Wydarzenia | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Raport Wojowniczki e-biznesu

Raport Wojowniczki e-biznesu

Raport „Wojowniczki e-biznesu”
Pobierz pełną wersję raportu klikając tutaj. Otrzymasz link do pobrania.

Partnerzy raportu: Visa, PNB Paribas, Allegro, Semahead, Imagine, Progressivo, flywheel.

RAPORT: Wojowniczki e-biznesu. Jaki jest profil kobiet, które chcą budować biznes online?

RAPORT: Wojowniczki e-biznesu. Jaki jest profil kobiet, które chcą budować biznes online?

Nowy Raport Fundacji Kobiety e-biznesu już dostępny.

Pierwsza edycja programu edukacyjno-rozwojowego dla kobiet „TOP Women w e-biznesie” dobiega końca. W czerwcu aktywne uczestniczki zajęć otrzymają certyfikaty potwierdzające ich wiedzę, kompetencje i umiejętności w zakresie budowania biznesu w internecie. Do Programu zgłosiło się 400 kobiet na 200 miejsc. Ponieważ taki program w Polsce został uruchomiony po raz pierwszy, Fundacja postanowiła zbadać profil aplikujących pań. 370 kobiet wypełniło specjalnie przygotowaną ankietę, której wyniki zostały zebrane w raporcie „Wojowniczki e-biznesu. Profil kobiet zainteresowanych budowaniem biznesu online.”

Rys demograficzny

Mieszkanki dużych miast najliczniej reprezentują „wojowniczki e-biznesu”, bo jest ich aż 55%. Kobiety z małych miast i wiosek (poniżej 10 tys. mieszkańców) to druga największa grupa, stanowiąca 18% ankietowanych. Oznacza, że w małych ośrodkach miejskich i wiejskich kobiety też chcą się rozwijać, zadbać o swoją przyszłość i niezależność wbrew panującym stereotypom. Udział w rekrutacji osób z Anglii, Szwecji, Niemiec, USA i Hiszpanii to dowód, że nauka przez internet nie ma granic.

Rozpiętość wiekowa kobiet zainteresowanych zbudowaniem czy też rozwinięciem biznesu online to 19-65 lat, z czego najwięcej stanowią kobiety w przedziale 36 – 50 lat (46%), a młodsze (25 – 35 lat) to 35% ankietowanych. Niemal co piąta kobieta znajduje się w wieku 50+. To pokazuje, że kobiety najbardziej aktywne zawodowo na rynku pracy chcą się rozwijać w obszarze digital, gdyż tu widzą szanse na rozwój.

Niezwykle ucieszył nas udział w projekcie kobiet w wieku 50+, które chcą założyć własną działalność gospodarczą i uruchomić biznes online. Pandemia pokazała, że ta grupa jest niezwykle obiecująca pod względem potencjału zakupowego. To właśnie dojrzalsze osoby znacząco poszerzyły grono dotychczasowych klientów sklepów online. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że do roku 2050 grupa silver ma stanowić aż 45% populacji Polski. Możemy zatem założyć, że jeśli tendencja związana z przyrostem naturalnym nie zmieni się, w ciągu kolejnych trzydziestu lat cztery na dziesięć osób w naszym kraju będą w wieku emerytalnym. To ogromny potencjał do zagospodarowania przez biznes. – mówią Katarzyna Kinasz Dyrektor Regionu oraz Małgorzata Hadam Regionalny Menadżer Sprzedaży ds. klientów biznesowych, BNP Paribas Bank Polska S.A.

Potrzeba nauki i rozwoju

Ciekawą daną wynikającą z ankiet stanowi 47% pań, które aktualnie pracują u innego pracodawcy, ale chcą podwyższać swoje kompetencje w biznesie online. Natomiast 20% prowadzi swoją działalność gospodarczą i chce ją rozwijać w obszarze digital albo tutaj przenieść. Branże, w których kobiety już działają online to marketing i komunikacja (14%), po 8% przypada na finanse i bankowość oraz handel, a na dalszych miejscach plasuje się IT (6%) oraz moda, uroda i edukacja – po 5%. Wśród ankietowanych znalazły się panie, które realizują się w niestandardowych branżach, tak jak np. robotyka, zoologia, produkcja miedzi czy elektrotechnika. 

We wrześniu 2020 roku Fundacja opublikowała raport „Potencjał kobiet w e-biznesie”, w którym dane dotyczące wykształcenia kobiet gotowych na wyzwania związane z e-biznesem są zbliżone z deklaracjami zawartymi w ankietach kobiet aplikujących do programu „TOP Women w e-biznesie”. W raporcie wrześniowym aż 91% badanych kobiet wskazało na wyksztalcenie wyższe, a teraz 60%, ale dodatkowo 26% ma wykształcenie podyplomowe.

Kobiety mogą zaskakiwać: ¾ spośród ankietowanych wyraziła chęć założenia własnego biznesu i aż 85% stanowiły mieszkanki miejscowości do 10 tys. mieszkańców.

Prawdopodobnie może to być alternatywa albo uzupełnienie ich obecnych aktywności zawodowych. Być może w ten sposób chcą także powrócić na rynek pracy mamy, które do tej pory zajmowały się głównie domem i dziećmi. Najbardziej cieszy nas zmiana w podejściu do edukacji i rozwijania własnych kompetencji. W kolejnych latach jeszcze bardziej umocni się handel internetowy, więc dobrze, aby jak najwięcej osób miało merytoryczną wiedzę ,umożliwiającą jego profesjonalne prowadzenie – zwraca uwagę Dorota Bachman, współzałożycielka Fundacji Kobiety e-biznesu.

Doświadczenie w e-commerce

„Wojowniczki e-biznesu” często już mają doświadczenie w sprzedaży internetowej – głównie na OLX (66%) oraz Allegro (51%), a 12% spośród nich prowadziło już swój sklep internetowy. Trzeba też zwrócić uwagę, że aż 35% korzysta z kanałów social commerce, czyli Facebook, Instagram i TikTok. Wszystko wskazuje na to, że te kanały staną się niebawem znaczącymi marketplace.

Dla założycielek Fundacji Kobiety e-biznesu i jednocześnie autorek Programu dane zawarte w raporcie będą pomocne w przygotowaniu kolejnej edycji „TOP Women w e-biznesie”.

Miniony rok w znacznym stopniu zmienił to, w jaki sposób kupujemy i płacimy. Rosnąca sprzedaż internetowa przyspieszyła cyfryzację w wielu obszarach, rodząc wyzwania dla małych i mikro firm, również tych prowadzonych przez kobiety. Upowszechnianie i popularyzacja sprzedaży w internecie spowodowały wzrost oczekiwań konsumentów, że płatności cyfrowe staną się powszechnie dostępną i akceptowalną formą płatności w dowolnym miejscu i czasie. Jednak jak pokazują nasze badania, mniej niż połowa małych firm w Europie jest obecnie w stanie przyjmować płatności online. Sprostanie tym wymaganiom może być motorem napędowym i szansą na rozwój dla działających już lub dopiero startujących małych przedsiębiorstw – mówi Katarzyna Zubrzycka, dyrektorka działu detalistów i agentów rozliczeniowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w Visa.

Raport „Wojowniczki e-biznesu
Pobierz pełną wersję raportu klikając poniżej. Otrzymasz link do pobrania.

Raport "Wojowniczki e-biznesu"

Pobierz raport

Link do pobrania wyślij na adres:

* Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji mailowej dotyczącej uzyskania dostępu do raportu. Wiem, że administratorem moich danych osobowych jest Fundacja kobiety e-biznesu z siedzibą w Łodzi przy ul. Kościuszki 80/82i dane będą przetwarzane zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Przyjmuję do wiadomości, iż podanie danych osobowych jest dobrowolne, a także, że mam prawo dostępu do treści przetwarzanych danych osobowych, prawo do ich poprawiania i do żądania zaprzestania przetwarzania tych danych.

Zgadzam się na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji marketingowych dotyczących działalności Fundacji Kobiety e-biznesu.

Zobacz również nasz poprzedni raport dotyczący potencjału kobiet w e-biznesie. Do pobrania ze strony: https://www.kobietyebiznesu.pl/raport-potencjal-kobiet-w-e-biznesie-wiedza-o-e-commerce/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *