Social media jak się po nich poruszać? | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Social media jak się po nich poruszać?

Social media jak się po nich poruszać?

Social media są w naszym życiu obecne niemal codziennie. W dzisiejszych czasach osiągnięcie sukcesu bez obecności w mediach społecznościowych jest w wielu branżach niemalże niemożliwe. Pandemia tylko przyśpieszyła proces digitalizacji społeczeństwa, przenosząc wielu z nas na zdalny tryb pracy i pokazując nam siłę Internetu. Wystarczy parę kliknięć by znaleźć najlepszą restaurację w okolicy, czy przeczytać opinie na temat sklepu w którym planujemy zrobić zakupy.

Social media dają nam również możliwości zbudowania swojej społeczności, zwiększenia zasięgów i dotarcia z naszą twórczością czy usługami do szerszego grona odbiorców. Jednak jak to zwykle bywa, są zarówno plusy jak i minusy wystawienia swojego wizerunku w sieci. Jak poruszać się po mediach społecznościowych, żeby czerpać z nich jak najwięcej korzyści? Poniżej kilka wskazówek:

Częstotliwość publikacji

Nie oszukujmy się – konkurencja na rynku jest dość duża. Większość firm reklamuje swoje usługi i produkty za pomocą mediów społecznościowych, więc musisz działać żeby nie zostać w tyle. Odbiorcy lubią regularność. Zamieszczając jeden post w tygodniu możesz szybko popaść w zapomnienie i stracić swoich followersów.

Dobrą strategią jest planowanie postów – poświęć na to jeden dzień, spisz pomysły i stwórz content na swoje social media do przodu. Możesz skorzystać z opcji ‘zaplanuj post’ na Facebooku i wybrać kiedy ma zostać opublikowany. Dzięki temu twoja częstotliwość publikacji będzie regularna, zaś ty nie będziesz musiała na szybko wymyślać treści, które w efekcie mogą cię nie zadowolić.

Gdy już stworzysz swój content, zainwestuj w płatną promocję (np. na Instagramie czy Facebooku). Posty sponsorowane mają zdecydowanie większe zasięgi i pomogą ci dotrzeć do szerszego grona odbiorców.

Twój wizerunek w sieci

Jeśli chcesz zbudować swoje miejsce w sieci, zareklamować swoje produkty lub usługi, musisz być w tym spójna. Stwórz swój własny, niepowtarzalny styl, który odróżni cię od innych twórców i sprawi, że zapadniesz odbiorcom w pamięć. Twój feed powinien być przyjemny dla oka, przejrzysty i uwypuklać twoje lub twojego produktu mocne strony. Przydatna może tu być darmowa strona www.canva.com na której stworzysz unikalne grafiki, logotypy, wizytówki czy banery.

Jeśli chcesz być postrzegana jako ekspertka w swojej dziedzinie, warto abyś zamieściła swoje zdjęcia w mediach społecznościowych. Możesz zainwestować w sesję wizerunkową, dzięki której z pewnością zostaniesz odebrana jako profesjonalistka. Selfie zostaw na inne okazje. W biznesie wizerunek jest niezmiernie ważny i w dużej mierze to od niego zależy, czy osiągniesz sukces.

Social media i relacja z odbiorcami

Wizerunek w sieci to nie tylko to, co sobą reprezentujesz. To także twoja relacja z followersami, która ma znaczący wpływ na powodzenie twojego biznesu. Warto nieco uchylić rąbka tajemnicy i pokazać się od bardziej prywatnej strony. Oczywiście wszystko musi być dopasowane do profilu twojej działalności w sieci. Inaczej będzie to wyglądać w przypadku prawniczki, która powinna przede wszystkim pokazywać swój profesjonalizm i wiedzę, niż u blogerki modowej, mogącej pozwolić sobie na więcej luzu.

Pamiętaj, by traktować swoich odbiorców z szacunkiem, w miarę możliwości odpisywać na ich komentarze i pokazać im, że po drugiej stronie znajduje się człowiek. Jeśli chcesz, możesz dać się im poznać bliżej poprzez zrobienie live’a czy pozwolenie na zadawanie ci pytań. Lubimy utożsamiać się z osobami, które obserwujemy w sieci i widząc ich ludzką twarz jesteśmy bardziej skłonni do zainwestowania w ich produkty lub usługi.

Hejt w social media – jak sobie z nim radzić?

Pomimo wielu zalet, jakie niesie ze sobą reklamowanie swoich usług, produktów lub twórczości w Internecie, należy pamiętać że nie jest ono zupełnie pozbawione wad. Po pierwsze, w sieci jesteśmy po części anonimowi i możemy pozornie napisać wszystko („pozornie”, ponieważ każdego użytkownika da się przy odpowiednich narzędziach namierzyć). Pole do wpisywania komentarzy bywa zachęta dla hejterów, którzy czują się bezkarni i potrafią wypisywać naprawdę złośliwe epitety. Zdarzają się również sytuacje gdy ktoś z konkurencji usiłuje podkopać naszą pozycję, pisząc niemające wiele wspólnego z prawdą opinie. Jak sobie z tym radzić? Jak uodpornić się na hejterskie komentarze?

Przydatny będzie tu dystans i zdroworozsądkowe podejście do tematu. Musimy najpierw rozróżnić czy mamy do czynienia z konstruktywną krytyką czy z bezpodstawnym hejtem. Jeśli ktoś wyraża swoje niezadowolenie z naszego produktu czy usługi i komunikuje to z szacunkiem, to trzeba na taki komentarz rzeczowo odpisać, odnosząc się do zawartego w nim zarzutu. Nie każdy nieprzychylny komentarz to hejt, dlatego warto w spokoju każdy z nich przeanalizować i zastanowić się, czy aby nie ma w nim ziarna prawdy.

Jeśli jednak stwierdzimy, że mamy do czynienia z kimś kto próbuje nas oczernić, mamy do wyboru kilka opcji. Możemy wprowadzić moderację komentarzy, lecz jest to opcja czasochłonna (o różnych typach moderacji przeczytasz więcej tutaj) lub dać użytkownikowi „bana” – to sprawi, że nie będzie mógł więcej komentować naszych postów. Warto jednak pamiętać, że w sieci istnieją inne miejsca do zostawienia swojej opinii, jak chociażby Google. Zablokowany użytkownik może stać się na tyle rozeźlony, że nie omieszka zostawić tam kąśliwego komentarza. Jeśli jest to pojedyncza sytuacja i po czasie orientujemy się, że dana osoba dała sobie ze swoją hejterską działalnością spokój, możemy odetchnąć z ulgą. Jeśli jednak zaczyna nam coraz bardziej doskwierać, możemy zasięgnąć porady prawnej.

Obecność w mediach społecznościowych to must-have w dzisiejszych czasach. Każdy może stworzyć swoje unikatowe miejsce w sieci, dzięki któremu stanie się rozpoznawalny i zbuduje swoją markę. Warto podejść do tego tematu z głową – w dobie rosnącej konkurencji trzeba dobrze przemyśleć swoją strategię, by wyróżnić się na tle innych. Nie zapominajmy jednak o najważniejszym, bez czego daleko nie zajdziemy – o autentyczności i działaniu w zgodzie ze sobą. Może i są inni specjaliści w twojej dziedzinie, jednak każdy z nas ma swój wyjątkowy zestaw cech i warto tę niepowtarzalność podkreślić.

Mamy nadzieję, że ten artykuł trochę rozjaśnił obszar social mediów.

Przeczytaj jeszcze artykuł na temat promocji sklepu intrenetowego w social mediach. https://www.kobietyebiznesu.pl/jak-promowac-sklep-internetowy-w-social-mediach/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy