Konto firmowe dla jednoosobowej działalności
Wszystkie osoby noszące się z zamiarem założenia jednoosobowej działalności staną w końcu w obliczu dylematu, zastanawiając się nad tym, czy posiadanie konta firmowego jest koniecznością. Przepisy prawne w tym zakresie są dosyć zagmatwane, a na konieczność posiadania takiego konta wpływa kilka czynników.
Co warto wiedzieć na ten temat? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje, dzięki którym przyszli przedsiębiorcy nie będą musieli kluczyć w skomplikowanych zapisach prawnych.
Czy osoba prowadząca działalność musi posiadać konto firmowe?
Kwestie dotyczące konieczności posiadania konta firmowego są dokładnie opisane w ustawie Prawo przedsiębiorców z marca 2018 roku, która reguluje podejmowanie, wykonywanie oraz zakończenie działalności gospodarczej na terytorium Polski. Zgodnie z nią osoba prowadząca działalność gospodarczą w Polsce nie ma obowiązku posiadania konta firmowego w określonych przypadkach, kiedy to wystarcza tylko rachunek prywatny.
Wszystko zależy od formy prowadzonej działalności gospodarczej, ale mimo pewnych różnic w tym zakresie eksperci i tak zalecają posiadanie konta na firmę, które będzie niezależne od konta prywatnego. Dzięki temu zapewniamy sobie znacznie większe bezpieczeństwo, a także sprawny proces kontroli urzędniczej, jeśli do takowej dojdzie. Summa summarum w większości sytuacji posiadanie konta firmowego nie jest obowiązkiem, a polskie prawo obliguje przedsiębiorców tylko do posiadania konta bankowego, które umożliwia rozliczanie się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędem Skarbowym, ponieważ musi być ono bezgotówkowe. Jeśli ktoś nie zdecyduje się na posiadanie konta firmowego, może dokonywać tego rodzaju rozliczeń z konta prywatnego.
W jakich sytuacjach konto firmowe może okazać się przydatne?
Przede wszystkim zapewnia ono wspomniane wyżej bezpieczeństwo i większą klarowność w finansach, co może mieć spore znaczenie podczas kontroli urzędniczej. Przejrzystość tego rodzaju pozwala właścicielowi konta rozróżniać dwa rodzaje transakcji, śledzić historię rachunków oraz kontrolować wydatki firmowe, nie mieszając do tego wydatków prywatnych. Posiadanie konta firmowego jest korzystne również w kontekście nawiązywania zupełnie nowego rodzaju relacji z bankiem. W tym wypadku właściciel konta jest traktowany jak przedsiębiorca, co w przyszłości może być bardzo pomocne podczas starania się o kredyt na firmę.
Posiadanie konta firmowego jest również szalenie ważne w przypadku przedsiębiorców, którzy chcą umożliwić klientom płacenie kartą płatniczą. Jest to w Polsce możliwe tylko w przypadku kont firmowych, podobnie jak wręczanie swoim pracownikom dodatkowych kart płatniczych, jeśli z czasem firma się powiększy. Okazuje się więc, że usługi banków w przypadku kont firmowych są o wiele bardziej dopasowane do działalności przedsiębiorców niż zwykłe konta i zapewniają większy komfort zarówno przedsiębiorcy, jak i jego klientom.
Konto firmowe – kiedy jest obowiązkowe?
W większości przypadków posiadanie konta firmowego nie jest obowiązkiem, a polskie prawo zakłada tylko, że przedsiębiorca musi mieć konto w banku. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Obowiązek posiadania konta firmowego mają w Polsce wszystkie spółki cywilne, spółki z o.o., spółki jawne oraz fundacje, ale z wyłączeniem jednoosobowych działalności gospodarczych. Każda spółka musi mieć rachunek firmowy, niezależnie od tego, jaką formę przyjmie. To samo dotyczy zagranicznych firm, które działają na polskim rynku, ponieważ rachunek VAT może być prowadzony wyłącznie w polskiej walucie. Warto pamiętać o tym, że rachunek firmowy zgodnie z prawem powinien być wykorzystywany tylko do dokonywania płatności, które są bezpośrednio związane z działalnością firmy. Nie można go wykorzystywać do celów prywatnych, podobnie jak nie można dokonywać przelewów z konta prywatnego na firmowe, a zasady te dotyczą wszystkim form prawnych przedsiębiorstw poza jednoosobową działalnością gospodarczą.
Na co warto zwrócić uwagę wybierając konto firmowe?
Oferta rachunków firmowych w bankach jest niezwykle obszerna, a przed wyborem warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, w jakim zakresie będzie się korzystało z firmowego konta. Przedsiębiorca powinien dość realnie ocenić przyszłe obroty swojej firmy i zastanowić się nad tym, ile przelewów w skali miesiąca będzie wykonywał. Kolejnym czynnikiem wpływającym na wybór odpowiedniej oferty jest to, czy właściciel firmy zamierza w przyszłości starać się o kredyt. Jeśli tak, to należy porównywać oferty również pod tym względem.
„Przyszły przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę wiele kwestii, jak choćby to, czy do konta będzie przypisana karta debetowa” – powiedział w rozmowie z nami ekspert finansowy GoPożyczka.pl.
Wybór optymalnej opcji nie jest więc tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Chociaż w reklamach większość ofert prezentuje się znakomicie, dopiero wnikliwa analiza ofert pozwala poznać rzeczywiste koszty prowadzenia rachunku firmowego. Oferty można porównywać samodzielnie, ale dla wielu osób o wiele lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porad fachowców czy też portali internetowych, na których regularnie pojawiają się rankingi najlepszych kont firmowych wraz ze szczegółowymi objaśnieniami, które z pewnością ułatwią wybór.
Na jakie opłaty warto zwrócić uwagę wybierając konto dla jednoosobowej działalności?
Przedsiębiorcy, którzy nie są zobligowani do zakładania rachunku firmowego, często pragną posługiwać się kontem osobistym, ponieważ prowadzenie rachunków firmowych zwykle wiąże się z wyższymi opłatami. Jednocześnie wyszczególnione wyżej zalety posiadania konta na firmę sprawiają, że część z nich decyduje się na założenie takowego. Wówczas szczególnie ważne jest przeanalizowanie niektórych kosztów i porównanie ofert pod tym kątem. Warto zwrócić uwagę na opłaty za prowadzenie, które najczęściej zaczynają być naliczane po roku od założenia rachunku, a także na koszt robienia przelewów, który często jest zależny od sumy wpływów oraz częstotliwości. Ponadto firmy posługujące się również innymi walutami powinny szukać opcji z bezpłatną wymianą walut.