest wiele sposobów na zorientowanie się, czy własny biznes to coś dla Ciebie. Zanim porwiesz się z przysłowiową motyką na słońce, sporządź wstępną kalkulację kosztów i przeanalizuj kwestie finansowe.

Zastanów się ile na początek jesteś w stanie zainwestować i ile masz oszczędności? Czy odejście z etatu w danym momencie będzie przemyślaną decyzją? Czy w razie niepowodzenia miałabyś za co żyć? A może uda Ci się zdobyć dofinansowanie lub wesprze Cię ktoś bliski? Podejdź do tematu poważnie, w końcu odpowiednie zaplecze pomoże Ci podejmować śmielsze decyzje i sprawi, że będziesz bardziej niezależna.

Nie zapomnij o zebraniu informacji dotyczących podatków, które przedsiębiorcy są zobligowani płacić. ZUS, Urząd Skarbowy – musisz wiedzieć, ile potencjalnie będzie Cię to kosztować. Jeśli Twój biznes wymaga wynajęcia lokalu, zorientuj się jakie są ceny na rynku i na czym mogłabyś ewentualnie oszczędzić. Jeśli zaś myślisz o biznesie online, więcej informacji znajdziesz tutaj i tutaj.

Nie bój się pytać o biznes

Prowadzenie własnego biznesu to nie lada orzech do zgryzienia. Wymaga dużej odwagi i postawienia pierwszego kroku w niepewnym kierunku. Niemniej jednak jest wiele osób, które świetnie sobie z tym radzą i podbijają polski rynek. Nie bój się pytać jaki jest sekret ich sukcesu – wielu przedsiębiorców z chęcią dzieli się swoim osobistym doświadczeniem za darmo. Internet jest pełen wartościowych treści, które przybliżą Ci schemat działania działalności gospodarczej od podszewki. Z pomocą przychodzi także YouTube – wyposażona w wiedzę, będziesz przygotowana na ewentualne przeciwności i świadoma potencjalnych wydatków. Otworzenie własnego biznesu to odważny krok, dlatego nie rób tego bez uprzedniego wykonania researchu.

Małe kroczki

Podjęcie tak dużego ryzyka w obecnych czasach może się wydawać nierozsądne. Ale co jeśli od dawna marzyłaś o byciu swoim szefem i całą sobą czujesz, że to coś dla Ciebie? Możesz zacząć działać w interesującej Cię dziedzinie nadal pracując na etacie. Dzięki temu będziesz miała poczucie bezpieczeństwa w postaci comiesięcznego przypływu gotówki, a jednocześnie sprawdzisz, czy jest popyt na Twoje usługi tudzież produkty. Zacznij od reklamy w social mediach – załóż stronę na Facebooku, zdobądź obserwatorów na Instagramie. Bądź aktywna w sieci i daj się poznać. Możesz popuścić wodze wyobraźni – w końcu jesteśmy wzrokowcami i przyciągają nas przyjemne dla oka grafiki oraz chwytliwe hasła. Możesz skorzystać z darmowego programu canva.com gdzie stworzysz unikalne logo dla swojej działalności.

Znajdź swoją niszę

Testuj różne opcje, poproś bliskich o wsparcie, ale przede wszystkim idź za głosem swojego serca. Jeśli intuicja podpowiada Ci, że chcesz iść w danym kierunku, nie bój się zaryzykować. Znajdź swoją niszę i to w czym jesteś naprawdę dobra. Nie próbuj nikogo kopiować – prędzej czy później to obróci się przeciw Tobie. Bądź oryginalna i nawet jeśli ktoś odwodzi Cię od danego pomysłu, nie zawsze musisz posłuchać danej rady. Nie bierz pod uwagę zdania ludzi, którzy wiecznie się boją i nigdy nie wychodzą poza swoją strefę komfortu. Zainspiruj się tymi, którzy rozkręcili własny biznes i mogą się na ten temat wypowiedzieć. Koniec końców to Ty musisz podjąć decyzję, bo to od Ciebie zależy jak będzie wyglądać Twoja przyszłość.

Marzenie o własnym biznesie może być skutecznie odsuwane w czasie przez towarzyszący nam nieustannie lęk przed nieznanym. Boimy się tego co nowe, bo nie mamy pojęcia co nas tam spotka. Dlatego zbieraj materiały, poszerzaj swoją wiedzę i obserwuj rynek. Postawienie tak śmiałego kroku w kierunku niezależności może być przerażające, ale zastanów się czy za kilka lat nie będziesz żałować, że nie spróbowałaś. Odpowiedzi musisz udzielić sobie sama. Powodzenia!

Autor: Agnieszka Frątczak

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy