Pomysł na start-up. Zrealizuj marzenia o własnej firmie | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

Pomysł na start-up. Zrealizuj marzenia o własnej firmie

Pomysł na start-up. Zrealizuj marzenia o własnej firmie

W październiku 2021 ruszyły zapisy do drugiej edycji największego w Polsce społecznego programu edukacyjnego dla kobiet “TOP Women w e-biznesie”. Ambasadorką tej edycji jest Małgorzata Ohme, znana i ceniona w Polsce psycholożka i dziennikarka, która motywuje kobiety do działania. Projekt Fundacji Kobiety e-biznesu to 14 weekendowych sesji online prowadzonych przez ekspertów i praktyków — warsztaty, wykłady, zajęcia praktyczne na temat działalności gospodarczej, e-biznesu, budowania strony internetowej i sklepu online. Uczestniczki nauczą się świadomie budować wizerunek marki za pomocą mediów społecznościowych, zdobędą wiedzę na temat promocji i poznają narzędzia mierzące skuteczność działań w sieci.

TOP Women w e-biznesie – dla kogo?

Udział w programie jest bezpłatny, a zgłosić się może do niego każda kobieta, która chce się przekwalifikować, rozpocząć własną działalność, rozwinąć dotychczasowe działania, nabyć nowych kompetencji, także cyfrowych i poznać inne osoby, które wspierają, inspirują, motywują się wzajemnie. Aplikacje przyjmowane będą do 15 stycznia 2022 roku przez formularz na stronie internetowej https://www.kobietyebiznesu.pl/topwomen2021-2022/.

Poprzednia edycja, zakończona uroczystą galą w czerwcu 2021, okazała się odpowiedzą na potrzeby wielu kobiet, które w czasie kryzysu związanego z pandemią COVID-19 postanowiły wziąć zawodowe życie w swoje ręce. Ilość zgłoszeń w pierwszej edycji, ich kreatywność i wysoki stopień motywacji kandydatek, by dostać się do programu, pokazała, jak ważna jest taka społeczna inicjatywa — mówi Anna Heimberger, współzałożycielka Fundacji Kobiety e-biznesu. Spośród 400 kandydatek z Polski i zagranicy do programu dostało się 200 pań, więc pomysłodawczynie, pozytywnie zaskoczone zainteresowaniem projektem, postanowiły go kontynuować.

Absolwentki programu “TOP Women w e-biznesie” to najlepsze ambasadorki

Uczestnictwo w programie jest szansą na rozwijanie pasji i zrealizowanie marzeń o własnym biznesie online, odpornym na kryzysy, innowacyjnym, prowadzonym w kobiecym stylu we własnym tempie. Wśród uczestniczek były panie, które zgłosiły się do programu, bo chciały postawić pierwsze kroki w biznesie, poznać narzędzia cyfrowe wspierające działalność, zdobyć niezależność ekonomiczną. Były też przedsiębiorczynie, które potrzebowały dodatkowego kopa, żeby rozwinąć swoją działalność, czasem — przenieść ją do rzeczywistości cyfrowej, nabrać wiatru w żagle i znaleźć sposób na skalowanie biznesu. Wszystkie znalazły odpowiedź na swoje potrzeby i dzielą się teraz swoimi osiągnięciami, stając się najlepszym dowodem na to, że TOP Women w e-biznesie to był strzał w dziesiątkę.

Gastronomia, która rozwija się w trakcie lockdownu

Ewa jest radcą prawnym z kancelarią w Warszawie, współwłaścicielką kilku lokali gastronomicznych oraz firmy cateringowej. Trudny czas pandemii wykorzystała na naukę narzędzi cyfrowych i na przeniesienie działalności do Internetu. “Udział w programie pomógł i w ogromnym kryzysie, z jakim musieliśmy się zmierzyć, dał mi nadzieję i poczucie sprawstwa” – mówi Ewa, która nowe umiejętności wykorzystuje także w swojej działalności prawniczej.

Dzięki “TOP Women w e-biznesie” przekonała się, że można nauczyć się obsługiwać narzędzia cyfrowe i działania online w każdym wieku i w każdym momencie rozwoju zawodowego. Teraz czuje się pewnie w sieci, zwiększyła sprzedaż, otworzyła sklep internetowy i właśnie pracuje nad kolejną marką online związaną z cateringiem. Przyznała, że największą motywacją dla niej były historie innych uczestniczek projektu. Dzięki nim utwierdziła się w przekonaniu, że o marzenia warto walczyć.

Jak wspierać kształtowanie kariery przyszłości bez znajomości nowoczesnego środowiska pracy?

Małgorzata Perlińska to doradca zawodowy, szkoleniowiec, pedagog. Pracuje w bliskiej relacji z ludźmi, jest typem społecznika, a jej misja to wspieranie młodzieży i dorosłych w planowaniu i rozwoju kariery w zgodzie z potrzebami i kompetencjami podopiecznych, ale i na miarę wyzwań współczesnego świata. Dzisiaj chwali się certyfikatem ukończenia programu TOP Women w e-biznesie i przyznaje, że udział w nim pozwolił jej przepracować obawy, które blokowały jej rozwój. Sądziła, że biznes, a szczególnie e-biznes, nie jest dla niej, że narzędzia cyfrowe z pewnością ją przerosną i trudno było jej wyobrazić sobie pracę z ludźmi w trybie zdalnym.

Z drugiej strony wiedziała, że jej działania muszą przystawać do aktualnej rzeczywistości, a jej klienci pracują w środowisku cyfrowym, dlatego postanowiła pójść w tę stronę. Pomaga innym w adaptowaniu się do zmian i sama przeszła przemianę.

To był słuszny krok — dzięki wykładom, zajęciom praktycznym i wsparciu mentorów udało jej się rozpocząć działalność online — założyła firmę, tworzy markę “Sztuka kariery” – Przestrzeń Szkoleń i Rozwoju, ma za sobą pierwsze webinary, które spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem. Znane osoby ze świata online zapraszają Małgorzatę do współpracy, a ona sama wciąż pracuje nad kolejnymi produktami cyfrowymi. Już niebawem rusza z pierwszym programem rozwojowo-wzmacniającym dla doradców kariery i ciągle pracuje nad tym, by udoskonalić swój warsztat.

Zapytana o największe korzyści wynikające z udziału w programie, Małgorzata wymienia m.in.: – “Napisałam biznesplan własnej firmy, dzięki czemu łatwiej mi było zacząć działać, mając jasno wytyczone cele i oszacowane koszty (…) Uwierzyłam we własne możliwości zaistnienia w sieci”.

Od uczenia dla przyjemności do własnej szkoły językowej

Dorota Bodnar cieszy się swoimi sukcesami, ale uważa, że wszystko może zrobić lepiej. Jako trenerka języka i metodyczka prowadzi szkołę językową w Warszawie, a udział w programie “TOP Women w e-biznesie” pozwolił jej spojrzeć na swój biznes z innej perspektywy. Chciałam poznać więcej możliwości dotyczących rozwoju firmy w Internecie oraz nowoczesnych narzędzi do skalowania biznesu — mówi o powodach, dla których postanowiła uczestniczyć w programie.

Szczególną wartością, jaką zyskała w czasie kolejnych sesji, okazało się poznanie trendów na rynku oraz analiza zasobów, jakie może wykorzystać, planując rozwój szkoły. Program pozwolił mi zaplanować kompleksową drogę rozwoju mojej działalności — podkreśla Dorota. Chce stworzyć własną aplikację dla kursantów i program automatyzujący pracę szkoły oraz poprowadzić live’y i webinary w  mediach społecznościowych.

“Dzięki udziałowi w programie podjęłam pierwsze kroki ku budowaniu marki eksperckiej online”

Joanna Czerwenak szukała sposobów na rozwinięcie swojej działalności w świecie online. Jako psycholog i psychodietetyk zdawała sobie sprawę z tego, że na jej usługi jest duże zapotrzebowanie, ale jednocześnie pacjenci niechętnie przychodzą do gabinetu na konsultacje. Kiedy dowiedziała się o programie “TOP Women w e-biznesie”, uznała, że to jest właśnie odpowiedź na jej potrzeby!

Dzięki nowym kompetencjom i wiedzy, które zdobyła podczas sesji TOP Women udało jej się zbudować własną stronę internetową i aktywnie rozwija markę w mediach społecznościowych. Zainwestowała też w sprzęt niezbędny do pracy w cyfrowej rzeczywistości. Pomysły na rozwój działalności rozwijały się wraz z każdym kolejnym modułem programu.

“Jestem dziś zadowolona z pierwszych postawionych kroków w cyfrowym świecie, jestem dumna z wykorzystania inspiracji do podjęcia działań od partnerów programu, mam za sobą pierwsze sukcesy w postaci jasno wyznaczonych celów i już częściowej ich realizacji” – zdradza Joanna, gotowa na nowe wyzwania. Teraz pracuje nad szkoleniami e-learningowymi i już wie, że w sieci rozgości się na dłużej. “Moim wewnętrznym sukcesem jest przekroczenie słynnej strefy komfortu, moja własna praca i mój progres” — dodaje.

Krok wstecz, który pozwala się odbić

Marzena Harasiuk, właścicielka marki odzieżowej Pastelove love, swoją przygodę z własnym biznesem zaczęła od szycia ubranek dla własnego synka na maszynie, którą dostała w prezencie urodzinowym. Teraz prowadzi swoją pracownię, szyje ubrania dla znanych osób i ma głowę pełną pomysłów. Obecność w mediach społecznościowych to nie tylko promocja, ale też sposób na budowanie prawdziwych relacji z jej odbiorcami.

“Należę do osób ambitnych i wiedziałam, że program zawiera esencję wiedzy, której brakowało mi do rozwoju firmy” — mówi Marzena, przyznając się jednak do obaw, że wprowadzanie zmian może okazać się krokiem wstecz. Uznała jednak, że to konieczne, żeby się rozwijać – “Postanowiłam spojrzeć na swoją firmę od podstaw, załatać braki i zbudować solidne fundamenty — mówi. Już pierwsze zajęcia zmieniły jej podejście do budowania własnego wizerunku w sieci — “Pamiętam pierwsze zajęcia z makijażu. Odegrały u mnie ogromną rolę, ponieważ od tej pory postanowiłam się bardziej pokazywać”. Choć jest nieśmiała z natury, Marzena zaczęła prezentować swoje projekty na sobie, a nie na manekinie.

O programie powiedziała jej koleżanka, bo wiedziała, że dla właścicielki Pastelove love ciągła nauka i rozwój są bardzo ważne. Sama przyznaje, że jest ambitna i stale próbuje być lepszą wersją siebie.

Nie zastanawiaj się! Zostań TOP Woman w e-biznesie

Program “TOP Women w e-biznesie” przygotowany jest przez Fundację Kobiety e-biznesu w partnerstwie z Visa, Allegro, InPost, Nest Bank, Modivo, Fundacja Polska Bezgotówkowa, Fimry Jutra Google, Sky-shop.pl, Przelewy24, Canon, Hebe, Ziaja, Future Collars i Progressivo. Współpraca z partnerami i ekspertami w danej dziedzinie gwarantuje najwyższy poziom merytoryczny i profesjonalne wsparcie uczestniczek projektu. Ważnym punktem programu, docenianym przez absolwentki pierwszej edycji, jest warsztat z zakresu metamorfozy i budowania własnego wizerunku w biznesie. Kolejne moduły przeprowadzą panie od planowania działań i biznesplanu przez strategie marketingowe po mierzenie skuteczności tych działań — wszystko po to, by osoby uczestniczące w projekcie ruszyły z własną działalnością lub rozwinęły tę już istniejącą. Każda z kobiet otrzyma pakiet startowy od Partnerów programu, który ułatwi im rozpoczęcie prowadzenia e-biznesu.

Zajęcia rozpoczną się w lutym 2022 roku, odbywać będą się w systemie online na specjalnej platformie e-learningowej i w wygodnej formule weekendowej. Spotkania będą rejestrowane i udostępniane, żeby uczestniczki mogły wracać do omawianych tematów podczas trwania kursu. Absolwentki pierwszej edycji doceniały też dostępność ekspertów, mentorów i wykładowców, dzięki czemu niemal od ręki można rozwiązywać swoje wątpliwości.

Pomysł na start-up

Biorąc udział w drugiej edycji programu “TOP Women w e-biznesie” masz szansę zamienić swój pomysł na biznes w atrakcyjny startup. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące programu oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie https://www.kobietyebiznesu.pl/topwomen2021-2022/.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy